Bojujete s úložným priestorom a nemáte systém v upratovaní? Na rady do zdravej a čistej domácnosti sme sa opýtali expertky na pohodový domov Ivy Palugovej.
Súhlasíte s rovnicou poriadok okolo seba = poriadok v sebe?
Áno, súhlasím, tiež však súhlasím s tým, že každý z nás je iný, a teda má aj inak nastavenú hranicu toho, čo považujeme za poriadok, a čo už nie.
Môžeme si upratovanie v domácnosti zjednodušiť kúpou praktickejších povrchov? Ktoré sú tie najhoršie na udržiavanie?
Jednoznačne, no treba zohľadniť preferovanú estetiku. Vo všeobecnosti by som sa vyhla čiernym a tmavým prvkom v kúpeľni a v kuchyni, pretože budete bojovať s vodným kameňom dvakrát denne. Tiež častokrát vidím neošetrené drevo, na ktorom sa veľmi úspešne zachytáva prach – pritom ho stačí prelakovať tým správnym lakom na konkrétny povrch. Zo svojej skúsenosti by som si napríklad nedala do kuchyne ani otvorené police – nielenže vám tam bude padať prach, no od všetkých výparov bude aj krásne mastný.
Na druhej strane, rozumiem tomu, že keď má niekto k niečomu vzťah, tak si to dá, bez ohľadu na náročnejšiu údržbu.
Je lepšie upratovať všetko naraz – ako býva zvykom v sobotu, alebo priebežne každý deň niečo?
Každý z nás je iný a každému vyhovuje niečo iné. Mne, vzhľadom môjmu pracovnému systému, vyhovuje systém dvadsať minút denne a upratujem len od pondelka do štvrtka. Piatok a víkend chcem stráviť inak, ako oháňaním sa za prachom. Zároveň však rozumiem tomu, že človek, ktorý strávi celý týždeň na nočnej alebo pracuje v systéme služieb ako napríklad zdravotníci alebo policajti, bude upratovať vtedy, keď na to má čas a chuť a nebude sa držať „šablóny“, že by mal upratovať dvadsať minút denne alebo len v jeden konkrétny deň. Uvážte podľa seba a určite vyskúšajte oba systémy – vďaka tomu zistíte, čo vám viac vyhovuje.
Aký systém je dobré udržiavať v šatníku, aby sme v ňom mali prehľad?
V prvom rade je dôležité nezahlcovať sa oblečením. Poriadok v šatníku začnite tým, že vytriedite oblečenie, ktoré vám už nesedí a posuniete ho ďalej. Vyhraďte si na decluttering, teda zbavovanie sa nepotrebných vecí, desať minút denne a tento čas neprekračujte. Vždy si prejdite len jednu časť domácnosti, a ak si pri niečom nie ste istí, určite to položte na kôpku „možno“. Častokrát som sa stretla s tým, že ľudia v záchvate motivácie vyhádzali veci, ktoré si museli neskôr nanovo zadovážiť a to rozhodne nie je cieľom odľahčenia domácnosti. Zvážte, ktorý systém uloženia oblečenia vám vyhovuje, no pozor aj na materiály oblečenia. Vlna ani kašmír na vešiaky nepatria.
Vytriedením vecí, ktoré budeme skutočne potrebovať, zväčšíte úložný priestor na maximum, a to platí vo všeobecnosti. Vezmite si napríklad taký obyčajný gauč – koľko máte na ňom vankúšov, ktoré by tam byť nemuseli? Koľko kusov diek potrebuje človek vo svojej domácnosti? Koľko oblečenia sme schopní vynosiť a z koľkých tanierov naraz jesť? Rozhodne nie som minimalistka, no plytvanie nie je môj štýl.
Ako často by sme mali prať závesy a matrace?
Matrace určite treba vysávať vždy, keď prezliekame posteľnú bielizeň. Obaly z nich, a rovnako aj prikrývky a vankúše, periem na štvrťročnej báze – okrem leta – vtedy periem častejšie, pretože sa viac potíme. Závesy odporúčam prať podľa sezóny. Bývam s peľovým alergikom a počas peľovej sezóny ich preto periem aj každé dva týždne. Inokedy sa tiež riadim pravidlom raz za štvrťrok, respektíve, podľa potreby.
Stačí tepovať sedačku a koberec, keď vidíme na nich škvrny alebo by sme to mali robiť každý rok?
Častokrát sa o tieto veci zabúdame starať na týždennej báze. Gauče aj čalúnený nábytok treba občas aj vytepovať, no pravidelne – teda týždenne, by sme ich mali poriadne povysávať. Pri gaučoch a kreslách odporúčam tiež využiť ich prekrytie. Hlavne pri malých deťoch tak dokážete zachrániť veľa škvŕn, ktoré vznikajú „náhodne“. Počas zimy využite sneh – vezmite koberce, ktoré vám to dovoľujú, vonku ich vyprášte a následne ich „doprášte“ do snehu – potom nechajte koberec poriadne vymrznúť. Aspoň čiastočne ich zbavíte nečistôt, ktoré sa v nich celý rok hromadili. Myslím, že občas zabúdame na jednoduché riešenia, ktoré poznali už naši starí rodičia a namiesto toho nerobíme nič…
Ako často je dobré venovať pozornosť elektro-sportrebičom? Práčka, mikrovlnka, chladnička, kanvica…
Rozhodne to závisí od toho, ako často ich používame. U nás fičí kanvica niekoľkokrát denne a raz týždenne ju čistím pomocou kyseliny citrónovej, pričom nezabúdam ani na vonkajší obal. Mikrovlnka je tiež záležitosťou pravidelného týždenného upratovania kuchyne – na jej vyčistenie vám stačí obyčajná voda, ktorú v mikrovlnke zohrejete v poháriku, čím zaparíte a ľahko zotriete. Netreba vám k tomu ani citrón ani ocot, samotná voda zafunguje. Udržiavať poriadok v chladničke jednoznačne odporúčam na týždennej báze. Viem, že sa to väčšine ľudí zdá prehnané, no keď si každý týždeň skontrolujete, čo v nej máte a utriete prípadné škvrny, usporíte – dnes, keď je plytvanie potravinami obrovským problémom, dokážete vďaka prehľadu ušetriť nielen jedlo a planétu, aj aj svoje peniaze. Práčku čistím každé tri mesiace – od filtra cez gumené časti a bubon až po nádobku na pracie prostriedky. Na odvápnenie používam kyselinu citrónovú, ktorá – na rozdiel od octu, neničí gumené tesnenia.
Je chémia pri poriadkoch nevyhnutná?
Všetko je chémia, aj voda je vlastne oxid vodný s prímesami. Pokiaľ však ide o čistenie domácnosti biologicky odbúrateľnými čistiacimi prostriedkami, tak to zvládneme aj nimi. Pokiaľ nedôverujete klasickým „čistidlám“ ako kyselina citrónová alebo peroxid vodíka, tak sa v obchode poobzerajte po čistiacich prostriedkoch na prírodnej báze. U mňa však vyhrávajú kyselina citrónová, peroxid vodíka, sóda bikarbóna, perkarbonát sodný a isopropylalkohol. Používam však aj čistiace prostriedky na prírodnej báze, lebo príjemne voňajú.
5 tipov ako ušetriť v domácnosti od vás?
- Každý týždeň si prejdite obsah chladničky a špajzy. Po čase to už bude rutina, zistíte, čo vám chýba a čoho máte nadbytok. Píšte si aspoň približný jedálniček, ktorého sa môžete držať pri nákupe potravín, aby ste bezhlavo nebrali z regálov, čo vidíte.
- Pokiaľ čistíte domácnosť pomocou biologicky odbúrateľných prostriedkov, tak nakupujte vo väčších baleniach. Kyselina citrónová, perkarbonát sodný aj klasická sóda bikarbóna sa dajú kúpiť aj vo veľkých vreckách a cena je rozhodne oveľa lepšia ako pri malých potravinárskych baleniach.
- Vytvorte si svoje domáce čističe – nie je to nič zložité. Na dezinfekciu vám stačí izopropylalkohol, odvápnenie zvládnete s kyselinou citrónovou, na odstraňovanie plesní použite peroxid vodíka. Domáci „čistiaci piesok“ si vytvoríte zmiešaním prostriedku na umývanie riadu, trochy vody a sódy bikarbóny.
- Nenakupujte hladní a veďte si rozpočet – tam najskôr spoznáte, kde robíte chyby, a čo sa dá napraviť. Nezabúdajte však aj na to, že by ste v rozpočte mali mať aj miesto pre zábavu.
- Skontrolujte si kohútiky a toaletu – kvapkajúca voda vie pekne navýšiť spotrebu.