Branislav Becík je od jesene novým predsedom Nitrianskeho samosprávného kraja. Za ten čas stihol stopnúť „zlaté padáky“ a vymyslieť, ako sa obce a mestá jednoduchšie a bez drahých provízii dostanú k eurofondom. Takto to vyzerá, keď si na stoličku župana sadne muž činu.
Tri mesiace po nástupe do funkcie ste odhalili a zmietli zo stola tzv. zlaté padáky – nemalú sumu 80-tisíc eur, ktorú si schválili a vyplatili vybraní zamestnanci úradu.
Viete, toto je dosť citlivá téma. Niektorí ľudia mi to aj tak trošku vytkli, že keď si niekto zaslúži za svoju prácu odmenu, nech dostane peniaze. Veľa ľudí však nepochopilo, čo za tým bolo. Ja nemám problém s tým, že keď niekto odchádza, aby si zobral dvoj alebo štvormesačný plat, ktorý mu podľa zákonníka práce prináleží. Odmeňovať však niekoho ďalšími dvanástimi platmi, to mi naozaj pripadalo ako pritiahnuté za vlasy. Prišli s tým naši zamestnanci, ktorí sú v odboroch. Sami povedali, že to nie je správne. Takže sme sa na to hneď pozreli. Ľudia, ktorí vedeli, o čom to je, nám zatlieskali. A tí ostatní, ktorých sa to týka, bohužiaľ, budú musieť nezákonne vyplatené financie vrátiť.
Neobrátili sa tí dotknutí pracovníci na súd, nesúdili sa napokon s VÚC-kou?
Neprišlo nám ani jedno trestné oznámenie s upozornením, že by sme porušili zákon. My sme si to naozaj dôsledne vyhodnotili. Spolupracovali sme a radili sme sa s právnikmi a právnici nám takisto dali za pravdu. Musím v tejto súvislosti upozorniť, že samosprávny kraj nie je súkromná spoločnosť, nie je to súkromná firma. Sme štátna organizácia, ktorá v podstate žije z daní našich obyvateľov. Nemôže to fungovať tak, že len pár vyvolených bude mať výhody. Naopak, peniaze treba použiť v prospech obyvateľov kraja. Tie finančné prostriedky sa použijú inde. Mimochodom, čiastka 80-tisíc eur je suma, ktorou dotujeme bezplatnú autobusovú dopravu v rámci kraja pre seniorov. Za tie peniaze sa môžu naši dôchodcovia voziť za 30 centov po celom nitrianskom kraji.
Ako župan nitrianskej VÚC-ky chystáte novinku, ktorú nemá ešte nikto na Slovensku. Kamenné kancelárie, respektíve vysunuté pracoviská a zaujímavé na tom je, že v ich pracovnej náplni budú eurofondy.
Chceme vysunúť náš úrad bližšie k obyvateľom. Bližšie k jednotlivým obciam a mestám. Keď všetko dobre pôjde, do leta by som mal mať otvorené tri kamenné kancelárie – vysunuté pracoviská Nitrianskeho samosprávneho kraja, a to v Komárne, v Nových Zámkoch a v Nitre. Kamenné kancelárie budú slúžiť v prvom rade, respektíve v prvom kole, pre naše samosprávy. Máme 354 miest a obcí v rámci Nitrianskeho samosprávneho kraja. Predchádzajúce dve volebné obdobia som bol starosta Dvorov nad Žitavou, čo je jedna z najväčších obcí na Slovensku. Videl som a registroval, kde majú kolegovia – teda starostovia obcí, obrovské nedostatky, či kde jednoducho potrebujú pomoc. Zistil som, že sú to hlavne eurofondy. Potrebujú pomoc pri čerpaní eurofondov. Takže tieto kamenné kancelárie by slúžili ako pomoc pre našich starostov s prípravou a písaním europrojektov. Takto im vlastne pomôžeme získať financie z Európskej únie.
Je to skutočne skvelý nápad, pretože s eurofondmi je naozaj veľký problém. Pripraviť projekt, aby žiadosť odišla do Bruselu odborne správne pripravená, je iste pre starostov náročné.
V týchto kamenných kanceláriách budú sedieť v danej problematike vzdelaní odborníci z Regionálnej rozvojovej agentúry, ktorí vedia poskytnúť starostom informácie. Akonáhle sa obec alebo mesto „nájdu“ v nejakom projekte, niečo ich osloví, obrátia sa na našich odborníkov. A tí ich prevedú celou tou cestou, aby napokon získali peniaze z EÚ na svoj projekt. Je veľmi nešťastné, ako sa to rieši v súčasnosti. Nejaké ministerstvo vypíše výzvu. Starosta alebo primátor sa potom musí obrátiť na komerčnú agentúru, ktorá pripravuje projekt. V súčasnosti u nás pôsobí množstvo takýchto agentúr. Starostovia od nich neustále dostávajú ponuky, ako to vedia celé pripraviť a ako potom celý projekt podajú do Bruselu. Má to však jeden veľký háčik. Stojí to strašne veľa peňazí. Agentúry si za to nechávajú zaplatiť nemalé sumy. A stáva sa, že aj keď starosta na vypracovanie projektu cez agentúru vynaloží peniaze, napokon z toho projektu nič nie je. Obec peniaze z Európskej únie nedostane. Projekt im síce niekto napísal, no skončí v šuplíku. A práve tomuto sa chcem vyhnúť. Rôzne agentúry – doslova špekulanti, takto ochudobňovali rozpočty samospráv a ony na tom, pravdaže, v konečnom dôsledku zarobili. My teda budeme mať našu vlastnú agentúru, ktorá bude mať prehľad, koľko finančných prostriedkov je ešte k dispozícii a či má vôbec pre starostu alebo primátora zmysel, ísť do daného európskeho projektu.
Vaša skúsenosť zo starostovskej funkcie sa odráža aj na vašom ďalšom nápade – chcete dávať obciam a mestám finančnú dotáciu 5-tisíc eur.
V prvých týždňoch, keď som sa ujal funkcie, som si podal ruku so všetkými 354 starostami a primátormi v Nitrianskom samosprávnom kraji. A veľmi podrobne som si vypočul, čo ich trápi, v čom potrebujú pomôcť a v čom oni vedia pomôcť nám. Povedal som si, že do konca roka 2023 chcem mať pripravenú zmenu vo Všeobecne záväznom nariadení, čo sa týka dotačnej politiky. Chceli by sme absolútne zmeniť dotačnú politiku v rámci VÚC Nitra. Samosprávy dnes pociťujú krivdu zo strany bývalej vlády a naozaj si nevedia pomôcť. Od 1. januára 2024 by som chcel našim obciam a mestám pomáhať aj po finančnej stránke, lebo mi príde veľmi nespravodlivé, že za zlé rozhodnutia vlády trpia hlavne naše deti – teda budúca generácia. Ide o to, že keď starosta alebo starostka nemá finančné prostriedky, tak prvé, na čo siahne, teda čo zoškrtá, sú kultúra a šport. A to postihuje potom deti a mládež. Takto by to nemalo fungovať.V prvom kole chcem teda poskytnúť čiastku 5-tisíc eur, či je to malá alebo veľká obec. A musím povedať, že tento môj nápad uvítali hlavne menšie obce. Pretože malé obce majú rovnako veľa problémov ako väčšie, ibaže príjem do obecnej kasy je nižší, keďže tam žije menej obyvateľov. Tie peniažky sa im zídu napríklad na kofinancovanie projektov alebo na výstavbu chodníkov či osvetlenia a iné. Nehovoriac o probléme s vodovodom a kanalizáciou. To je však debata na samostatný rozhovor, lebo tam je to ešte náročnejšie.
Viera Mašlejová
Foto: Viačeslav Šambazov