Obdobie dovoleniek je pomaly tu a s ním aj nevyspytateľné situácie, ktoré nás môžu zaskočiť. Ako sa však vraví, šťastie praje pripraveným a s našimi tipmi na výbavu cestovnej lekárničky môžete predísť nejednej nepríjemnosti.
Lekárničky tu z nášho pohľadu sú odjakživa, ale nie je to celkom tak- existujú len niečo viac ako 150 rokov. Robert Wood Johnson, zakladateľ spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá dodáva zdravotnícke pomôcky, jedného dňa v roku 1888 nastúpil do vlaku Denver & Rio Grande Railway smerujúceho do Colorada na dovolenku. Vtedy sa Johnson dal do reči s hlavným chirurgom na železnici, ktorý poukázal na to, aké to bolo ťažké, aby sa zranení pracovníci rýchlo dostali k lekárovi. Rozhovor vnukol Johnsonovi nápad zabaliť základné predmety, ako sú gáza a obväzy, do ochranných kovových škatúľ, ktoré by železničná spoločnosť mohla uložiť v blízkosti miest, kde často dochádzalo k zraneniam.
V dnešnej dobe je lekárnička na cestách základom a určite by mala, podľa druhu cieľovej destinácie, obsahovať týchto pár vecí:
- Vzhľadom na skúsenosti s koronavírusom, v lekárničke by nemali chýbať respirátory či rúška, jednorazové rukavice a dezinfekcia na ruky a povrchy.
- lieky na zníženie horúčky a proti bolesti hlavy – vhodné sú lieky s obsahom paracetamolu (pozor na alkohol) alebo ibubrofenu,
- kvapky do nosa, očí a prípadne aj uší,
- prípravky proti hnačke – ako základ je vhodné čierne uhlie a preventívne pred cestou užívať probiotiká a tiež prípravok proti cestovnej nevoľnosti, ak ňou trpíte,
- prípravky proti kašľu a zapálenému hrdlu,
- antihistaminiká, teda lieky na alergiu. V ďalekých krajinách je dobre mať u seba tento typ lieku, aj keď nie ste alergik. V prípade nepríjemného poštípania vám pomôžu zmierniť alergickú reakciu. Vodiči si ale musia dávať pozor – tieto lieky môžu mať tlmivý účinok a riadenie motorových vozidiel sa pri nich neodporúča,
- ak cestujete do oblastí, kde je výskyt malárie, určite sa informujte o aktuálnom riziku výskyte tohto ochorenia a informujte sa o použití vhodného lieku na ochranu proti malárii. Typ prípravku záleží aj na dĺžke pobytu,
- sprej alebo krém s repelentným účinkom proti hmyzu,
- krémy s UV faktorom a tiež starostlivosť po opaľovaní, respektíve v prípade popálenia slnkom
- dezinfekčné prostriedky na ruky, ale aj na oplachovanie a dezinfekciu rán,
- lieky proti plesňovej infekcii nôh,
- pohotovostné obväzy, obväzovú vatu, pinzetu, nožnice, náplasti. A pre športovcov aj masti proti bolesti – vhodné sú tie s obsahom ibubrofenu, alebo diclofenacu,
- ak sa chystáte na dlhodobejší pobyt, nie je na škodu si po konzultácii s lekárom pribaliť aj pohotovostné antibiotiká,
- Extra tip: ak cestujete do krajín s nižšou lekárskou starostlivosťou, nezabudnite si pribaliť aj vlastné ihly na prípadné pichnutie injekcie alebo podanie infúzneho roztoku.
Dôvody na použitie lekárničky
Bežné dôvody na použitie súpravy prvej pomoci zahŕňajú rezné a tržné rany, úlomky, popáleniny, uštipnutie včelou či osou a uhryznutie hmyzom, hoci súprava prvej pomoci sa hodí pre množstvo malých zdravotných núdzových situácií. Núdzové situácie sa môžu stať kdekoľvek, preto je užitočné uložiť si lekárničky doma, v aute, v práci, v batohu na turistiku, na bicykli, na športovisku alebo kamkoľvek, kam človek môže ísť. Súpravy prvej pomoci nemusia byť veľké a lekárnička z obchodu nemusí byť nevyhnutne lepšia ako domáca.
Tipy a upozornenia
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o veľké množstvo prípravkov. Pri balení je dobré zvážiť, aké ťažkosti vás alebo vašich blízkych najčastejšie trápia. Predstavte si miesta, po ktorých sa budete pohybovať (pláž, more, hory) a situácie, ktoré môžu nastať. Prípadne si v duchu prejsť jednotlivé časti tela – hlava, oči, krk, brucho a lekárničku pripraviť podľa toho. Zoznam môžete spisovať už niekoľko dní pred odchodom. Niektoré lieky možno bude potrebné predpísať lekárom (dlhodobo užívané lieky, antibiotiká). Ak používate lekárničku opakovane, skontrolujte expiráciu – dobu použiteľnosti u jednotlivých liekov. Nepoužívajte lieky po skončení exspirácie!
Obsah cestovnej lekárničky je najlepšie zabaliť do pevného tmavého puzdra. Chráňte ju pred vlhkom, teplom, priamym slnkom aj mrazom (napríklad v podpalubí lietadla). Ak pre úsporu miesta zabalíte lieky bez vonkajšieho obalu, zoberte si k nim príbalový leták- názov účinnej látky môžete v zahraničí potrebovať, ak budete kontaktovať lekára ohľadom ošetrenia. Takisto v prípade, ak si budete potrebovať váš liek dokúpiť. V zahraničí môže byť dostupný pod iným názvom a práve úćinná látka bude kľúčom.
Lekárnička by mala byť po ruke aj počas cesty, avšak uchovávaná mimo dosahu detí. Ak cestujete lietadlom, môžete si ju pribaliť do príručnej batožiny. Vtedy však nesmie obsahovať spreje ani tekuté prípravky s objemom väčším ako 100 ml.
Jeden komentár
na plesňovú infekciu som túto jeseň našla abicin a už balím len ten – nanesiem, stvrdne a potom odstranim a hotovo