Priesady papriky si môžeme kúpiť na trhoviskách. Vyberajte rastlinky, ktoré sú zdravé a silné, aspoň 12 až 14 cm dlhé, husto olistené, stonka má mať priemer 5 mm s dobre vyvinutou koreňovou sústavou. Do voľnej pôdy ich sadíme koncom mája.
Paprika vyžaduje kvalitné pôdy s vysokým obsahom humusu a lokalitu chránenú pred vetrami. Darí sa jej najmä na ľahších hlinito-piesčitých pôdach s neutrálnou reakciou. Porastie však aj v mierne kyslých alebo zásaditých pôdach. Rastlina má pomerne veľké nároky na živiny. Preto ešte počas jesene na mieste, kde chceme papriky vysádzať, zapracujeme do pôdy 5 až 6 kg kompostu na jeden meter štvorcový.
Miesto
Miesto výsadby by malo byť slnečné. Nikdy papriku nesadíme po paradajkách, baklažáne, zemiakoch, uhorkách a tekvicových zeleninách.
Priesady papriky vysádzame podľa potrieb konkrétnej odrody, ideálne 30 až 60 cm od seba. Čím väčšie a mäsitejšie odrody pestujete, tým dôležitejšie bude vyviazať ich o pevný drevený kôl alebo oceľovú tyč. Predídeme tak tomu, že sa rastlina zlomí pod váhou vlastných plodov.
Zalievanie
Paprika je náročná na vlahu, nedostatok vody spôsobuje tmavnutie vrchných listov. Naopak, prebytok vlahy spôsobuje prílišné ochladzovanie pôdy a žltnutie rastlín. Polievame pravidelne, asi 2- až 3-krát za týždeň väčším množstvom vody. Obzvlášť dôležitá je závlaha od konca júna do začiatku vegetácie.
K obľúbeným odrodám patrí napríklad odroda PCR, ktorá má žltozelené, mierne pálivé a šťavnaté plody. Odporúčame aj skorú odrodu Slovakia, jej plody majú výraznú chuť a arómu, je vhodná do fóliovníka.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock