Vo svojej záhrade ich chce mať každý záhradkár – jarné kvety a kríky. Prinášajú radosť a optimizmus. Žlté narcisy, tulipány podľa výberu, alebo takmer „povinný“ zlatý dážď, alebo to môžete skúsiť aj s japonskou čerešňou a byt ozdobiť hyacintami.
Narcisy
Vedeli ste, že existuje až štyridsať druhov narcisov a vyšľachtených je až 27-tisíc odrôd. Rozdeľujú sa podľa veľkosti a tvaru kvetu. Napríklad rúrkovité narcisy, plnokveté, či cyklámenové. Dokonca sú už vyšľachtené aj také, čo majú nízku stonku. V záhradkárstvach vám poradia, čím sa líšia a čo je ich prednosťou. Typickým obdobím, kedy sa vysádzajú, je jeseň. No môžete to urobiť aj teraz na jar. Nesmiete ich však vysádzať do zmrznutej pôdy. Do pripravenej jamky vysaďte cibuľoviny štandardne ako na jeseň. Cibuľky narcisov sa sadia do hĺbky 12 až 18 cm. Zaručene na jar zakvitnú a potešia vás svojimi kvetmi a vôňou. Na výsadbu nakupujte vždy len zdravé, veľké a pevné cibule. Môžu byť naklíčené, ale nesmú byť mäkké. To je záruka úspešného pestovania. Môžete ich vysadiť pozdĺž chodníkov, na kraje, či uprostred záhonov. Určite ich nevychádzajte do trávnika. Narcisy si potrebujú po odkvitnutí vytvoriť zásobu živín do budúceho roka. Ak im pokosíte listy skôr, ako v júni, kvalita narcisov sa zhorší a každý rok budú slabšie a slabšie. Pestovanie narcisov v trávniku sa teda rozhodne neodporúča.
Tulipán skalný
Tulipán je dobre známy jarný kvet. My vás však chceme upozorniť na jednu menej používanú odrodu a to tulipán skalný. Jeho svetlofialové alebo ružové kvety s typickým žltým stredom sú neprehliadnuteľnou ozdobou skaliek. Hodia sa aj do štrkových záhonov, okrajov kvetinových záhonov, aj výsadieb v kvetináčoch. Ide o jeden z najkrajších nižších tulipánov, ktorý ponúka pôvabné kvety aj sviežo zelené listy. Vynikne v menších či väčších skupinách, spolu s inými jarnými cibuľovinami, nižšími trvalkami, prípadne pod rozkvitnutými jarnými krami. Obľubuje slnečné až polotienisté miesta s ľahšou až stredne ťažkou a mierne vlhkou hlinito-piesočnatou pôdou. Teraz na jar si môžeme vysadiť predpestované rastliny s koreňovým balom. Ak je suchá jar, dožičíme rastlinám zálievku, inak im zasychajú špičky listov.
Hyacinty
Nádhernú vôňu prinesú do vo vášho príbytku hyacinty. Tento druh jarného kvetu môžete pokojne pestovať ako izbový „kus“. Stačí, ak cibuľku zasadíte do pripraveného substrátu zmiešaného s rašelinou tak, aby časť cibule trčala nad povrchom pôdy. Pre najlepší efekt ich vysádzajte vo väčších počtoch. Kvetináč následne prekryte tmavým vreckom, aby bola cibuľka v úplnej tme. Udržujte teplotu okolo 13 stupňov Celzia a počkajte, kým rastlinka nezačne hnať lístky. Potom už len hyacint odokryte a rastlina si začne navykať na izbovú teplotu. Hyacint je vzdialeným príbuzným ľalie a pôvod má v juhozápadnej Ázii, na Blízkom východe a juhovýchode Európy. Dnes už je však udomácnený prakticky po celom svete. Jeho húževnatosť a nenáročnosť z neho robia jednu z najobľúbenejších okrasných rastlín vôbec. Najznámejším pôvodným druhom tejto rastliny je Hyacint východný – Hyacinthus orientalis, z ktorého boli postupne vypestované všetky ďalšie odrody. Originál kvitol iba na modro. Postupne z neho však záhradníci vypestovali atraktívne rôznofarebné odrody vrátane bielej, žltej, červenej, ružovej či fialovej. Hyacinty pochádzajú zo suchých oblastí a na veľa vlahy si nepotrpia. Ak ich prelejete, môžu vám dokonca aj zhniť. Polievajte ich preto len striedmo – obvykle stačí raz týždenne.
Zlatý dážď
Zlatý dážď to jezáplava žltých kvetov, ktoré rozžiaria každú jarnú záhradu. Odborne – Zlatovka – krík obsypaný nádhernými ostrožltými kvetmi, sa teší veľkej obľube. Zlatovka rastie najlepšie na vlhkej, dobre odtokovej pôde s pH 6,0 – 7,5. Pôda by mala byť bohatá na organickú hmotu a zásobená dusíkom, fosforom a draslíkom. Zlatovka potrebuje pravidelné zavlažovanie, najmä počas suchého obdobia. Zabezpečte, aby pôda nebola príliš suchá alebo príliš mokrá. Zlatovka sa skvelo hodí aj na aranžmány do vázy. Môžete ju kombinovať aj s ďalšími „jarnými poslami“. Ak máte veľa priestoru, vyniknú aj dlhé konáriky umiestnené do veľkej vázy, pričom na Zlatý dážď môžete naviazať veľkonočné vajíčka.
Okrasné čerešne sakury
Okrasné japonské čerešne sakury sa stali známe už aj u nás. Ich zakvitnuté koruny sú pastvou pre oči na uliciach aj v záhradách. Nepestujú sa pre zdravé a chutné plody, ale pre očarujúce kvety. Väčšina obľúbených odrôd pochádza z ďalekého Japonska. Sakury sú súčasťou japonskej kultúry a japonských scenérii, ale celkom bežne sa už pestujú aj u nás v Európe. Na výber máme odrody vhodné do malých záhrad, aj veľké stromy vhodné do parkov. Okrasná čerešňa potrebuje vlhkú, dobre priepustnú pôdu. Veľmi dobre sa jej darí, ak je namulčovaná vrstvou kôry. Najvhodnejšie stanovisko na výsadbu je slnečné alebo polotienisté miesto. Môžeme ju tiež pestovať ako solitér v trávniku.
Spracovala vm
Foto: Shutterstock