Milan Kundera si získal slávu predovšetkým svojimi románmi Žart, Nesmrteľnosť a Neznesiteľná ľahkosť bytia, ktoré patria medzi najprekladanejšie české diela na celom svete. Okrem toho napísal množstvo esejí o hudbe, literatúre a filozofii. Viackrát bol spomínaný ako potenciálny kandidát na získanie Nobelovej ceny za literatúru. Majster pera zomrel vo veku 94 rokov v Paríži.
Spisovateľ sa radí k talentom, ktorí boli nútení opustiť naše územie na to, aby mohli slobodne tvoriť. Po invázii armády Sovietskeho zväzu mu vtedajší režim zakázal publikovať svoje diela.
Nový domov našiel vo Francúzsku
S druhou manželkou Věrou, ktorá bola v tom čase hlásateľkou Československej televízie, sa v roku 1975 rozhodli pre emigráciu do Francúzska. Rodákovi z Brna bolo v roku 1979 odobraté československé občianstvo. Až v roku 2019 mu bolo občianstvo vrátené. “Emigrácia je najhoršia blbosť, ktorú môže človek urobiť. Návrat po revolúcií v roku 1989 ale už nebol možný z praktických dôvodov i kvôli disidentom, ktorí sa dostali k moci,“ povedala v roku 2019 manželka slávneho spisovateľa Milana Kunderu. Už od 80. rokov minulého storočia Kundera písal svoje diela vo francúzštine, stal sa jedným z kmeňových autorov parížskeho vydavateľstva Gallimard, no zároveň sa stotožňoval s českou kultúrou. Dlhé roky odmietal preklad svojich diel do češtiny, jeho dôveru si získala až prekladateľka s príznačným menom Anna Kareninová.
Veľká strata pre oba národy
Kundera bol významným spisovateľom, ktorého diela oslovili generácie ľudí na všetkých kontinentoch a získali mu svetovú slávu. Na úmrtie umelca reagoval aj český premiér Petr Fiala. “Fakt, že Kundera bol úzko spojený s Brnom, aj napriek politickým dôvodom, ktoré ho prinútili opustiť krajinu, po ňom zostáva nielen výnimočná literatúra, ale aj významné eseje,” napísal Fiala a vyjadril sústrasť Kunderovej manželke. Český minister kultúry Martin Baxa vyjadril názor, že smrťou Kunderu stráca česká i svetová literatúra jedného z najvýraznejších súčasných spisovateľov. “Jeho premýšľanie o základných hodnotách európskej kultúry, jeho záujem o jednotlivca a jeho prínos do svetovej románovej histórie je a zostane neprehliadnuteľný,” povedal šéf kultúrneho rezortu. Minister zahraničných vecí Jan Lipavský tiež vyjadril sústrasť rodine a priaznivcom Kunderovej tvorby. Podotkol, že aj keď Kundera strávil veľkú časť života v exile, bol jedným z najznámejších českých spisovateľov. Jeho diela boli preložené do viac ako osemdesiatich jazykov, inšpiroval mnoho ďalších autorov a zanechal svoj odkaz formou literárneho dedičstva.