Dali si patentovať čokoládu s hubami! Áno, je to celkom seriózne. Klasická tabuľka čokolády, v ktorej sú sušené huby, dostane patentovú ochranu. Že čo je to za nápad? V Potravinovom inkubátore v Nitre to však vidia ináč – čím viac nových nápadov, nepreskúmaných kombinácií a nezvyčajných zložiek, tým lepšie.
„Huby, či už jedlé alebo liečivé patria medzi alternatívne druhy potravín. Snažíme sa ich preto využívať. Podali sme si patent na novú cukrovinku – čokoládu s hubami. Pre spotrebiteľa bude mať veľký prínos. Nie všetky huby majú pre človeka prijateľnú chuť. Viaceré, hlavne liečivé, majú svoju typickú horkastú pachuť. Práve čokoláda je vhodný nosič, kde sa tieto pachute stratia,“ hovorí Ing. Eva Ivanišová, PhD. z Potravinového inkubátora Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Zároveň dodáva, že čokoláda je zdrojom antioxidačných zlúčenín, ktoré v spolupráci s účinnými látkami húb môžu priniesť synergizmus. Čo znamená, že po spojení týchto zložiek jedna podporí druhú. Upozorňuje, že práve synergizmus využívajú pri vývoji potravín s pridanou hodnotou.
Klíčky nahradia orechy
V Nitre, v mekke poľnohospodárstva, sa výskumníci pozreli aj na klíčky z mlynárskeho priemyslu. Konkrétne na tie z pšenice. Sú totiž veľmi výživne – obsahujú karotenoidy, vitamín E, vlákninu, polyfenoly, minerálne látky a mastné kyseliny – hlavne kyselinu linolovú. „Klíčky majú príjemnú chuť podobnú orieškom a tak slúžia ako efektívna náhrada orechov pre ľudí, čo sú alergickí na škrupinové ovocie. Ich prídavok je perspektívny tiež do širokej škály pečiva. Ďalším zaujímavým prínosom je fakt, že vďaka vysokému obsahu bielkovín môžu klíčky slúžiť ako alternatívny zdroj pre výrobu vegánskych produktov,“ ozrejmuje RNDr. Hana Ďúranová, PhD z Výskumného centra AgroBioTech, ktorý od roku 2015 funguje na pôde SPU v Nitre. Treba ešte zdôrazniť, že takýmto spôsobom sa zároveň využije odpad z mlynárskeho priemyslu.
Riasy vyliečia dráždivé črevo
Samostatnú kapitolu v rámci výskumu, a to na celom svete, tvoria riasy. Či už tie morské, alebo sladkovodné. Sú zaujímavým zdrojom biologicky aktívnych látok. „Momentálne sme zapojení v medzinárodnom projekte, kde morské riasy skúmame ako zdroj prospešných látok, ktoré vo forme výživových doplnkov alebo priamo obohatených potravín, budú slúžiť na liečbu syndrómov dráždivého čreva. Našou úlohou v tomto projekte je okrem iného zabezpečiť mikroenkapsuláciu etanolových extraktov získaných z rias, a tak zvýšiť ich biologickú dostupnosť,“ vysvetľuje Ing. Ivanišová. A prezradila nám aj ďalšiu zaujímavú novinku – výťažky z rias sa javia ako ekologické formy postrekov na ochranu rastlín. Samozrejme, toto je už oblasť nepotravinárskeho výskumu. Iste mi dáte za pravdu, že každý správny záhradkár radšej použije postrek bez chémie, ako umelé, syntetické prípravky, ktoré zaťažujú životné prostredie. Takže, aj toto je pre nás dobrá správa.
Polyfenoly ako konzervant
Známe antioxidanty sú už dlhé roky objektom výskumov. Posvietili si na ne aj na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Osobitne na polyfenoly – látky nachádzajúce sa výhradne v rastlinách a ich plodoch. „Sú zaujímavé v tom, že dokážu predlžovať trvanlivosť určitých druhov potravín. Takže sú to atraktívne a perspektívne konzervačné látky. Snažíme sa využívať rastlinné zdroje bohaté na polyfenoly – konkrétne liečivé rastliny ako medovka, mäta, pamajorán, lipa a iné, koreniny – bazalka, aníz, fenikel, lesné plody – žalude, hloh, trnky, šípky a menej známe – dula, zizifus, nevyužité druhy ovocia a zeleniny – ich vňate a šupy. Samozrejme, aj odpady – napríklad pivárske mláto, kakaové šupky, kávové šupky, sladový kvet, a tie zakomponovávame do inovatívnych potravín,“ konštatuje Dr. Ďúranová. Dodáva, že polyfenoly sa môžu použiť na predĺženie trvanlivosti chleba, pečiva, ovocných štiav a nealkoholických nápojov, ako aj vegánskych nátierok a cukroviniek.
Viera Mašlejová
Foto: Výskumné centrum Agrobiotech SPU Nitra