Krása slovenských ľudových krojov, tradície, zábava a výborná nálada, neopakovateľná atmosféra = to je jedinečný Slovenský deň kroja. Pozrite si, ako veľký deň oslavy folklóru vyzeral.
Foto: Simona Zaťková
Ďakujeme za výnimočný kultúrny zážitok a najmä deň nabitý človečinou. Tešíme sa na vás na budúci rok!
Vydavateľstvo STAR production
Foklórne Združenie Pohronec
FZ Pohronec sa venuje spracovaniu folklórneho materiálu z horného Pohronia (obce- Hájniky, Hiadeľ, Horné Pršany, Hronsek, Kalište, Selce, Sielnica, Staré Hory, Šalková a Špania dolina).Jeho cieľom je nadviazať na tradície, ktoré boli kedysi v týchto obciach živé, ale dnes sa im už málo kto venuje.
FSK Šuňava
Krojovaná skupina obyvateľov organizovala folklórne vystúpenia už v polovici 20.storočia. Jej oficiálne založenie vo Vyšnej Šuňave inicioval etnograf PhDr.Ján Olejník, CSc, ktorý tu prišiel vykonať prieskum ľudového folklóru a spevu so zámerom pripraviť vystúpenie krojovanej skupiny v televízii a rozhlase. Folklórna skupina spracúva miestne zvyky. Vo svojom repertoári má scénické pásma: Regrútska odobierka, Svadba, Za chlebom, Fašiangy sa krátia, Ide jar, Na Ondreja a Nôty, moje nôty. Popri folklórnej skupine dospelých existuje v obci od roku 1994 aj detský folklórny súbor Pantlička.
FSK Praslica Kozárovce
Folklórna skupina Praslica vznikla v roku 1965. Za 47 rokov svojej činnosti má za sebou do 600 vystúpení. Vo svojom repertoári čerpá zo zvykov, tancov a piesní svojej obce, ktoré sa uchovali z rozprávania najstarších občanov. Medzi najznámejšie možno zaradiť Priadky, Vítanie jari, Hrabačky, Dožinky, Stavanie májov, Regrútsku odobierku, Svadobnú odobierku, Páračky, Vianočné koledy, Fašiangy s pochovávaním basy, Na jarmoku, Pierková muzika, Zimné večery, Tance z Kozároviec. Podľa prvej spracovanej scény – Priadky – je aj názov folklórnej skupiny „PRASLICA“. Zloženie je prevažne z mladých ľudí, ktorých sa v skupine vystriedalo viac ako 250.
FS Oravan
Folklórny súbor Oravan vznikal od roku 1950 spočiatku ako kultúrna úderka bez pomenovania pri vzniku Ľanárskych závodov v Nižnej. Systematicky začal oficiálne pracovať až od roku 1952, kedy sa zúčastnil krajskej prehliadky Ľudovej umeleckej tvorivosti.
Folklórny súbor Očovan
FS Očovan patrí na Slovensku medzi najstaršie folklórne skupiny. Jej vznik sa datuje na rok 1936, kedy pod vedením pána učiteľa Višňovského absolvovali Očovania prvé vystúpenia v Turčianskom sv. Martine a neskôr v Prahe a na Sliači. V povojnovom období patrili viacerí jej členovia k zakladajúcim členom SĽUK-u a stali sa v oblasti folklóru legendami a zdrojmi inšpirácie aj pre súčasných folkloristov. Spomenieme aspoň mená Ján Gaško, Ján Chabada – Chovan, Margita Nosáľová. FS Očovan pracuje už dlhé desaťročia veľmi aktívne. Svedčia o tom aj úspechy z ďalekej ale i blízkej minulosti.
Folklórny súbor Vatra
Folklórny súbor VATRA Tlmače má už od roku 1952 v kultúre regiónu Tekov svoje pevné miesto. Spája ľudí s rovnakou záľubou a vášňou do jednotlivých zložiek – mladého súboru, seniorskej zložky FS VATRA Senior, hudobnej kapely a speváckej skupiny Trnky.
FS Goral
Skupina mladých ľúdí z hornooravskej obce Suchá Hora, ktorí milujú folklór a sú priamymi pokračovateľmi goralských tradícii.
FSK Javorník – Lúky pod Makytou
Folklórna skupina Javorník bola založená v roku 2001 v obci Lúky pod Makytou. Skupinu tvorí viacgeneračné zoskupenie nadšencov, ktorého členovia dodržiavajú originalitu zvykov a tradícii v oblasti, v ktorej pôsobí. Zloženie skupiny Javorník pozostáva z ženskej speváckej skupiny, mužskej speváckej skupiny ľudovej hudby, tanečníkov, trombitášov – inštrumentalistov na tradične ľudové hudobné nástroje. Pastierske nástroje, na ktorých inštrumentalisti hrajú sú pre oblasť obce Lúky a okolie charakteristické. Členovia si ich vyrábajú sami na základe odovzdaných skúsenosti ich predkov.
Folklórny súbor Urpín
Folklórny súbor Urpín bol založený v roku 1957 ako Krajský súbor piesní a tancov pri Krajskom dome osvety v Banskej Bystrici. Jeho poslaním bolo plniť úlohy krajského umeleckého telesa reprezentujúceho najmä regióny Horehronie a Podpoľanie, dnes sú však pridané aj iné regióny.
FSk Krivín
Folklórna skupina v Rybníku pod vedením p. Terézie Hrčkovej pútala pozornosť už na 1. Tekovských slávnostiach v Starom Tekove. S väčšími, či menšími prestávkami sa súbor zúčastňoval rôznych podujatí. Najvernejší členovia tohto súboru v r. 1995 pri vzniku JDS v Rybníku obnovili činnosť a prijali názov KRIVÍN. Jeho pomenovanie zvýrazňuje spojenie tradícií s históriou obce. Vo svojich programoch venujú pozornosť piesňam tekovským – rybníckym a snažia sa prezentáciou folklóru udržiavať piesne čilejkárskeho regiónu v povedomí a úcte.
Folklórne združenie Stráne Važec
Nositelia vzácneho dedičstva regionálnych tradícií. Prostredníctvom programu pozývajú nazrieť do našich troch liptovských chotárov- dolného, stredného a horného.
FS Maguranka
V roku 1977 vznikol pod vedením Viktora Majerika pri závode Tatrasvit tanečný a spevácky súbor mladých – Maguranka. Členmi súboru boli mládežníci z Tatrasvitu, Vagónky, gymnázia a Obnovy – Vkus. V súčasnej dobe FS Maguranka sa pravidelne zúčastňuje Zamagurských folklórnych slávností i rôznych kultúrno – spoločenských akcií v meste, blízkom i vzdialenom okolí. Prezentáciou goralského folklóru oživuje pltnícku turistickú sezónu v Pieninách, či do popredia vstupujúce „svadobné čepčenia“. Od svojho znovuobnovenia úspešne účinkoval a prezentoval zamagurský folklór i za hranicami Slovenska na festivaloch vo Francúzsku, Grécku, Česku, Poľsku a Rakúsku. So svojím programom vystúpil i v Slovenskej televízii v relácii Kapura.
Folklórny súbor Račan
Folklórny súbor RAČAN, dobrovoľná organizácia mladých ľudí, ktorí milujú folklór! Názov súboru je odvodený od najvyššieho vrchu Kysuckých Beskýd, Veľkej Rače. Pod jej masívom sa nachádza obec Oščadnica, kde pôsobíme. Vznikli sme 30.08.2005 na podnet bývalých členov DFS Oščadnička. Našim poslaním je rozvíjať a zachovávať tradície našej obce v podobe tanca, hudby a spevu. Repertoár súboru tvoria najmä choreografie z Kysúc (Lúčenie sa so slobodou, Zábava zábava, Majáles, Čerešne, Zbojník, Venčekový…), ale aj z iných regiónov Slovenska (Horehronie, Orava, Terchová, Liptov, Šariš,…). Súčasťou súboru je aj drevená muzička a sólisti – speváci, heligonkári. Umeleckou vedúcou súboru je Mgr. Veronika Mačuhová.
…a mnoho ďalších!