Máte v skrini staršie kúsky a neviete sa s nimi rozlúčiť? Dobrá správa je, že nemusíte. Trendy v udržateľnosti dávajú zelenú aj móde, ktorá má svoje najlepšie časy dávno za sebou. Prinášame tipy, ako „refrešnúť“ staršie veci a urobiť z nich opäť štýlový doplnok.
Stretli ste sa už s najnovším trendom upcyklácie? V posledných rokoch ide o absolútny trend a jeho cieľom je miesto nákupu nových vecí staviť na vlastnú šikovnosť a kreativitu a vyrobiť si zo starého niečo celkom nové. Dobrý pocit pri tom máte hneď dvakrát – zapojíte ruky a hlavu, ale najmä nevytvárate ďalší zbytočný odpad.
Druhá šanca pre vyradené módne kúsky
Dobré uplatnenie má upcyklácia páve v šatníkoch a pri úprave starého oblečenia. Nápadom v prešívaní sa pritom medze nekladú, môžete kombinovať rôzne materiály, farby alebo staršie odevy len jednoducho ozvláštniť napríklad výšivkou. Tento trend využívajú aj niektorí módni návrhári, ktorí sa špecializujú na tvorbu modelov, ktoré šijú a prešívajú výhradne z vyradených módnych kúskov.
Staré palety? Ideálne na nový záhradný nábytok
Druhú šancu viete dať mnohým veciam napríklad aj v záhrade. Zo starého hrnca môže vzniknúť štýlový kvetináč, obaly z nápojov dobre poslúžia na pestovanie byliniek, z prázdnych plechoviek si viete vyrobiť štýlové svietniky, ktoré dotvoria príjemnú atmosféru počas letných večerov. Pomerne lacnou surovinou sú palety, z ktorých sa dá vytvoriť vysoko funkčný záhradný nábytok. Pridáte k nim príjemne mäkké veľké vankúše a môžete sa pochváliť pohodlným sedením v štýle boho.
Upcyklácia alebo recyklácia? Pozrite v čom sa líšia
Kým pri upcyklácii dostávajú staré materiály nový život a čo je ešte lepšie, podporuje kreativitu a inovácie v dizajne i výrobe, recyklácia, minimalizuje vplyv na životné prostredie tým, že znižuje objem odpadov, ktoré končia na skládkach alebo v spaľovniach. Často si však neuvedomujeme, čo vlastne vyhadzujeme a čo do bežného odpadu nepatrí. Vedeli ste, že pri recyklácii dokáže nájsť ďalšie uplatnenie aj veľa rôznych typov a druhov súčiastok či komponentov? Najčastejšie je to elektronický odpad ako mobilné telefóny, počítače alebo aj batérie. Novinkou v oblasti recyklácie sú tak napríklad renovované modely bezdymových zariadení IQOS ILUMA Refreshed. Tie sa vyrábajú z použitých zariadení, ktoré dospelí používatelia odovzdali na niektorom zo zberných miest v predajniach IQOS po celom Slovensku.
Stopercentná kvalita, výhodnejšia cena
Pri spracovaní repasovaných IQOS zariadení je samozrejme dodržovaná prísna kontrola, bezpečnosť a dezinfekcia. Všetky zariadenia prinesené dospelými užívateľmi sú v recyklačnom centre starostlivo kontrolované a triedené. Tie, ktoré sa nedajú opraviť, sú rozobrané a následne recyklované. Zariadenia, ktoré sú vhodné na renováciu alebo opravu, sú ďalej využívané v súlade s prísnymi kvalitatívnymi a bezpečnostnými normami na renováciu a ďalší predaj. Repasované zariadenia, označené na svojom vonkajšom balení samolepkou „Refreshed“, idú následne do predaja na vybraných miestach za zvýhodnenú cenu.
(Foto: PMI)
Bezdymové zariadenia IQOS nie sú bez rizika. Dodávajú nikotín, ktorý je návykový. Sú určené len pre dospelých, ktorí by inak pokračovali vo fajčení alebo užívaní iných nikotínových výrobkov.