Šalgočka, malá, ale veľmi krásna dedina v okrese Galanta, sa stala priekopníkom v rámci celého Slovenska. COOP Jednota tu zaviedla svoju pilotnú prevádzku automatizovanej predajne. Teda systém, keď v obchode nie je predavačka a vy si aj tak môžete nakúpiť. Boli sme pri tom, keď ju slávnostne otvorili.
„Jedného dňa nám v obci zatvorili predajňu. Hovorili sme si, čo teraz? Ľudia boli nespokojní, že si nemôžu nakúpiť priamo v dedine ani len základné potraviny. Ja som raz tak surfovala po internete a našla som, že v Česku otvárajú automatizovanú predajňu, kde si zákazník môže nakúpiť bez obsluhy. Zaujalo ma to, a hneď som vycestovala do Kroměříža, kde taký obchod práve otvárali. Povedala som si, to je ono,“ opisuje starostka Helena Mesárošová, ako skrsol tento nápad. Samozrejme, nápad potrebuje realizátora, inak „vyfučí“. „Keďže máme so spotrebným družstvom COOP Jednota Galanta korektné vzťahy, obrátila som sa na nich. Ako vidíte, padlo to na úrodnú pôdu a dnes, práve, keď má obec 775. výročie založenia, máme v dedine opäť predajňu, a to aj s automatizovanou prevádzkou. Som dojatá aj šťastná, že sa to podarilo. Predpoludním, keď je v predajni obsluha, si nakúpia starší občania a po dvanástej môže chodiť stredná generácia i mladí ,“ hovorí starostka.
Liek na potravinové púšte?
Myšlienka realizácie samoobslužnej predajne s využitím moderných technológií rezonovala v systéme COOP Jednota dlhšie obdobie. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že koncept 24/7 prináša zákazníkom vyšší štandard nakupovania. „Predajňa v Šalgočke bola v prevádzke ako predajňa potravín viac ako 40 rokov. Z dôvodu prevádzkových a ekonomických ukazovateľov a nedostatku personálu sme boli nútení prevádzku zatvoriť. V roku 2023 sme však na podnet starostky obce Šalgočka začali uvažovať o novej forme predaja v hybridnom režime. Vznikla tak myšlienka priniesť občanom Šalgočky niečo unikátne, byť im nablízku nonstop. Hlavným cieľom bolo, aby občania mohli nakupovať v blízkosti svojich domovov, v pešej dostupnosti, bez nutnosti cestovať do vedľajších obcí či miest,“ uvádza Júlia Ančinová, podpredsedníčka predstavenstva COOP Jednota Galanta.
„Moderná predajňa v malej obci nesie so sebou úžasný príbeh, keď sa vidiek a moderné technológie spájajú. Je to zároveň významný míľnik – zavádzame novú formu nakupovania, ktorá môže byť jedným z riešení potravinových púští na Slovensku, nie však jediným. Dôležitá je súčinnosť štátu a samospráv. Na slovenskom vidieku pôsobia výlučne domáce obchodné siete a bez finančnej podpory štátu jednoducho nie je možné udržať predajne potravín prevádzkyschopné. Z hľadiska riešení sa postačí inšpirovať v okolitých krajinách, napríklad v Poľsku a Českej republike, kde je problém tzv. potravinových púští efektívne riešený cez systém finančných dotácií na úrovni štátu v spolupráci so samosprávami a obchodníkmi,“ upozorňuje Filip Kasana, prezident Zväzu obchodu SR.
Vstup na kartu
Ako prebieha nákup v automatizovanej predajni? Zákazník sa musí najprv zaregistrovať priamo v predajni, kde dostane vernostnú kartu, vďaka nej môže nakupovať 24/7, čiže 24 hodín/sedem dní v týždni. Vernostná karta umožňuje zákazníkovi vstup aj odchod z predajne. Karta mu otvorí dvere, aby mohol vstúpiť do predajne a potom zase opačne, aby mohol odísť z predajne. Vernostnú kartu si môžu vybaviť len zákazníci vo veku 18+. V budúcnosti počíta COOP Jednota aj s tým, že registrácia sa bude dať realizovať cez mobilnú aplikáciu COOP Jednota klub priamo v mobile. Za nákup v automatizovanej predajni zaplatíte výhradne bezhotovostne, cez platobný terminál. Je to vlastne princíp samoobslužnej pokladne, ktorý dnes už bežne funguje. Zákazník si môže nákup aj sám vystornovať. Každý zákazník môže mať so sebou jednu sprevádzajúcu osobu. Celkový počet zákazníkov je v automatizovanej predajni obmedzený, v Šalgočke platí, že v predajni môžu byť naraz najviac traja zákazníci, plus tri sprevádzajúce osoby.
Pod kamerami a vzdialená pomoc
Sortiment tovaru je totožný ako počas bežnej prevádzky s personálom. Teda, kúpite si aj pečivo, chlieb i zeleninu. Obslužný pult je zatvorený, nikto vám nemôže nakrájať šunku či syr. Tieto potraviny si však môžete vybrať zabalené v bežnom spotrebiteľskom balení. Ceny sú rovnaké, ako keď je v predajni obsluha. Samozrejme, celú predajnú plochu monitorujú kamery a v prípade, že zákazník potrebuje pomoc, stlačí tlačidlo, pomocou ktorého sa spojí s dohľadovým centrom. Pracovník SBS ho cez reproduktor naviguje, čo má robiť.
„Automatizované predajne postupne otvoríme vo viacerých regiónoch Slovenska, v rôznych lokalitách. Všetky budú fungovať hybridným spôsobom. Znamená to, že počas bežnej otváracej doby v nich budú predavačky, po zatvorení prejdú do módu bez obsluhy. Bezpečnosť a ochranu predajne i tovaru budú sledovať sofistikované kamerové systémy a umelá inteligencia (AI),“ uvádza Michal Švrček, riaditeľ sekcie IT a služieb COOP Jednota Slovensko.
Blízkosť a dostupnosť predajní v meste i na vidieku
Najväčší slovenský maloobchodný systém COOP Jednota je pre svojich zákazníkov neodmysliteľnou súčasťou slovenského vidieka a nositeľom slovenskosti. COOP Jednota patrí k významným zamestnávateľom Slovenska. Poskytuje prácu viac než 14-tisíc zamestnancom v 9 logistických centrách a 30 regionálnych spotrebných družstvách. Z nich 25 vykonáva maloobchodnú činnosť prostredníctvom takmer 2 000 predajní na celom území Slovenska vo všetkých regiónoch. Blízkosť a dostupnosť predajní je jednou z dôležitých priorít domácej siete. V tomto roku oslavuje COOP Jednota 155 rokov od založenia prvého spotrebného družstva na Slovensku. Prvý Potravný spolok, predchodcu družstevného maloobchodu, založil v Revúcej Samuel Ormis v roku 1869. Jeho činnosť spočívala v zabezpečovaní potravín pre členov za prijateľné ceny.
„Sme tradičným podporovateľom slovenskosti a vnímame túto veličinu ako reálnu hodnotu pre zákazníka, ktorá v sebe zahŕňa atribúty ako kvalita, bezpečnosť, čerstvosť potravín a podpora domácej ekonomiky. Spolupracujeme s viac ako 1 300 lokálnymi slovenskými dodávateľmi z jednotlivých slovenských regiónov, čo je jednoznačne najviac spomedzi všetkých obchodných reťazcov na trhu. V neposlednom rade ide aj o udržateľnosť, vzhľadom na eliminovanie uhlíkovej stopy v rámci distribúcie domácich produktov. Slovenskosť máme v DNA a tak k nej aj pristupujeme,“ zdôrazňuje Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko.
Spoznajte Šalgočku
Obec Šalgočka leží na západnom okraji Nitrianskej pahorkatiny v plytkej dolinke potoka Jác. Ako uvádzajú Rastislav Petrovič a Marcel Kováč, ktorí zmapovali históriu obce, jej názov sa v minulosti písal rôzne. Napríklad v roku 1248 Salgo, v roku 1350 Salgow, v roku 1773 Salgocska. Potom – v priebehu 19. storočia, sa názvy variovali na Salgótskaa Salgowka. Po roku 1919 na Šalgóčka a Šalgovka, až v roku 1927 sa ustálil názov Šalgočka. Pôvod názvu obce, ako aj jeho význam nie je dodnes známy, uvádzajú autori. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1248. Obec patrila viacerým zemianskym rodinám, známe sú rodiny Davidovcov, Dezasseovcov, Šándorovcov, Appelovcov a Desewffyovcov. Davidovci pochádzajúci pôvodom z Turca v obci postavili kostol a barokovú kúriu.
S vlnou uspel až v Antverpách
„Z Appelovcov bol najznámejší Gustáv (1804 – 1903). Tento popredný poľnohospodársky odborník preslávil Šalgočku chovom ušľachtilých arabských plnokrvných koní, bernského plemena hovädzieho dobytka, ako aj chovom oviec merino. V roku 1869 tu choval 32 koní a 400 šľachtených ovcí. Založil mliečne hospodárstvo na majeri Hetméň pri Šali, v Poľnom Kesove a Šalgočke, ktoré patrili medzi prvé tohto druhu na Slovensku. Bol správcom družstva proti záplavám na Váhu a predsedom sporiteľne v Seredi,“ konštatujú Rastislav Petrovič a FGR-Marcel Kováč. Podľa PhDr. Petra Keresteša, PhD., Gustáv Appel sa stal symbolom vzorového hospodárenia v krajine. Jeho vlna z mojmírovského chovu získala viacero ocenení, v roku 1885 na krajinskej výstave v Budapešti, dokonca v roku 1894 aj v ďalekých Antverpách. „Appelovci boli nemecká evanjelická rodina, ktorá pochádzala z Ludwigsburgu v kniežatstve Würtemberg,“ uvádza Peter Keresteš.
VIERA MAŠLEJOVÁ
Foto: COOP Jednota Slovensko, vm