Historicky prvá monografia o baletnom umelcovi na Slovensku je pútavým príbehom dlhoročného vedúceho sólistu Baletu Slovenského národného divadla Zoltána Nagya. Na javisku tejto scény pôsobil až do svojich štyridsiatich šiestich rokov. Stvárnil tu viac ako päťdesiat postáv, okrem hlavných aj charakterové, v baletných inscenáciách klasického a moderného repertoáru. Kritici ho ocenili titulom danseur noble ako jedného z mála slovenských tanečníkov v dejinách. So svojou tanečnou kariérou dvadsiatich ôsmich divadelných sezón sa zaradil medzi najdlhšie pôsobiacich profesionálov v tejto oblasti.
Rozhovor dcéry s otcom
V prvej časti knihy Zoltán Nagy vo sviežom rozhovore vedenom chronologicky s publicistkou, kunsthistoričkou Lindou Nagyovou, jeho dcérou, hovorí o predstaveniach, stvárňovaných postavách, tanečných partnerkách – jednou z nich bola Augusta Herényiová- Starostová, považovaná za prvú slovenskú primabalerínu. Nezabúda na výtvarné, hudobné dianie spájajúce sa s inscenáciami, na pôvodnú slovenskú tvorbu, na skladateľov Ilju
Zeljenku, Eugena Suchoňa. V otázkach je priebežne konfrontovaný s faktami, historickými súvislosťami. Dialóg je poprepletaný citáciami dobových recenzií. Venuje sa takisto témam spojeným s úspechom dlhoročnej kariéry tanečníka bez úrazov, ale aj témam nadväzujúcim na vlastnú pedagogickú činnosť na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave.
Doteraz nepublikované fotografie
Rozhovor dopĺňa viac než sto fotografií z predstavení i vystúpení na európskych javiskách. Mnohé z nich prešli náročnou rekonštrukciou a neboli doteraz publikované. Druhá časť publikácie patrí spomienkam významných osobností z umeleckého prostredia –jeho kolegyniam, kolegom, žiakom a súčasníkom. Anglický preklad, ktorý je súčasťou textu umožní nahliadnuť do problematiky cudzincom. Kniha môže byť zaujímavá pre odbornú i širšiu verejnosť a ďalšie generácie baletných umelcov.