Astrobiologička Michaela Musilová sa chystá na expedíciu na najvyššiu horu Antarktídy Mount Vinson a na najvyššiu horu Severnej Ameriky Denali. Tam musí človek niesť 30 kilogramový ruksak a za sebou ešte k tomu ťahať sane. Obe expedície sú súčasťou jej výskumno-vzdelávacieho projektu Astro Koruna Zeme v spolupráci s NASA.
Ctižiadostivá a šikovná Michaela má za sebou mnoho úspechov. V minulom roku prebehla expedícia na najvyšší vrch Južnej Ameriky Aconcagua, viedla misiu v poľskej stanici Lunarex a prezradila aj viac z „vesmírneho“ zákulisia. Výprava do Antarktídy neprebiehala totiž úplne hladko: „Bol to môj dvanásty pokus ísť do Antarktídy za posledných 17 rokov. Tie predošlé pokusy mi nevyšli za to, že mi to moji vlastní vedúci, profesori, prekazili, alebo mi zobrali moje miesto na expedícii. Je to symbolické, že práve s celoženskou posádkou sa mi to konečne na dvanásty pokus podarilo.“
Vesmírna spolupráca
Veľkou novinkou v živote marsonautky je spolupráca s vesmírnou spoločnosťou Space scAvengers. Tá bude zahŕňať sériu vedecko-populárnych prednášok, ktoré budú mať za cieľ informovať širokú verejnosť o najnovších poznatkoch a výzvach v oblasti vesmírneho výskumu. Space scAvengers a Dr. Michaela Musilová budú spoločne pracovať na projektoch zameraných na vzdelávanie a inšpiráciu mladej generácie vedeckých nadšencov. V rámci nového partnerstva sú odhodlaní pokračovať vo svojom úsilí, aby priniesli vesmír bližšie k ľuďom na Zemi. „Toto partnerstvo predstavuje kľúčový krok v ambasádorstve a popularizácii našej práce, ako aj v šírení povedomia o dôležitosti vesmírnych operácií a ich dosahoch na našu planétu. Spolupráca s Michaelou Musilovou je pre nás veľkou cťou. Jej odborné znalosti a vášeň pre vesmírny výskum sú neoceniteľným prínosom pre našu misiu. Spoločne sa tešíme na možnosť zdieľať naše vedomosti a inšpirovať ľudí všetkých vekových kategórií,“ hovorí spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Space scAvengers, Tomáš Balog, PhD.
Existuje mimozemský život?
Cieľom jej najnovšieho projektu je skúmať extrémofily – teda mikroorganizmy, ktoré žijú v extrémnych podmienkach, ako napríklad na vrcholoch týchto hôr. Predpokladá, že tieto mikroorganizmy sú tak odolné, že by sa mohli porovnávať s tými, ktoré by sa teoreticky mohli nachádzať aj na Marse. Je to pokračovanie jej výskumu v oblasti astrobiológie, na ktorom už dlhoročne pracuje s NASA: „Chcú zistiť v akých podmienkach môže extrémny život prežiť a porovnávajú to s geológiou na Marse, aby mohli vyhodnotiť či existuje ešte šanca nájsť tam mimozemský život.“ Michaela by sa rada uchádzala do výberu NASA, tak všetky expedície berie ako astronautské tréningy.
V tíme bola aj paraastronautka
Na misii v poľskej stanici Lunarex si zase užila život osamote a v tme. Je neďaleko civillizácie, ale človek tam nemá prístup k oknu a slnečnému svetlu. Medzi iným skúmala aj to, ako na človeka vplývajú psychologické a zdravotné faktory, keď je dlhodobo v podzemnom prostredí. V Lunarexe velila simulovanej vesmírnej misii spolu s paraastronautom (simulovaným astronautom s fyzickým postihnutím – chýbala jej časť nohy). „Skúmali sme či môžeme spraviť vesmír prístupný pre ľudí, ktorí sú vedecky nadaní, ale majú fyzické postihnutie. Je to zároveň aj príprava na to, keby sa niekto na misii na Mars zranil, aby sme vedeli spolu aj napriek tomu fungovať.“ Michaela dokonca volala priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) pre popularizačný hovor s astronautom Sultanom Al Neyadi zo Spojených Arabských Emirátov.
Michaela hľadá podporu pre svoje vedecko-vzdelavacie aktivity. Zbiera napriklad 2% cez obcianske zdruzenie Michaela Musilová o.z. a cez verejnu zbierku.
Viac info nájdete na: https://michaelamusilova.com/how-to-donate/