Možno ste si práve nechali odstrániť gélové nechty alebo jednoducho chcete nájsť spôsob, ako zabrániť lámaniu. Máme pre vás riešenie! Budovanie sily nechtov je jednoduché aj s domácimi prostriedkami.
Časté umývanie rúk, práca s chemikáliami, permanentné lakovanie, prelakovanie či odlakovanie nechtov nekvalitnými produktmi, ale aj stres či choroba. To všetko sa na nechtoch, ktoré sú našou vizitkou, môže podpísať…
Práca s chemikáliami
Pri práci so škodlivými látkami a pri domácich prácach si nasaďte ochranné rukavice. Korozívne prvky v čistiacich prostriedkoch môžu zožrať vaše nechtové lôžka, pričom nosenie rukavíc môže pomôcť zabrániť možnému poškodeniu. Dokonca aj nadmerné vystavenie mydlu na riad môže spôsobiť, že budú nechty slabšie, takže zvážte nosenie rukavíc, hoci sa vám to môže zdať otravné.
Manipulácia
Vyhnite sa používaniu nechtov ako nástroja na otváranie, čo môže viesť k nechtovým poraneniam.
Stres
Nechty, okrem svojej základnej funkcie chrániť prsty, slúžia aj ako odrazový mostík k odhaleniu rôznych aspektov nášho zdravia. Jedným z nich je aj psychický stav a jeho vplyv na kvalitu nechtov. Stres, bežný spoločník moderného života, môže mať hlboký dosah na náš celkový zdravotný stav a nechty nie sú výnimkou. Preto je dôležité venovať pozornosť nielen vonkajšiemu vzhľadu nechtov, ale aj vnútorným signálom, ktoré nám môžu poskytnúť obraz o ich zdraví.
- Zmena rastu
Jedným zo spôsobov, ako stres ovplyvňuje nechty, je zmena rastu. Za normálnych okolností nechty rastú rovnomerne a stabilne. V prípade, sme dlhodobo vystavení stresu, sa môže stať, že sa rast nechtov spomalí alebo dokonca úplne zastaví.
- Farba nechtov
Okrem zmeny rastu môže stres ovplyvniť aj farbu nechtov na žltkastý alebo naopak bledý odtieň. Tento jav je spojený so zmenami v krvných cievach pod nechtom, ktoré môžu byť ovplyvnené stresom a s ním súvisiacim zvýšeným krvným tlakom.
- Pevnosť
Napätie a úzkosť môžu mať aj vplyv na celkovú pevnosť nechtov. Ľudia zavalení prílišnými nárokmi a tlakom, môžu mať problém s krehkými nechtami, ktoré sa ľahko lámu a štiepia. Môže to byť zároveň spôsobené dehydratáciou, keďže stres môže viesť k nadmernému vylučovaniu tekutín z organizmu.
- Štruktúra
Následkom stresu sa často vyskytujú aj zmeny v základnej štruktúre nechtov. Napríklad, pod vplyvom stresu môžu vznikať na povrchu nechtov drobné ryhy. Súvisia s poruchami v procese tvorby keratínu a jeho následným ukladaním do nechtov.
Aby sme minimalizovali vplyv stresu na kvalitu nechtov, je dôležité venovať pozornosť celkovému zdraviu tela. Zahrnutie relaxačných techník do každodenného života, ako sú meditácia, joga alebo pravidelná fyzická aktivita, môžu pomôcť znížiť hladinu stresu.
Zdravá strava = zdravé nechty
Ďalším z dôležitých atribútov pre zdravé a silné nechty je vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálovn najmä:
- Biotínu
- B12
- Železa
- Horčíka
- Bielkovín
- Omega-3 mastných kyselín
- Zinku
Každý z chýbajúcich minerálov a vitamínov sa podpíše na inej príčine poškodenia nechtov. Medzi najčastejšie patria:
- Krehké nechty
Ak sa nechty často lámu a sú krehké, chýba im vitamín A, D, B7 a zinok.
- Vitamín A sa nachádza v rybách, vo vaječnom žĺtku, v mlieku, v špenáte, v brokolici a v červenej a žltej zelenine.
- Vitamín D – kalciferol podporuje vstrebávanie vápnika a zabraňuje suchým a krehkým nechtom. Môžeme ho vyťažiť zo slnečných lúčov, z rybích olejov a z mlieka.
- Vitamín B7 – biotín podporuje rast nechtových buniek. Nachádza sa v pivovarských kvasniciach, v brokolici, v syroch, v orechoch alebo v celých zrnách.
- Najviac zinku sa nachádza v pečienke, v tmavom mäse, v mlieku, v morských živočíchoch alebo vo fazuli a v orieškoch.
- Zádery
Časté zádery naznačujú nedostatok kyseliny listovej. Najčastejšie sa vyskytuje, ako naznačuje jej názov, v listovej zelenine, no môžeme ju nájsť aj v inej zelenine, najmä zelenej. Okrem toho napríklad v avokáde, v pistáciách alebo v olivovom oleji.
- Rozštiepené nechty
Rozstrapkanie signalizuje nedostatok horčíka, ktorý sa môže vrátiť späť do tela napríklad z horkej čokolády, z banánov alebo z orechov.
- Drážky
Krehké a drážkované škvrny sú znakom nedostatku železa.
Domáca regeneračná kúra
V strednej miske zmiešajte teplú vodu a 4 lyžičky soli. Vložte nechty do roztoku na 20 minút a kúru opakujte až dvakrát denne počas troch týždňov nepretržite. Následne naneste na nechty hydratačný krém, aby ste podporili účinok regenerácie. Ako alternatívu vložte ruky do misky s teplým mliekom alebo s olivovým olejom.
Úprava nechtov
Sklenený alebo papierový? Viete, ktorý pilník vás viac ochráni a na čo sa sústrediť pri výbere laku či odlakovača? Čítajte tu.