Každá žena chce byť krásna a na dosiahnutie tohto cieľa skúša na sebe rôzne druhy kozmetiky. Nie je však kozmetika ako kozmetika. Tá prírodná, častokrát označovaná aj ako bio alebo eko kozmetika sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Vyrábajú ju veľkoproducenti aj jednotlivci. Je však vždy bezpečná a je vhodná pre každého?
Čo je to bio kozmetika?
Prírodná kozmetika, ktorú poznáme aj pod názvom “bio kozmetika”, je kozmetika, pri ktorej výrobe sa kladie dôraz predovšetkým na vysoký podiel prírodných zložiek. Preferuje suroviny z udržateľných zdrojov a veľkú časť jej zloženia tvoria extrakty z bylín, oleje, minerály a iné prírodné látky. Nemala by obsahovať ropné produkty, zložky geneticky modifikovaných rastlín, syntetické farbivá či parfumy a pod. Kúpiš ju aj vo veľkých drogériách či známych kozmetických firmách ale aj u jednotlivcov, ktorí túto kozmetiku vyrábajú doma, takpovediac “na kolene”. Tu si však treba dávať pozor.
Na toto si daj pozor
Pri bio kozmetike si treba dať pozor okrem iného na konzervanty. Môže sa zdať, že konzervanty sú niečo, čo by v bio kozmetike nemalo byť. Niečo, čo sa javí ako chemické a nie prírodné. Opak je však pravdou. Potrebujeme ich takmer v každom type kozmetiky. V opačnom prípade riskuješ, že si spolu s kozmetikou kúpiš aj plesne, baktérie či kvasinky a produkt môže mať zníženú účinnosť. Existujú aj prírodné konzervanty ako napríklad vitamín E, éterické oleje alebo kyselina citrónová. Môžu však zapríčiniť kratšiu trvanlivosť produktu. Sú však aj výnimky, a to výrobky, ktoré sa nemusia konzervovať vôbec. Napríklad balzamy na pery, kúpeľné soli či telové a pleťové oleje.
Je pre teba vhodná?
Ide síce o prírodnú kozmetiku, no aj napriek tomu nemusí “sadnúť” každému. Je dobré vedieť, aký máš typ pokožky, aby si sa vyhla prípadným alergickým reakciám alebo podráždeniu citlivej pokožky. Ak máš napríklad pleť so sklonom k akné, nemusí ti vyhovovať kozmetika obsahujúca rastlinné oleje, ktorá je mastnejšia a typická pre prírodnú kozmetiku. Ak trpíš atopickým ekzémom, daj si tiež pozor. Pri ňom musíš dbať o pravidelné premazávanie a hydratáciu. Zvoľ si preto čo najjednoduchšie zloženie produktu s minimom alergénov. Môže to u teba vyvolať alergickú reakciu alebo podráždenie.
Porovnanie s bežnou kozmetikou
Myslíš si, že prírodná kozmetika je najlepšia voľba? Kvalitná kozmetika však môže byť aj prírodná aj syntetická. Existujú však aj určité obmedzenia. Najčastejšie zvýšená dráždivosť pokožky alebo mikrobiologická nestabilita. Ďalšou otázkou je otázka udržateľnosti. Sporné je využívanie palmového oleja, snaha o minimálnu spotrebu a krátka doba trvanlivosti, kedy sa môže stať, že zákazník nestihne produkt spotrebovať celý a musí ho vyhodiť. Je teda iba na tebe, po akej kozmetike siahneš. Nezabudni však brať ohľad na svoj typ pleti či ochranu životného prostredia.
“Jed je vo všetkom a žiadna vec nie je bez jedu. Dávkovanie z neho robí jed alebo liek.”
Paracelsus