Čakárne lekárov sa v letnom období zapĺňajú pacientmi s tzv. ochorením z klimatizácie. Ľudia pracujúci dlhodobo v klimatizovanom prostredí sú 2,5-krát častejšie chorí, sťažujú sa na problémy s ušami, nosom, hrdlom, dutinami. Ako ju správne používať, aby nám neškodila, ale pomáhala zvládnuť tropické teploty?
Ak sa chcete vyhnúť zdravotným komplikáciám z klimatizácie, alfou a omegou je jej správne používanie.
Základné pravidlá pre bezpečné používanie klimatizácie
- Púšťať klímu, len v nevyhnutných prípadoch. Pri teplotách pod 30 °C zvážte iné možnosti ochladenia vzduchu.
- Ideálny rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou je 5 až 7 °C, určite by nemal presiahnuť 10 °C.
- Umiestenie klimatizačnej jednotky si treba dobre rozmyslieť – aby nefúkala studený vzduch priamo na časti ľudského tela. Človek je potom akoby v permanentnom prievane, čo sa prejaví bolesťami uší, hlavy, stuhnutím ramien a blokádami chrbtice.
- Aby sa klimatizačné zariadenie nestalo sídlom patogénnych organizmov, dôležité je pravidelné čistenie. Odporúča sa až 3x ročne, raz za rok je skutočne nevyhnutnosť!
- Pri prechode z klimatizovanej miestnosti do vonkajšieho prostredia je vhodné stráviť určitý čas napr. na neklimatizovanej chodbe. Organizmus by si mal na teplo privyknúť postupne, aby nedošlo k teplotnému šoku. Keď sa autom blížite k cieľu cesty, tiež postupne zvyšujte teplotu, 10-15 minút pred zastavením klímu úplne vypnite.
- Malé deti znášajú klimatizáciu veľmi zle, bábätkám do jedného roka sa pobyt v klimatizovaných priestoroch pre problematickú termoreguláciu vôbec neodporúča.
- Všade tam, kde nastavenie klimatizácie nie je vo vašich rukách, zahaľte si tenkým šálom alebo šatkou odhalené ramená a krk. Aj v najhorúcejších dňoch noste so sebou tenký svetrík alebo pléd a prechod do “vykúlovaného“ priestoru v MHD alebo v obchode vás nezaskočí.