Jeho kvalitu cítiť o to viac, keď je vyrábané s láskou, vo viničoch po starých rodičoch. Príbeh viacgeneračného vinárstva Pavelka je toho dôkazom. Na začiatku všetkého stál dedko Celko, ktorý do umenia zasvätil syna Milana s manželkou a v tradícii pokračujú teraz ich deti Michal a Katka.
Rodák z Cajle, pán Milan Pavelka, začínal na družstve ako agronóm. Prišli však 90. roky, kedy bola družstevná myšlienka zatracovaná, tak si povedal, že vyskúša pestovať hrozno a vyrábať víno. Bol vinohradníkom a chcel mať vlastné vinohrady a vyrábať víno, hoci moderné bolo hrozno kupovať a vyrábať víno z kupovaného. „Chcel som ostať vo vinohrade – pracovať v prírode a vyskúšať si to na vlastnej koži tak, ako to bolo v zahraničí, vinohradníci si vyrábajú víno a následne ho predávajú,“ spomína si vinohradník na začiatky podnikania. „Víno je moja celoživotná práca aj koníček. Pri dome sme mali veľký vinohrad, ktorý bol súčasťou nášho každodenného života. V rodine sa vyrábalo víno vždy. Ale ja som chcel vyrobiť svoje vlastné, modernejšími technológiami a skúsiť niečo nové.“
Z piatich hekárov viníc je už päťdesiat
Prvé kroky spojené s vínom ukázal šikovnému podnikateľovi dedko Celko. Spoločne trávili vo vinohrade hodiny. Vedomosti získané od svojho otca znásobil štúdiom na vysokej škole. Viac o neľahkých začiatkoch nám porozprával pokračovateľ rodu Pavelkovcov, Michal: „Vinárstvo sme rozbiehali na piatich hektároch prenajatej pôdy, v garáži stál namiesto auta preš (pozn. red – lis na lysovanie hrozna) a víno sa dorábalo v pivnici. Postupom času si otec prenajal farskú pivnicu, kde sme zriadili vinotéku a degustačnú miestnosť. Boli tam aj nádrže a sudy, kde víno dozrievalo. Všetko sme ručne „flašovali“, etiketovali a expedovali.“ V roku 2000 prišlo k zmene, kedy sa Milanovi Pavelkovi podarilo kúpiť spoločne so svojim spoločníkom budovu, kde sídli vinárstvo dodnes. Začalo sa podnikať vo väčšom a pridali sa aj Katka s Michalom. V súčasnosti majú Pavelkovci 50 hektárov viníc a od roku 2015 vyrábajú víno ekologicky. Pri výrobe vína používajú biopostreky, nepoužívajú glyfosáty ani herbicídy.
Ego treba vedieť potlačiť
Po skončení základnej školy sa Michal rozhodoval, kam ísť ďalej študovať. Otec Milan sa vyjadril jasne: „Buď pôjdeš na vinársku školu, alebo do légií (smiech).“ Rozhodnutie bolo jasné, dnes si Michal vinársku školu v Modre veľmi pochvaľuje. Otec mal na svoje deti vždy vysoké nároky. Na to, aby rodinné podnikanie fungovalo, musí byť rodina vyzretá. Skoro ako to víno. „Vieme, že aj keď si každý vyjadríme názor, ktorý môže byť odlišný, neznamená to, že sa budeme urážať ani nič podobné. To by sme veľmi rýchlo skončili. Treba sa otriasť a ísť ďalej, o tom je predsa rodinná firma. Treba vedieť potlačiť ego pre vyššie dobro.“ V dnešnej dobe, kedy je socializácia na ústupe a ľudia hľadia viac do svojich obrazoviek než do očí, je víno skvelý pomocník. „Víno nie je agresívny nápoj, je skôr uvoľňujúci, zvyšuje radosť a spokojnosť.“ Aj rôzne štúdie tvrdia, že tri decilitre vína denne sú dôležité pre zdravie.
Z oddelenia ORL k lisu
Dcéra Katka prišla do rodinného vinárstva rovno z daňového úradu. Už ako mladé dievča zvykla čapovať a predávať zákazníkom vínko v pivnici. Nezaostávala ani mama Alena. Po dvadsiatich rokov na oddelení ORL v pezinskej poliklinike na pozícii zdravotnej sestry sa pridala k rodine a začala pracovať vo vinárstve ako hospodárka. „Určite som nečakal, že na mojom vinárskom sne sa budú niekedy podieľať aj moje deti a manželka. To ma veľmi teší,“ vyznam sa Milan Pavelka. Momentálne vinárstvo zamestnáva 17 ľudí a v lete navýšia kapacity o brigádnikov.
Jablko nepadá ďaleko od stromu
V rodinnej tradícii pokračuje aj najmladšia generácia Pavelkovcov. Lásku k vinárstvu nadobudli vďaka vzoru svojich predkov. Deti vyrastali spoločne s rodičmi a starými rodičmi vo vinohradoch a spoločne strávený čas priniesol ovocie. Katkina dcéra Kristína študuje rovnako ako ujo na vinárskej škole v Modre a veľmi sa jej darí. Servírovať fľašu vína dokáže ako jedna z mála rovesníkov. „Naše deti mali šesť rokov a víno servírovali na úrovni dospelých. V lete ich čakajú kopačky vo vinohradoch, čo je náročná práca, ale verím, že to zvládnu,“ hovorí hrdý otec Michal.
Život je príliš krátky na to, aby sme pili zlé víno
Vinárstvo Pavelka bolo prvé na Slovensku, ktoré dostalo štátnu kontrolnú známku. Znamená to, že vyrobili prvé víno, ktorého kvalita bola kontrolovaná. Posledným aktúalnym veľkým úspechom je Rízling rýnsky, ročník 2022, biele odrodové víno, ktoré získalo sto bodov zo sto na Biel Vinalia, súťaži vín pre malých aj veľkých výrobcov vína, vo Veľkom Bieli. Komisia bola jednotná a všetci ohodnotili víno tou najlepšou známkou. Takýmto ohodnotením sa doteraz nemôže pochváliť žiadne iné slovenské víno. Súťaž je každoročne zaradená do zoznamu nominačných výstav hroznových vín pre Národný salón vín Slovenskej republiky. Vinárstvo Pavelka získalo ocenenia aj na výstave Great American Internetional wine competition v Rochestri (USA), kde sekt Rízling rýnsky získal ocenenie best show sparkling wine. Medaily si priniesli aj z Bruselu, AVC Vienna, Prahy, paríža a Ľubľany.
Pavelkovci hľadia stále vpred
„Vinár je vtedy vinárom, keď ma vlastné vinohrady. Učíme to 20 rokov ľudí vôkol nás. Budujeme vinohrady v pezinskom chotári. Teraz máme 50 hekrátov pôdy, čo je ako čiarou z Bratislavy do Žiliny. A do budúcna by sme radi by spravili pekný showroom a išli bližšie k ľuďom.“ To je najnovšia méta rodiny Pavelkovcov, kde sa z generácie na generáciu dedí láska k vínu a k pôde. Čo je najväčšou motiváciou hlavy vinárskej rodiny? „Tým, že sme viacgeneračná firma, má kto po mne prebrať vinárstvo. Vinohradníctvo a vinárstvo vždy boli a sú exkluzívne odvetvia poľnohospodárstva a tým, že vyrábame potravinu, je sa stále v čom zdokonaľovať. Víno, chute, ľudia, technológie sa menia, stále sa teda učíme niečomu novému a to nás posúva vpred,“ dodáva na záver Milan Pavelka.