Práve v tomto ročnom období krásne vyniknú. Ihličnany nám svojou zelenou farbou vlievajú optimizmus aj počas zimy a pohľad na ne hovorí, že príroda sa dokázala prispôsobiť aj mrazom a snehu.
Ako umiestniť ihličnany v záhrade tak, aby správne vynikli? Využite ich farebnosť. Iste ste si všimli, že nemajú jednotnú zelenú farbu. Ponúkajú všetky odtiene zelenej od jasno zelenožltej po tmavú a sýtu, ale aj odtiene sivej, modrej a striebornej. Rozmanitý je aj ich tvar a nakoniec aj vôňa. Treba mať len na zreteli zopár rád, a čo je dôležité, zapojiť vlastnú predstavivosť – ako budú stromy či kríky vyzerať, keď vyrastú do výšky a do šírky – teda, aké proporcie nadobudnú v dospelosti. Najmä na šírku mnohí zabúdajú, a tak pekne rozvetvené konáre musia napokon orezať, lebo sa napríklad tisnú na chodník alebo dusia vedľajší strom.
Sólo
Najjednoduchšie umiestnenie ihličnanov je sólové – vo veľkom priestore jedinec vynikne ako samostatná drevina. Ako solitéry potom vytvoria dominantu v určitej časti záhrady. Hodia sa na to smreky, jedle, ale aj Ihličnaté kríky, ktoré dodajú celému priestoru exotický nádych.
Kombinácie
Veľmi obľúbené sú aj kombinácie. Vtedy však treba dodržať zásadu, že vyššie stromy dávame dozadu a nižšie pred vysoké jedince, aby mali dostatok svetla. Dosiahneme tým skvelý estetický efekt. Pred výsadbou odporúčame narysovať pôdorys záhrady na papier a rozplánovať si podrobne, kde umiestniť jednotlivé dreviny. Tak to robia aj záhradní architekti. Pri plánovaní rozmiestnenia tiež treba zohľadniť slnečný svit a svetové strany, na ktoré je orientovaná záhrada. Zelený druh smreku v tieni pôsobí smutne. Ak vysadíte skupinu smrekov, vytvoríte nechcený efekt „čierneho lesa“.
Trik na zväčšenie záhrady
Do pozadia sa hodia tmavo sfarbené druhy, ktoré dodajú priestoru hĺbku a aj menšie záhrady opticky zväčšia. Pre tento účel sa odporúčajú tisy, smreky alebo cypruštek, pred ktoré je vhodné umiestniť nižšie a kontrastne sfarbené tuje alebo borievky. Kompozícia ihličnanov by mala končiť plazivými druhmi – napríklad Borievkou davurskou expansa variegata s modrozelenými a žltobielymi ihličkami.
V skalke
Do skaliek vyberáme stromy a kry menšieho vzrastu, prípadne plaziace sa rastliny a kosodreviny. Praktické sú horské dreviny, ktoré sú zvyknuté na nehostinné prostredie skál. Vždy je však potrebné zvážiť si, s akými rastlinami daný ihličnan kombinujeme, aby iným rastlinám netienil.Vhodné sú takzvané trpasličie ihličnany, čo sú kultivary dobre známych ihličnanov. V mnohých ohľadoch sa podobajú na svojich väčších príbuzných. Sú však menšie, kompaktnejšie a zvyčajne rastú veľmi pomaly. Sú skromné a uspokoja sa s menším životným priestorom.
Z akých druhov vyberať:
Borovice – sú veľmi obľúbené, pretože sa im darí v akejkoľvek pôde. Môžete si vybrať rôzne odrody väčšieho aj menšieho vzrastu. Obľúbená je borovica sosna, borovica lesná a borovica horská, takzvaná kosodrevina, ktorá je nižšieho vzrastu a hodí sa do skaliek.
Smreky – u nás najrozšírenejšie a najznámejšie ihličnany. Veľmi obľúbený je smrek sivý, ktorý má hustý kužeľovitý tvar či smrek pichľavý, ktorý má modrasté až strieborné sfarbenie.
Jedle – vybrať si môžete až zo štyridsiatich druhov. Jedle majú tuhé a krátke ihličie, sfarbené do sýtozelenej farby. Šišky sú vzpriamené a dobre viditeľné. Známa je jedľa kórejská, normandská jedľa či jedľa španielska.
Borievky – majú husté mäkké ihličie a vytvárajú špicaté kríky. Sú preto ideálne do skaliek aj do menších záhrad. Obľúbená je borovica šupinatá s modrosivým ihličím aj borievka čínska so sýtozelenou farbou a nepravidelne usporiadanými vetvami.
Tisy – kry s krásnymi červenými bobuľami vyniknú v každej záhrade. Keďže majú menší vzrast, hodia sa do skaliek. Najobľúbenejšie odrody sú tis červený, tis obyčajný, ale aj tis japonský so zlatožltým ihličím.
Cyprušteky – ide o teplomilné dreviny. Kríky dorastajú do výšky jeden a pol až dvoch metrov, takže sú vhodné aj do menších záhrad. Stromové druhy môžu dosiahnuť aj dvadsať metrov. Obľúbený je napríklad cypruštek tupolistý alebo cypruštek arizonský.
Tuje – stali sa veľmi obľúbenou drevinou. Sú husté a často sa využívajú na oddelenie záhrady od okolia. Rozlišujeme bohatú ponuku druhov, farieb a veľkostí tují, takže je vždy z čoho vyberať.
Spracovala: vm
Foto: Shutterstock