O liečivých účinkoch šípkového čaju na zdravie sa vie už dávno, no počuli ste o tom, ako blahodarne pôsobia tieto drobné plody aj na krásu? Existuje celý rad možností, ako túto bohatú dávku magnézia a vitamínu C obsiahnutú v malých bobuľkách zúročiť v domácej kozmetike na pokožku, nechty aj vlasy.
V jesennom období drsný chladný vzduch vysušuje pokožku. Pomôcť jej môžete práve šípkami, z ktorých si vyrobíte skvelého domáceho pomocníka. Zásobte sa nimi ešte skôr, ako udrú prvé mrazy. Výťažok zo šípok ľahko nájdete aj v bežne dostupných kozmetických prípravkoch z obchodu. Hoci pleť oživia a ochránia, ich účinok v porovnaní s vlastnoručne vyrobeným šípkovým sérom bude neporovnateľne nižší. Navyše ním odľahčíte aj vašu peňaženku. Šípky predsa netreba kupovať. Nájdete ich všade možne v prírode, stačí si vyraziť na prechádzku do prírody. Pri zbere rozhodne uprednostnite tie, ktoré nerastú v blízkosti ciest.
Šípkový olejček
Domáci šípkový olej, ktorý hravo zvládnete pripraviť s jednoduchým receptom, zlepšuje funkciu kapilár v koži, urýchľuje hojenie rán a bojuje proti príznakom starnutia. Poradí si s drobnými vráskami i so suchou pleťou. Okrem toho si ho mnohí chvália ako účinného pomocníka pri zlepšovaní psoriázy.
Potrebujete:
Na výrobu domáceho elixíru mladosti vám postačí za hrsť šípok a panenský slnečnicový olej. Musia byť však suché, lebo čerstvé by olej zriedili a kazil by sa.
Postup:
Zohrejte olej a v pomere 1:1 doň namočte šípky rozdrvené v mažiari či nahrubo v mixéri. Nechajte ich macerovať. Keď olej vychladne na izbovú teplotu, dobre zmes uzatvorte v čistej sklenenej nádobe a nechajte šesť týždňov odpočívať. Zmes následne sceďte, až kým nedosiahnete čistý roztok. Pre čo najdlhšiu trvácnosť skladujte olejček v tmavom a chladnom prostredí.
Všestranné využitie
- Šípkový extrakt stačí raz za deň vmasírovať do jemnej pokožky krúživými pohybmi v okolí očí, za účelom zjemnenia malých vrások, no môžete ho aj primiešať do svojho denného krému na celú tvár – pôsobí priaznivo na elasticitu pleti a krásne ju rozžiari.
- V chladnom období sa zíde aj ako balzam na suché pery – ochráni ich pred popraskaním a zároveň zahojí ranky z už vzniknutého popraskania.
- Hojivý efekt takisto poslúži pri bežných rankách na koži a škrabancoch od domáceho miláčika.
- Nájde si využitie aj v starostlivosti o suchú pokožku rúk a taktiež ako účinná pomoc pre oslabené nechty so sklonom štiepiť sa a lámať. Stačí pár kvapiek votrieť do okolia nechtového lôžka a nechať nejaký čas pôsobiť.
- Vášho nového pomocníka môžete využiť tiež ako súčasť ošetrujúceho zábalu na suché, zničené a lámavé vlasy. Zohrejte v miske trochu šípkového oleja, pripraveného podľa vyššie uvedeného receptu, vmasírujte ho do pokožky hlavy a ku korienkom vlasov, nechajte dvadsať minúť pôsobiť a následne opláchnite šampónom a vodou. Nielenže budú vďaka nemu vlasy zdravšie a lesklejšie, no zbavíte sa s ním aj lupín.
Šípková hydratačná maska
Spomaľuje proces starnutia pleti, čistí pleť, odstraňuje jazvy po akné a regeneruje pokožku.
Potrebujete:
2 ČL gréckeho jogurtu, 1 polievkovú lyžicu domáceho šípkového oleja, 1 ČL medu, 3-4 kvapky ľubovoľného esenciálneho oleja a 1/2 ČL kurkumy.
Postup:
Premiešajte spolu v miske med a jogurt. Pridajte šípkový olej spolu s esenciálnym olejom. Miešajte tak dlho, kým zmes nebude pripomínať pastu. Na záver pridajte kurkumu. Hotovú masku na tvár rozotrite prstami alebo štetcom, môžete zájsť až na krk a ramená. Nechajte pôsobiť na pokožke aspoň dvadsať minút. Zatiaľ sa uvolnite vo vani, prečítajte si dobrú knihu alebo len tak meditujte. Stres je veľkou príčinou kožných problémov, preto si tento čas užite a nechajte sa rozmaznávať. Vaša pokožka sa vám za to poďakuje! Masku napokon dôkladne opláchnite teplou, nie horúcou, vodou.