V polovici júna navždy odišiel taliansky podnikateľ, mediálny magnát a bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi. Skonal vo veku 86 rokov v milánskej nemocnici San Raffaele, kde bol hospitalizovaný kvôli zápalu pľúc a chronickej leukémii. Bol dominantnou postavou talianskej politickej scény počas viac ako dvoch desaťročí. Zohral významnú úlohu v politickom a spoločenskom živote Talianska.
Okrem politických a podnikateľských aktivít sa Berlusconi tiež zapojil do rôznych kontroverzných udalostí a škandálov. Bol niekoľkokrát obvinený z korupcie, daňových podvodov a nezákonného financovania politických strán. Napriek tomu si získal verných obdivovateľov a jeho popularita medzi niektorými časťami talianskej populácie ostala vysoká.
Trojnásobný premiér
Berlusconiho kariéra začala v oblasti nehnuteľností a stavebníctva. V roku 1978 založil spoločnosť Fininvest, ktorá sa postupne stala jednou z najväčších mediálnych skupín v Taliansku. Jeho média zahŕňali televízne a rozhlasové stanice, vydavateľstvá, športové kluby a ďalšie médiá. Berlusconiho úspech v médiách mu poskytol obrovský vplyv a moc na talianskej politickej scéne. V roku 1994 založil Berlusconi politickú stranu Forza Italia, ktorá sa stala jednou z hlavných politických síl v Taliansku. O tri roky neskôr, v roku 1994, sa stal premiérom Talianska, pričom zastával túto pozíciu trikrát v rôznych obdobiach: 1994 – 1995, 2001 – 2006 a 2008 – 2011.
Jeho politická kariéra bola poznačená kontroverziami a sporom so súdnym systémom. Počas svojej vlády sa Berlusconi snažil reformovať talianske hospodárstvo a znížiť byrokraciu. Jeho politické iniciatívy boli však často sprevádzané kontroverziami a kritikou. Jeho dlhodobá dominancia v talianskej politike vyvolávala obavy o demokratické zásady a slobodu médií v krajine. Berlusconi bol často obviňovaný zo zneužívania svojho politického postavenia na prospech svojich mediálnych záujmov. Bol najdlhšie slúžiacim povojnovým talianskym premiérom. Mediálny magnát s odhadovaným majetkom vo výške niekoľkých miliárd dolárov viedol taliansku vládu po štyri funkčné obdobia celkom deväť rokov a 19 rokov zasadal v parlamente.
Ženy a futbal
V roku 2013 bol Berlusconi odsúdený za daňové podvody a zneužívanie moci. Toto odsúdenie spôsobilo, že nemohol zastávať verejné funkcie počas určitého času. Napriek tomu sa aktívne angažoval vo verejnom živote a pokračoval v politických aktivitách. Berlusconiho politická kariéra dosiahla vrchol, keď v roku 2009 získal sedemnásťpercentné percento hlasov a jeho strana sa stala súčasťou vládnej koalície. Počas svojej politicko-podnikateľskej kariéry sa Berlusconi stal najbohatším človekom v Taliansku a jedným z najkontroverznejších politikov v Európe.
V roku 2011, v dôsledku ekonomickej krízy a tlaku zo strany medzinárodného spoločenstva, Berlusconi rezignoval na post premiéra. V nasledujúcich rokoch sa v Taliansku uskutočnili viaceré politické zmeny a Berlusconiho politický vplyv postupne slabol. Pre mnohých však stále zostával miláčikom Talianska a nedali na neho dopustiť. Sršalo z neho sebavedomie a rád sa venoval typicky mužským radostiam ako sú ženy a futbal. Stelesňoval tak vlastnosti, ktoré jeho priaznivcom imponovali.
V roku 1965 sa Berlusconi oženil s Carlou Dall’Ogliovou, s ktorou má dve deti – Marinu a Piersilvia. Druhou politikovou manželkou bola v rokoch 1990–2010 herečka Veronika Lariová, s ktorou mal tri deti, Barbaru, Eleonoru a Luigiho. Jeho poslednou partnerkou bola o viac ako polstoročie mladšia Marta Fascinaová (33), ktorá je poslankyňou za stranu Forza Italia.
Klasické večierky alebo zhýralá dekadencia?
Výraz Bunga Bunga nemožno pri Berlusconim obísť. Vyznačujú sa ním exkluzívne spoločenské podujatia, na ktorých sa politik zúčastňoval. Party sa konali v jeho luxusnej vile v blízkosti Milána a preslávili sa svojou extravagantnosťou a kontroverznosťou. Boli to súkromné podujatia, kde sa stretávali vybraní hostia, vrátane politikov, celebrít a mladých žien. Niekedy až príliš mladých. Zúčastnila sa ich aj jedna maloletá marocká tanečnica, ktorá vystupovala pod prezývkou Ruby. Názov oslavy odkazuje na komickú operu Bunga Bunga, ktorú Berlusconiho priatelia vymysleli. Existuje mnoho kontroverzných názorov na to, čo sa na týchto podujatiach skutočne dialo. Niektorí tvrdia, že to boli nevinné a nezáväzné spoločenské podujatia, zatiaľ čo iní tvrdia, že tam prebiehali sexuálne a dekadentné aktivity.
Oslavy sa dostali do pozornosti verejnosti a médií, keď sa objavili správy o údajnom zapojení mladých žien a možnom obchodovaní s prostitúciou. Tieto obvinenia viedli k súdnym procesom a vyvolali vážne politické a spoločenské kontroverzie. Berlusconi tvrdil, že ide o bežné spoločenské podujatia a poprel akékoľvek narušovanie práva alebo nelegálne aktivity. V roku 2013 bol však odsúdený za prostitúciu neplnoletých a zneužívanie moci v súvislosti s týmito udalosťami. Bol odsúdený na väzenie, ktoré neskôr zmenili na domáci väzenský režim. V každom prípade tieto radovánky spôsobili diskusie o etike, morálke a úrovni politického vedenia v Taliansku.
Berlusconiho prípad tiež poukázal na potrebu etického správania sa politikov a dôkladnej kontroly ich aktivít, aby sa zabránilo akémukoľvek zneužívaniu moci alebo narušovaniu zákonov. Tento rok vo februári súd oslobodil Berlusconiho obvinenia, že podplácal svedkov v prípade sexuálnych večierkov. To, čo sa na party v skutočnosti dialo vie už len sám Berlusconi, ktorý si to vzal so sebou na druhý svet..