Svet je krásnym miestom. Objavili sme pre vás rozprávkové mesto Európy v Nemecku, kŕdeľ škorcov či samostatný ostrov so 110 obyvateľmi. Pozrite sa na ne spolu s nami.
Rozprávkové mesto Európy
Na juhozápade Nemecka, medzi Alpami a husto zalesneným prírodným parkom Schönbuch, leží Tübingen, univerzitné mesto, ktoré by zahanbilo väčšinu Disneyho lokalít. Tübingen je známy svojou zelenou povesťou, vegánstvo a šetrnosť k životnému prostrediu je tu na prvom mieste.
Mesto je postavené okolo takmer dokonale zachovaného starého mesta s jeho vydlaždenými uličkami, starými zrubovými domami a vlniacimi sa kanálmi. Zatiaľ čo historické centrá väčšiny nemeckých miest boli počas druhej svetovej vojny zničené, na Tübingen spadla iba jedna bomba. Rieka Neckar preteká centrom mesta a vytvára malý ostrov – Neckarinsel – ktorý je na jar pokrytý kvetmi a na jeseň žiari zlatom. Tübingen leží vo Švábsku, nemeckom regióne, ktorý je známy ako jedným z najslnečnejších miest v krajine, vďaka čomu je oveľa veselší ako iné časti krajiny s pochmúrnejším a daždivejším počasím. Je príznačné, že ide o akademické mesto, malé, no dynamické. Z 90 000 obyvateľov je viac ako 27 000 študentov miestnej univerzity. Mesto vás vtiahne do seba veľmi rýchlo a okamžite si ho zamilujete.
Ostrov, ktorý poháňa sám seba
Napriek tomu, že ostrov Eigg je jedným z najmenších škótskych ostrovov s iba 110 obyvateľmi, je modelom prezieravého, udržateľného a ekologického života. Je jedným zo zbierky ostrovov v škótskom území nazývanom Malé ostrovy.
Leží 15 míľ od pevniny a pri zásobovaní a doprave je odkázaný na trajekt, ktorý premáva niekoľkokrát týždenne v závislosti od počasia. Akýkoľvek odpad tu nepripadá do úvahy a udržateľnosť je nevyhnutnosťou. „Udržateľnosť bola vždy súčasťou života na ostrove a gazdovstva,“ vysvetlila Norah Barnes, miestna obyvateľka. ”Ste si trochu viac vedomí toho, čo používate. Nemôžete ísť len tak do obchodu, aby ste niečo dostali. Všetko, čo chceme, musíme doslova zdvihnúť z lode.”
Ostrov spolu s okolitými Eigg, Canna, Sanday, Rùm a Muck majú dohromady len 150 až 200 obyvateľov. Eigg je druhý najväčší čo do veľkosti, ale zďaleka najľudnatejší s približne 110 obyvateľmi, a to pomohlo podporiť komunitu, ktorá je schopná prevziať zodpovednosť za budúcnosť ostrova. Na vykurovanie väčšina ostrova využíva kachle na drevo. Eigg prevádzkuje projekt trvalo udržateľného lesného hospodárstva na zabezpečenie zásobovania, výrub stromov na zabezpečenie palivového dreva pre obyvateľov a dreva na vývoz, pričom súčasne opätovne vysádza a rozširuje lesy.
Tanec miliónov škorcov
Keď slnko zapadá nad rozľahlé močiare, viac ako milión škorcov sa vlní v hypnotizujúcom mumlaní. Ale ako presne to robia, zostáva záhadou. Keď sa vtáky spoja v rozsiahlom, synchronizovanom vzdušnom tanci, tieto malé stvorenia vytvoria veľkolepý – aj keď trochu tajomný – prírodný zázrak: šumenie.
Každú jar a jeseň, keď slnko zapadá nad rozsiahlymi mokraďami v Národnom parku Wadden Sea na juhozápade Dánska a okolo neho, sa až 1,5 milióna migrujúcich škorcov spolu znáša v zdanlivo spontánnom tanci podobnom vlnám. Keď sa vtáky nafúknu, spoločné chvenie ich krídel pripomína zvuk rútiaceho sa vodopádu a vytvárajú tvary podobné oblakom. Starovekí Rimania verili, že ich zvlnené vzory naznačujú meniace sa nálady bohov. V keltskej mytológii boli škorce spájané s Brigid, bohyňou liečenia a plodnosti.
V týchto dňoch možno vidieť mumlanie škorcov na takých rôznorodých miestach, ako je mólo v Brightone, v južnom Anglicku, oblasť zálivu San Francisco v Kalifornii a centrálny Rím.