Sídlia v priestoroch niekdajšej parnej elektrárne a náramne si to pochvaľujú. Tatranská galéria v Poprade napĺňa výstavný priestor o rozlohe viac ako tisíc metrov štvorcových kvalitným umením.
„Poprad je vstupná brána do Tatier a my sa snažíme, aby sa tu návštevníci – ktorí sem prídu alebo majú nasmerované do Tatier, zastavili a navštívili tak našu galériu,“ hovorí Anna Ondrušeková, riaditeľka galérie, ktorú zriaďuje Prešovský samosprávny kraj. Tento „ostrov umenia“ pod našimi veľhorami má v depozite viac ako tritisíc diel. „Je to náš zbierkový fond. Nakupujeme a získavame kvalitné umelecké diela. Niektoré z nich vystavujeme v stálej expozícii, takže si ich môžu pozrieť aj návštevníci,“ vysvetľuje ďalej pani riaditeľka. Galéria zároveň vydala pomerne rozsiahlu publikáciu Odkryté hodnoty app – sprievodcu po stálej expozícii a depozite Tatranskej galérie v Poprade. Je k tomu vytvorená aj zvuková a obrazová aplikácia.
Tulák od Mednyánszkého
V stálej expozícii Tatranskej galérie môžu návštevníci vidieť napríklad olejomaľbu Tulák s fajkou od Ladislava Mednyánszkého, kresbu uhľom – portréty od Maximilána Kurtha, nádherné plastiky od majstra Jána Zoričáka alebo krajinotvorbu Belianske tatry, ktorá vyšla aj na známke, od Ferdinanda Katonu. „Sme veľmi hrdí, že dielo z nášho depozitu vyšlo aj na známke. A predstavujeme u nás aj jednu zo starších malieb – ide o prelomové dielo S drevom od Martina Benku . Dielo sme nedávno zreštaurovali a návštevníci majú možnosť na fotodokumentácii vidieť proces reštaurovania,“ uvádza Anna Ondrušeková.
Aktuálne: Pollág a syn
Aktuálne výstavy menia 6- až 7-krát do roka. Momentálne tu priaznivci umenia môžu vidieť, a to až do polovice januára budúceho roku, generačnú výstavu Petra Pollága a jeho syna Jakuba Pollága s názvom Ku koreňom. „Snažíme sa držať vysokú úroveň. Verejnosť je zvyknutá na to, že tu nájde kvalitné umenie a to je dôvod, prečo je o našu galériu záujem,“ konštatuje na záver riaditeľka galérie.
Viera Mašlejová
Foto: autorka