Je to metropola Šariša – Prešov. S počtom obyvateľov nad 90-tisíc mu patrí označenie najväčšie mesto v regióne. Má bohatú históriu, sídli tu samosprávny kraj, je tu mnoho stredných škôl aj univerzita.
Na hlavnom námestí stojí chrám sv. Mikuláša. Nedá sa, samozrejme, prehliadnuť, veď sa majestátne sa týči na jednom konci námestia a je to nesporne jedna z najväčších historických pamiatok Prešova. Má aj ďalší unikát – je jedinou dochovanou gotickou sakrálnou stavbou v meste. Oficiálne má označenie konkatedrála sv. Mikuláša.
„Ide o cirkevné označenie. Znamená, že je ako keby o stupeň nižšie ako katedrála. V Prešove nesídli biskup, preto to nemôže byť katedrála. Tento pojem – konkatedrála sa začal používať asi posledných desať rokov,“ to nám už vysvetľuje Branislav Švorc, odborný referent pre cestovný ruch, ktorý je zároveň aj turistickým sprievodcom.
Výstavba kostola začala v roku 1347, keď vtedajšia uhorská kráľovná Alžbeta dovolila ťažiť kameň na stavbu. Stavba sa ozaj vydarila – v bývalom Uhorsku bola považovaná za jeden z najdokonalejších sieňových kostolov. S rozmermi – dĺžka 55 metrov, šírka 35 metrov a s výškou vnútorného priestoru 16 metrov, patrí na úroveň bratislavského Dómu sv. Martina a levočského Kostola sv. Jakuba. Mohli by sme povedať, že čo je pre Bratislavčanov Dóm sv. Martina, to je pre Prešovčanov chrám sv. Mikuláša. Mať tu svadbu je prestíž a termíny na sobáš sú dopredu na niekoľko týždňov obsadené.
Krásne vitráže
Poďme však späť k histórii. „Niektoré prvky nádherného barokového oltára sú z dielne majstra Pavla z Levoče. Kostol má dva orgány, jeden hlavný, ktorý je vzadu – ten má viac ako 3-tisíc píšťal a druhý, vedľa kazateľnice, má približne 600 píšťal. Návštevníkov tiež zaujmú farebné vitráže, nie sú už, žiaľ, pôvodné, no aj tak dokážu vytvoriť krásnu svetlohru,“ hovorí Branislav Švorc. Ako dodáva, z pôvodného vnútorného vybavenia sa veľa nezachovalo – do mesta totiž prišla reformácia, potom antireformácia, kostol si „posúvali“ katolíci s evanjelikmi.
V letnej sezóne je prístupná aj veža. Treba si vyjsť dosť schodov, no ten výhľad stojí za to. „Je to jeden z najkrajších pohľadov na námestie. Prešov má, ako to pri stredovekých mestách býva, šošovkovité námestie,“ hovorí sprievodca.
Viera Mašlejová
Foto: VÚC Prešov, vm