Technológia dnes ovláda takmer všetky aspekty nášho života. Je preto nevyhnutné udržiavať poriadok aj v digitálnom priestore. Ľudia sa púšťajú do digitálneho upratovania hlavne kvôli zvýšeniu svojej produktivity. No digitálny neporiadok často spôsobuje, že na zariadeniach nemáme dostatok pamäte a preplnené disky spomalia naše telefóny aj počítače.
Môžeme tiež odhaliť niektoré aplikácie, ktoré nepoužívame, a napriek tomu za nich platíme. Ochrana osobných údajov je ďalším kľúčovým dôvodom, prečo sa do upratovania pustiť. V otázke bezpečnosti ale zohráva úlohu už aj samotná voľba zariadenia. Menej sa hovorí o tom, aký vplyv má naša aktivita s “jednotkami a nulami” na životné prostredie. Pozrite sa na niekoľko tipov nižšie, ktoré vám môžu uľahčiť život.
Ako sa vyhnúť problémom hneď na začiatku
V telefóne uchovávame množstvo osobných dát, prístupových hesiel a citlivých údajov. Spoločnosti na zabezpečenie informácií sa jednomyseľne zhodujú, že zariadenia Apple sú bezpečnejšie. Napríklad podľa správy Forbes cieli až 97% malwaru na telefóny s Androidom. Telefóny sú ohrozené najmä nákupmi aplikácií v obchodoch tretích strán. Napr. spoločnosť Swappie, ktorá repasuje použité iPhony, uvádza na svojom blogu niekoľko faktov, ktoré je pred samotnou kúpou telefónu dobré vedieť. Nezabudnite tiež pravidelne aktualizovať softvér, aby ste čo najskôr zaplátali nedostatky v predchádzajúcich verziách.
Základ digitálneho poriadku
Dôležitá je hlavne pravidelnosť, pretože vďaka našej prepojenosti s internetom sťahujeme stale nové a nové položky, aplikácie a dáta, ale nie všetci sme zvyknutí ich aj mazať. Kľúčom k digitálnemu upratovaniu je systematické usporiadanie súborov a aplikácií. Začnite tým, že prejdete svoje zariadenia a odstránite nepotrebné aplikácie. Ak ich máte príliš veľa, máte nielen preplnenú plochu, ale tiež to môže viesť k spomaleniu vášho zariadenia. Okrem aplikácií sa pozrite aj na svoje súbory, dôležité zálohujte a nepotrebné zmažte.
Digitálne upratovanie znižuje našu uhlíkovú stopu
Napriek tomu, že nemôžeme digitálne znečistenie vidieť, cítiť ani nahmatať, je všadeprítomné. Snáď všetky online aktivity zvyšujú našu uhlíkovú stopu. Každý internetový užívateľ zadá na internet v priemere 1 000 otázok ročne. Akýkoľvek vyhľadaním, zadávaním URL adresy alebo sťahovaním súborov za rok vyprodukuje v priemere 414 kilogramov CO2.
Veľké množstvo dát v online priestore tiež výrazne zaťažuje planétu. Podľa odhadov budú do roku 2025 úložiská dát, konkrétne ich chladenie, využívať pätinu všetkej vyrobenej energie a stanú sa jedným z najväčších svetových znečisťovateľov. Už teraz dátové centrá vytvárajú zhruba 3,5 % celosvetových emisií CO2, čo je viac ako civilné letectvo. Napriek snahám o zavádzanie udržateľných zdrojov energie pre dátové centrá ich energetické nároky rýchlo rastú. Pokiaľ vám záleží na zdraví našej planéty, a možno ste sa už vďaka tomu stali užívateľom repasovaného telefónu od Swappie, skúste znížiť záťaž na životné prostredie aj minimalizovaním svojho online neporiadku a znížením času, ktorý na internete trávite.
Premazať úložisko
U väčšiny používateľov zaberá najviac miesta zložka s fotkami. Premazať ich môžete podľa jednoduchého kľúča – vylučovacou metódou – ktorá fotka vám prináša radosť a ku ktorej sa už nepotrebujete vracať? Pravidelným premazávaním môžete tiež ušetriť, keďže nebudete potrebovať také veľké cloudové úložisko.
Praktický tip pre iPhone: Aplikácia CleanUp
Táto aplikácia je nástrojom určeným na optimalizáciu a zlepšenie výkonu vášho mobilného telefónu. Ponúka odstránenie nepotrebných súborov, čistenie cache a dočasných súborov, čím uvoľní miesto na disku. Ďalej umožňuje správu aplikácií a fotografií – automaticky vám pomôže vytriediť duplicitné fotky, čo vám pomáha udržiavať iPhone organizovaný a efektívny. S jednoduchým rozhraním a rýchlym skenovaním je ideálny na maximalizáciu výkonu a predĺženie životnosti vášho zariadenia. Pravidelným používaním tejto aplikácie môžete znížiť riziko spomalenia systému a zvýšiť jeho spoľahlivosť.
Praktický tip pre iPhone: sledovanie času na obrazovke
Využite užitočnú funkciu iPhone nazvanú “Čas pri obrazovke” (Screen time), ktorá poskytuje prehľad o vašom čase strávenom na telefóne a o použitých aplikáciách. Môžete si nastaviť časové limity pre aplikácie, obmedziť rušivé notifikácie a znížiť jas displeja v stanovených hodinách, čo pomôže zlepšiť váš spánok a znížiť digitálny stres.
Ako zaručiť digitálnu bezpečnosť detí
Bezpečnosť detí v digitálnom svete je pre rodičov prioritou. Užitočné tipy, ako vybrať deťom prvý telefón a chrániť ich bezpečnosť, nájdete napríklad na blogu Swappie. Ich repasovaný iPhone sa stáva čoraz obľúbenejšou voľbou rodičov aj na Slovensku, a to vďaka svojej bezpečnosti, spoľahlivosti, odolnosti a tiež vďaka nižšej obstarávacej cene. Oproti iným telefónom ponúka iPhone bezpečnostné prvky a kontrolné mechanizmy, ktoré pomáhajú rodičom lepšie spravovať a taktiež monitorovať digitálnu aktivitu svojich detí. Veľmi praktickou funkciou pre rodičov je tiež možnosť “Nájsť zariadenie” (Find iPhone). Repasovaný iPhone je výbornou voľbou nielen pre deti, ale aj pre našu planétu.
Digitálny wellbeing a detox
Pre zdravý a moderný digitálny život sú dôležité aj schopnosti ako digitálny wellbeing a vhodný digitálny detox. Pomáhajú nám uvedomiť si, ako efektívne využívame technológie a ako ovplyvňujú naše zdravie aj životné prostredie. Krátkodobý digitálny detox a stratégia digitálneho wellbeingu nám pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi digitálnym a reálnym svetom, čo prospieva nášmu zdraviu aj planéte.