Na území dnešného okresu Svidník kedysi žili mamuty. Kyčky chránili pred dažďom a snehom. To a ešte oveľa viacej sa môžete dozvedieť, ak navštívite SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku v Prešovskom samosprávnom kraji.
Pod tunajšie múzeum patria tri subjekty a všetky sa oplatí pozrieť, všade sa dozviete niečo iné. V „klasickom“ múzeu v centre mesta je zriadená hlavná kultúrno-historická expozícia. O pár ulíc ďalej sa nachádza kaštieľ, v ktorom je Galéria Dezidera Millyho, a napokon na rozlohe 11 hektárov sa rozprestiera skanzen – čiže Národopisná expozícia v prírode. „Našou najnavštevovanejšou expozíciou je skanzen. Ročne ho navštívia tisícky ľudí. Máme tu päťdesiat objektov ľudovej architektúry – sú to ľudské obydlia, cerkev, maštale, sýpky, mlyny, ale aj škola, krčma, požiarna zbrojnica. Je to vlastne jedna dedina, v ktorej je všetko,“ opisuje riaditeľ múzea Jaroslav Džoganík.
Tristoročný ikonostas
Osobitne zaujímavým exponátom v skanzene je cerkev – drevený chrám z Novej Polianky. Nie je síce pôvodná, tá sa už nezachovala, ale na základe pôvodných náčrtov tu postavili jej vernú repliku, ktorá do detailov odráža drevený chrám z roku 1766. „Do tejto kópie cerkvi sme umiestnili pôvodný ikonostas – tristo rokov starý. Je z obce Pravrovce. Dedina už dnes neexistuje, bola zatopená kvôli priehrade Domaša,“ vysvetľuje riaditeľ múzea. Mnoho domov v tunajšej oblasti na krov strechy používalo materiál, aký bol k dispozícii – v tomto prípade ražnú slamu. Z nej si ľudia vyrobili „kyčky“, akési zviazané trsy slamy, ktorými prikryli strechu. Vytvorila sa tak jednoliata plocha slamy, ktorá chránila príbytky ľudí pred dažďom a snehom. Samozrejme, po istom čase bolo treba kyčky vymeniť a dať nové. Slama však bola vždy poruke, takže žiadny problém s materiálom naši predkovia nemali.
Hubár našiel mamutie kly a zuby
Hoci to pre širšiu verejnosť nie je veľmi známe, v obciach Hrabovčík a Dobroslava, ktoré obe ležia v okrese Svidník, našli kly a zuby z mamutov. „Našiel ich jeden hubár v lese, v potoku po búrke. Po prívalovej vode zem vydala svoje tajomstvo,“ uvádza Jaroslav Džoganík. No, v múzeu v meste nájdete aj ďalšie exponáty – dôkazy o najstaršom osídlení tejto oblasti. A to už z čias neolitu – napríklad sekeromlat – čo je kladivo a sekera v jednom, pästné kliny, či rôzne dláta. Samozrejme, v uvedených múzeách môžete obdivovať širokú škálu cenných exponátov. Najlepšie, ak ich osobne navštívite. Na severovýchode Slovenska je čo obdivovať
Čo je to ikonostas
Drevená stena s ikonami v chrámoch východného obradu, predeľujúca priestor pre veriacich od svätyne. Dôležitým prvkom každého ikonostasu sú cárske vráta, ktorými smie vchádzať len duchovný, veriaci nie. Ikonostas je bohato vyzdobený obrazmi svätých.
.
O Galérii Dezidera Millyho a jeho pokladoch – ikonách, si môžete prečítať v inom článku na tomto webe, ktorý je uverejnený 27. júla 2023.
Viera Mašlejová
Foto: SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku, vm