V čarovnom kúte juho-východného Slovenska, v lone malebnej prírody plnej voňavých jedlí a smrekov, na hranici Spišského Rudohoria a Slovenského Krasu, sa nachádzajú Kúpele Štós. Na jar, keď v parku zakvitnú neuveriteľne sfarbené rododendróny, sú najkrajšie.
Kúpele Štós sú málo známe, no nezaslúžene. Ako taký diamant ležia ukryté v lesoch, v hustom poraste stromov.Treba ich objaviť, určite stoja za to. Ak budete cestovať rýchlikom na východ, dostanete sa tam autobusom zo Spišskej Novej Vsi, čo je ešte takých 65 kilometrov a potom aj z Košíc, čo je 45 kilometrov. Hlavným indikačným zameraním Štósu je liečba dýchacích ciest. Kúpele na to predurčuje najkvalitnejšie životné prostredie na Slovensku.
Klimatické podmienky Kúpeľov Štós sú zákonom uznané za vhodné na liečenie. Tunajšie ovzdušie je odborne hodnotené a monitorované už najmenej sedemdesiat rokov, a to na dennej báze.So svojou nadmorskou výšou 655 metrov nad morom sú určené pre kúpeľnú liečbu, ale aj regeneráciu síl, rekreáciu a oddych pre všetkých. Veľkou výhodou je, že uvedená nadmorská výška neobmedzuje nikoho – ani tých, ktorých trápia problémy so srdiečkom a cievami. Inými slovami, Štós je vhodný pre pacientov, ktorých nie je možné liečiť v horskom klimatickom prostredí, napríklad vo Vysokých Tatrách.
Vzduch ako v Alpách
„Podľa švajčiarskej klasifikácie majú kúpele liečivú klímu so stupňom stimulácie 1 s typickými prvkami horského prostredia. Je to najlepšia úroveň, ktorú môžu dosiahnuť klimatické podmienky vhodné na liečenie.Tunajšia horská klíma, na rozdiel od vysokohorskej, je vhodná aj pre pacientov s chorým srdcom,“vravíriaditeľ kúpeľov Ján Šimko.A dodáva, že kúpele boli vytvorené podľa vzoru už existujúcich sanatórií v Alpách na konci 19. storočia. Ide o známy švajčiarsky Davos a talianske kúpeľné mesto Merano, kde boli z medicínskeho hľadiska položené základy odbornej klimatickej liečby v Európe. „Na Slovensku sa v tom čase klimatickou liečbou zaoberal iba Štós a Nový Smokovec,“upozorňuje Ján Šimko.
Vzácny lesopark
Potrebný bio-klimatologický efekt klímy je dosahovaný rastlinstvom a drevinami lesoparku.Lesopark je národná kultúrna pamiatka az ondrologického hľadiska je vysoko cenený. Rastie tu vyše dvesto druhov vzácnych drevín a kvetov, medzi nimi aj spomínané rodoendróny. „Všetky dreviny majú takú veľkosť peľových zrniek, ktorá sa nedostane do pľúc. Je to teda vhodné prostredie pre alergikov. Pobytom u nás sa môžu vyhnúť účinkom alergénov v čase ich výskytu v domácom prostredí. Kým totiž ubehnú tri týždne liečenia, inkriminovaná rastlina doma u pacienta odkvitne. Takto sa astmatici vyhnú devastačnému účinku alergénu,“vysvetľuje riaditeľ.Kúpeľný park je obklopený 26 hektármi liečebného lesa, pričom jeho ovzdušie je plné kyslíkových aniónov bez prítomnosti alergénov.Takéto klimatické podmienky Kúpeľov Štós sú zárukou, že pobyt tu kladne vplýva aj na podporu celkovej imunity.A tieto kúpele majú aj ďalšiu výhodu – aj keď sú ukryté v horách, majú veľkémnožstvo slnečných dní. Vďaka tomu máte záruku, že počas pobytu vám tu bude svietiť slniečko. Je to tým, že Štós leží na južnej strane Volovských vrchov, konkrétne na juhozápadnom svahu masívu Lastovičí vrch, ktorý dosahuje výšku 1 061 metrov nad morom.
Speleoterapia i vyhorenie
Účinok klimatickej liečby je v Kúpeľoch Štós znásobený speleoterapiou, unikátnou liečbou dýchacích ciest v blízkej Jasovskej jaskyni.Kúpele majú v tejto liečbe dlhodobú tradíciu s veľmi dobrými liečebnými výsledkami. Základným liečivým faktorom speleoterapie je jaskynné ovzdušie. Jaskyňa je vlastne prírodné inhalatórium aerosólu, ktorý je z hľadiska zloženia unikátny, a nedá sa napodobniť umelým spôsobom. Keďže klimatická poloha Kúpeľov Štós dosahuje mimoriadne vysokú kvalitu a okrem už spomínaných účinkov na dýchanie, podporuje aj tvorbu imunity u človeka, preto do indikačného zoznamu boli zaradené aj onkologické ochorenia, ochorenia psychiky, choroby z povolania, ochorenia z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, ale aj ženské choroby. Kúpele Štós sa aktuálne veľmi úspešne vedia vysporiadať s aktuálne civilizačne bujnejúcim syndrómom vyhorenia. Pri tejto liečbe úspešne využívajú najmodernejšie prostriedky, ako je arteterapia a muzikofiletika. Prostredníctvom liečebne priamo umiestnenej v uznanom klimatickom mieste Štós liečia aj ochorenia pohybového aparátu, konkrétne ochorenia kĺbov a chrbtice najmä reumatoidného typu. Túto ústavnú zdravotnú starostlivosť poskytujú práve preto, lebo v liečebni využívajú aj efekt pôsobenia uznaných klimatických podmienok vhodných na liečenie podporujúcich imunitu.Toto výnimočné liečivé prostredie využívajú napríklad pri poskytovaní rehabilitačnej liečebnej telesnej výchovy. Pacienti cvičia vonku, v kúpeľnom parku. Dochádza k významnej podpore dýchania a imunity.
Prvá fínska sauna
História kúpeľov si vyžaduje samostatný článok. Keď ju veľmi, veľmi zostručníme, dozvieme sa tieto hlavné fakty. „Zakladateľom kúpeľov je Róbert Komporday, nožiarsky majster.V blízkej dedine Štós totiž fungovala od roku 1803 továreň na výrobu nožov Jozefa Wlaszlovicsa, kde pracoval. Kompordaybol laický nadšenec a propagátor vodoliečby,rozpoznal blahodarné účinky vodoliečby a navrhol vybudovať kúpele. V roku 1883 v Štóse otváral prvú kúpeľnú sezónu.Výraznejšie sa o kúpeľoch začalo hovoriť po roku 1888 za pôsobenia vynikajúceho lekára, kráľovského radcu Dr. Dezidera Czirfusza,“ uvádza Ján Šimko. Keďže spočiatku boli kúpele sezónne, chodil Dr. Czirfuszv zime do talianskeho San Rema, kde pôsobil vo funkcii rakúsko-uhorského konzula. Početná klientela Dr. Czirfusa si vyžiadala výstavbu nových objektov a tak vyrástla Vila Mária – dnes Vila Bratislava, Vila Hungaria, Vila Republika, Vila Dr.Czirfusza, Vila Tatra, tanečná dvorana a iné objekty. A pokiaľ ide o históriu, musíme vypichnúť ešte jednu zaujímavú vec – práve v týchto kúpeľoch bola uvedená do prevádzky prvá klasická fínska sauna v Československu. Bolo to v roku 1963. Lekári všeobecne účinky fínskej sauny využívajú ako podstatný nástroj liečby respiračných ochorení doteraz. Kúpele Štós boli vlastne takým priekopníkom, s touto liečebnou metódou začali ako prví u nás.
Ozdravno-rekreačné pobyty
Popri liečebných pobytoch ponúkajú kúpele svoju kapacitu aj na ozdravno-rekreačné pobyty. Napríklad aj pre dôchodcov s podporou Sociálnej poisťovne cestou Jednoty dôchodcov Slovenska. „V roku 2020, keď kvôli pandémii COVID 19 sa mnohí obyvatelia Slovenska rozhodli len pre domáce dovolenkové pobyty, viacerí zamierili práve sem – do bezpečia zdravotníckeho zariadenia. Prilákala ich aj široká ponuka starostlivosti a služieb vitálneho vodného sveta s vodnými i parnými kúpeľmi a množstvom atrakcií – bylinkovou, eukalyptovou a fínskou saunou, vitálnym dažďom, vodnou cestou, ale aj hydromasážnym bazénom a tepidáriom,“, vyratúva riaditeľ.V Kúpeľoch Štós nájdete na jednej strane útulné prostredie moderných liečebných procedúr a fyzioterapeutických atrakcií a na druhej – čarovné zákutia a čistý voňavý liečivý vzduch v okolitej prírode. Potrebuje človek na oddych i načerpanie nových síl viac? Kúpele sú určené aj pre ľudí – pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID 19 a trápia ich jeho následky. Bolí vás chrbtica, kĺby?Odborne podávané liečebné procedúry vám zaručene stlmia bolesť, pomôžu s týmito zdravotnými problémami. Ste psychicky vyčerpaní, unavení? V Kúpeľoch Štós ponúkajú klientom liečbu umením – arteterapiu. Je to špeciálny druh psychoterapie, ktorý sa zameriava na rozvoj tvorivých schopností, citového vývinu a medziľudských vzťahov.
Indikácie
Kúpele Štós ako prírodné liečebné kúpele liečia dospelých aj deti s nasledujúcim in indikačným zameraním:
- Netuberkulózne choroby dýchacích ciest
- Choroby z povolania
- Choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou
- Onkologické choroby
- Duševné choroby
- Ženské choroby.
- Ochorenia pohybového aparátu.
Ako sa objednať?
Veľmi jednoducho, spojte sa telefonicky s prijímacou kanceláriou prostredníctvom telefónnych čísel 0915 102 970, 0905 130 207, alebo mailom na adresu pkstoskupele@gmail.com
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Kúpele Štós