Ozónová vrstva je štítom, ktorý nás chráni pred škodlivým ultrafialovým žiarením. Avšak látky vypúšťané do ovzdušia, najmä zlúčeniny obsahujúce chlór a bróm, túto ochrannú vrstvu narúšajú. V dôsledku oslabenia ozónovej vrstvy v minulosti výrazne pribudlo aj ochorenie rakovinou kože.
Akým spôsobom môže každý z nás aspoň trochu prispieť k ochrane životného prostredia, a teda aj postupnej obnove ozónovej vrstvy? Máme pre vás niekoľko tipov.
Hoci už k určitému uzatváraniu ozónovej diery začalo dochádzať, a to po podpise Montrealského protokolu, čaká nás ešte dlhá cesta. Protokol, ktorého hlavným cieľom je obmedzenie produkcie a spotreby látok, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu, bol podpísaný 16. septembra 1987. Obmedzovanie priemyselných emisií a technologické inovácie majú v rukách skôr veľkí hráči, vlády a vedci, avšak svojou troškou k lepšiemu životnému prostrediu môže prispieť každý z nás.
Vykurovanie a svet alternatívnych zdrojov
Nezanedbateľný vplyv na životné prostredie má vykurovanie domácností. Zvlášť využitie fosílnych palív prispieva ku globálnemu otepľovaniu a je teda nevyhnutné hľadať nové cesty. V súčasnosti už trh ponúka celý rad ekologickejších možností vrátane tých, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje. Správne zvolený kotol a dobre servisovaný tak šetrí nielen okolité prostredie, ale aj vašu peňaženku. Hoci každý zdroj vykurovania má svoje pre a proti, tie na tuhé palivá, najmä uhlie práve z ekologických dôvodov nahradili kotly plynové, prípadne elektrokotly. Isté možnosti ponúkajú aj kotly na biomasu.
Ďalším aspektom, ktorý je nutné brať do úvahy, je však dostupnosť konkrétneho paliva a ekonomická stránka veci. K slovu sa tak začali hlásiť alternatívne zdroje tepla, konkrétne tepelné čerpadlá. Tie patria momentálne k najúčinnejším, najekologickejším a tiež veľmi spoľahlivým zdrojom vykurovania a ohrevu teplej vody. Zvoliť je možné z niekoľkých druhov. „Jednotné riešenie pri tepelných čerpadlách neexistuje, vždy je nutné vychádzať z konkrétnej situácie domu i lokálnych podmienok ako napríklad geologického podložia. Hneď spočiatku je teda dobré kontaktovať odborníka, ktorý vám s výberom poradí,“ uvádza Ing. Luboš Kafka, produktový riaditeľ spoločnosti Ptáček – veľkoobchod, a.s.
Ako súčasť vzduchotechniky výborne slúži rekuperácia. Veľmi jednoducho povedané ide o účinné vetranie so spätným ziskom tepla. Vonkajší vzduch prechádza cez rekuperačný výmenník a je ohrievaný teplým odpadovým vzduchom, ktorý prichádza do výmenníka zvnútra. Stále viac ľudí s obľubou využíva obnoviteľné zdroje, konkrétne solárnu energiu, ktorú fototermické panely premieňajú na teplo.
Triedenie a recyklácia
Každá domácnosť vyprodukuje veľké množstvo odpadu, z ktorého správnou likvidáciou si však nie vždy vie rady. Pritom každý, kto sa zapojí do triedenia odpadu, recyklácie a dobre nakladá aj s nebezpečným odpadom ako napríklad batériami, pomáha nezanedbateľným spôsobom chrániť životné prostredie. Triedenie, recyklácia a energetické využitie obalových odpadov totiž preukázateľne znižuje uhlíkovú stopu. Minimalizácia použitia plastov a jednorazových obalov, oprava vecí namiesto ich okamžitého nahradzovania inými či opätovné využitie už zdanlivo nepoužiteľného, to všetko môže urobiť každý z nás a prispieť tak k tomu, aby naša planéta bola zase o kúsok lepším miestom k životu.
Prečítajte si tiež
Voda je poklad
Skutočne je to tak, bez vody by nebolo života, preto je na mieste s ňou šetriť v maximálnej možnej miere. Už pri bežnej každodennej hygiene sa dá za rok ušetriť nemálo litrov, stačí namiesto kúpeľa zvoliť sprchu alebo vypínať vodu vo chvíli, keď si čistíme zuby. Osadenie kohútikov perlátory pomôže znížiť spotrebu vody a rozhodne tiež prekontrolujte, že vám kohútiky ani toaleta nepretekajú. Ak umývate riad v dreze, nerobte tak pod tečúcou vodou. Ak máte možnosť, potom rozhodne odporúčame zadržiavať dažďovú vodu, za ktorú vám rastliny v záhrade aj izbové kvety poďakujú. Zároveň je možné zrážkovú vodu využiť aj v domácnosti napríklad na splachovanie.
„Na tieto účely slúžia zemné nádrže, ktoré sa pripoja na oddelený rozvod úžitkovej vody v dome. Napojiť ju možno tiež na systém automatického zavlažovania. V tejto súvislosti je dobré upozorniť na dotačný program Nová zelená úsporám a jeho podprogram Dážďovka, ktorý vlastníkom nehnuteľností značne pomôže znížiť náklady na obstaranie nádrže, filtrácie, čerpadla a ďalších potrebných komponentov,“ odporúča Zdeněk Šnábl, riaditeľ inžinierskych sietí spoločnosti Ptáček.
Auto nie je vždy potrebné
Dnešné domácnosti nezriedka disponujú dvoma automobilmi, skúsme si však povedať, či je naozaj nevyhnutné obe stále používať. Nedá sa ísť do práce iba jedným alebo auto úplne vynechať a využiť verejnú dopravu? Obľúbené sú aj spolu jazdy alebo zdieľané autá. Po meste sa oveľa lepšie dostanete pešo či na bicykli, navyše pohyb prospeje vášmu zdraviu. Autá patria k veľkým znečisťovateľom ovzdušia, avšak vynechať ich zo svojich životov úplne nemôžeme. Avšak, zamyslime sa vždy, keď budeme chcieť niekam vyraziť, či sa nedá zvoliť iný variant.