S príchodom letných mesiacov vypustia stredné a vysoké školy do sveta tisíce nových absolventov, pripravených na trh práce. Automaticky teda očakávame, že s posledným zvonením sa bývalí študenti rozbehnú do práce a obsadia voľné pracovné miesta. Čo však hovoria čísla?
Celkovo v roku 2022 opustilo školské lavice viac ako 73-tisíc absolventov, z ktorých na trhu práce zostalo 42-tisíc. Zvyšných 31-tisíc pokračovalo v štúdiu. Stredné školy v minulom roku opustilo približne 43-tisíc absolventov, z ktorých približne 56 percent nepokračovalo v štúdiu na vysokej škole a prišli teda na trh práce. Z približne 30-tisíc vysokoškolských absolventov na trh práce vstúpilo necelých 18-tisíc. Dôvodom je, že prevažná časť absolventov vysokoškolského štúdia I. stupňa, ktorí sa rátajú do počtu absolventov, v štúdiu štandardne pokračuje aj na II. stupni vysokoškolského štúdia. Nie každý absolvent je však automaticky nezamestnaný a prácu si hľadá. Mať zamestnanie už počas štúdia je totiž aj dnes bežnou praxou. Mohlo by sa zdať, že trh práce v letných mesiacoch zažíva pretlak absolventov hľadajúcich zamestnanie. Opak je však pravdou. Štatistiky ukazujú, že čerství absolventi, ktorí prichádzajú na trh práce, nenastupujú do zamestnania hneď s posledným zvonením. Najčastejšie nastupujú do práce až po letných prázdninách. Takmer 37 percent všetkých nástupov absolventov do zamestnania je v septembri. Obľúbeným mesiacom nástupu do zamestnania u vysokoškolákov je august, keď až 70 percent nastupujúcich absolventov tvoria práve oni. U stredoškolákov zase dominuje november.
Najžiadanejší sú stredoškoláci
Hľadajú však zamestnávatelia vôbec absolventov? Pozreli sme sa na aktuálnu ponuku na pracovno-poradenskom portáli Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk), kde je približne polovica voľných pracovných miest vhodná aj pre absolventov. V súčasnosti je to 11-tisíc ponúk pre absolventov. V sektoroch s prirodzene vyšším zastúpením žien si absolventi môžu vyberať v rámci personalistiky, administratívy a služieb z viac ako 740 voľných pracovných miest. V zdravotníctve ich je pre absolventov v ponuke takmer 600 a v rámci výchovy, vzdelávania a športu viac ako 300. Najžiadanejší sú absolventi so stredným odborným vzdelaním – 6 300 voľných pracovných miest, a úplným stredným odborným vzdelaním – 4 600 voľných pracovných miest. Najmenej pracovných ponúk je vhodných pre absolventov vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa – len 390 miest. Najviac pracovných miest pre absolventov je v Žilinskom kraji – 2 300 miest a Nitrianskom kraji 2 020 miest. Naopak, v Košickom kraji je dopyt po absolventoch menší, na úrovni len 600 voľných pracovných miest. Absolventom ponúkajú zamestnávatelia priemernú mzdu na úrovni 1 093 eur mesačne. Napriek tisíckam pracovných ponúk dáta ukazujú, že si absolventi zvyčajne posledné prázdniny užijú a do pracovného života sa vrhnú až po zaslúženom oddychu.
Mgr. Natália Cíbiková
Trexima
Foto: N. C., Shutterstock