Jarný detox môže byť aj bez hladovky a nemusíme pri ňom trpieť. Žiadna drastická diéta a ani zázračné elixíry vás nezbavia toxínov a vaša pleť nebude o desať rokov mladšia. Stačí, ak na očistu tela a pleti pôjdete s rozumom a zdravo. Ako? Vyskúšajte naše tipy.
- Hydratácia bez parfumácie
Ak bojujeme na jar so suchou a popraskanou kožou tela, dôležité je udržiavať ju hydratovanú. Hneď po umytí nanesieme hydratačný krém alebo ešte do vlhkej kože vmasírujeme telový balzam alebo maslo, prípadne olej. Na sprchovanie používame vlažnú vodu namiesto horúcej a iba jemné produkty bez parfumácie a s jemnými čistiacimi zložkami.
- Pozor na oleje
V pleťovej rutine nesmie chýbať kvalitný krém, ktorý môžeme voliť podľa typu pleti. Ak preferujete pleťové oleje pred krémami, tak pre dosiahnutie hydratácie nám samotný olej alebo balzam nebudú nestačí. „Olej je len čisto tuková zložka, ktorá neobsahuje vodu, a práve tú potrebujeme pleti dodať. Vždy pred nanesením oleja nanesieme hydratačné sérum, krém alebo aspoň hydrolát. Pri extrémne suchej pleti môžeme oleje používať na záver celej pleťovej rutiny, teda po vyčistení, tonizácii a nanesení hydratačných a výživných prípravkov. Oleje majú schopnosť uzamknúť vlhkosť a nanesené prípravky v pokožke a zabrániť tak ich odparovaniu,“ vysvetľuje princípy Andrea Janitor, odborníčka na prírodnú kozmetiku z MARK face & body.
- Nemiešajte produkty
Pri jarnej očiste často siahame po viacerých druhoch kozmetických prípravkov v presvedčení, že nás zázračne omladia, vypnú pleť a odstránia vrásky. Takéto miešanie rôznych výrobkov však neprospieva našej pokožke. „Nesprávnou kombináciou rôznych produktov môžu vniknúť alergické reakcie, dermatitídy či akékoľvek podráždenie. U ľudí s citlivou pleťou by som sa riadila heslom, menej je niekedy viac,“hovoríMiriam Paľová lekárka pracujúca v oblasti dermatovenerológie. Pre ľudí s citlivou či normálou pleťou môže byť cesta prírodná netoxická kozmetika, ktorá je šetrná k našej pokožke. „Čistá prírodná a nontoxic kozmetika neobsahuje dráždivé a kontroverzné látky, ktoré by mohli mať na našej koži vedľajší efekt v podobe podráždenia, vysušovania, dermatitídy a rôznych alergických prejavov. Predovšetkým neobsahuje syntetické parfumy, vysušujúce a iritujúce tenzidy, farbivá nahrádzajú extrakty z bylín alebo ovocné prášky,“ vysvetľuje Andrea Janitor.
- Zbavte sa odumretých buniek
Pravidelná exfoliácia pomáha pri suchosti kože, zbavuje ju odumretých buniek, prekrví ju a rozžiari. Hydratačné prípravky tak cez čisté póry ľahšie preniknú do kože. „Nezabúdajme na jemný mechanický peeling v sprche aspoň raz týždenne, avšak nepoužívame ho na citlivú alebo podráždenú pokožku. Do pleťovej rutiny môžeme na jar zaradiť rozjasňujúce a detoxikačné masky. Voľbou môžu byť ílové a iné práškové masky z prírodných surovín, ktoré sa aktivujú pridaním vody. Zanechajú pleť žiarivú a sviežu,“ odporúča Andrea Janitor.
- Ceramidy na pleť
V teplom období hydratujeme ľahšími hydratačnými krémami a gélmi. „Vhodné sú napríklad prípravky s ceramidmi, ktoré sú jednou z najdôležitejších zložiek lipidov našej pokožky. Pomáhajú zabrániť strate vlhkosti a podporujú zadržiavanie vody v koži, čo je mimoriadne dôležité práve pre suchú pokožku.Ich úbytok prichádza s vekom, ale príčinou sú aj vonkajšie faktory ako chlad a vietor, nadmerné vystavenie UV žiareniu, agresívne čistiace prostriedky. Nedostatok ceramidov môže viesť k nadmernej suchosti, podráždeniu až atopickej dermatitíde,“ upozorňuje Andrea Janitor.
Tip na detox bez HLADOVKY
Mnohí z nás si predstavujeme detoxikačné diéty spájané s jarnou očistou ako hladovanie na určitý čas. Dokonca extrémne detoxikačné kúry hovoria o rôznych črevných sprchách. Táto cesta je pre naše telo nebezpečná. Vyskúšajte radšej ako sa dá detoxikovať bez hladovania a utrpenia. „Dôležité je začať s pitným režimom, mnoho ľudí totiž pije málo vody. Mali by sme začať ráno pohárom vody s citrónom a v priebehu dňa vypiť 2 až 3 litre vody. Veľmi rozumnou detoxikačnou metódou je odľahčovací deň. Ide o jeden deň v týždni, alebo aspoň jeden deň za dva týždne, kedy zaradíme do nášho jedálnička iba ovocie a zeleninu. Ideálna je čerstvá, surová forma alebo smoothie, odporúčam i zeleninové a ovocné šťavy, ktoré majú až neuveriteľné účinky. Doslova v priebehu niekoľkých minút sa ich bioaktívne látky dostávajú do krvného obehu, preto nás už za malú chvíľku zásobia veľkou dávkou fytoživín, bioaktívnych enzýmov, vitamínov a minerálov. Tri decilitre zeleninových a ovocných štiav denne rozhodne urýchli našu snahu o očistu organizmu,“ radí výživová špecialista Jana Doležalová z Nutriadapt Weight management clinic v Bratislave. Pripraviť si môžeme aj hlivu ústricovú, častejšie do jedálnička môžeme zaradiť osviežujúce potraviny, ako sú šaláty a zelenú zeleninu. Konzumujeme dostatok strukovín aj naklíčené obilniny. „Z ovocia sú vhodné citrusy a ananás zase regeneruje črevá. Mladé výhonky špargle, zázvoru alebo koriandra veľmi dobre detoxikujú. Črevám tiež pomôže červená repa, petržlen a kurkuma. Naše babičky v jarnom období užívali týždennú očistnú kúru z mladej žihľavy a pripravovali si z nej čaj. Môžeme sa nimi inšpirovať,“ dodáva výživová špecialistka.