Centrum Kežmarku privítalo už desiaty ročník unikátneho podujatia Festival študentského remesla, počas ktorého študenti z celého Slovenska prezentovali svoje remeslá zo škôl a oblastí, z ktorých pochádzajú.
„Hlavná myšlienka vzniku festivalu bola búranie predsudkov medzi minoritou a majoritou. Spolupráca a výmena vedomostí medzi staršími a mladšími remeselníkmi a zachovanie tradícií a kultúry pod Tatrami. Postupom času sa z festivalu stalo celoslovenské podujatie na prezentáciu a podporu mladých remeselníkov zo stredných škôl z celého Slovenska,“ hovorí riaditeľka Festivalu študentského remesla Mgr. Anna Jurgovianová, ktorá je zároveň aj riaditeľkou Súkromnej spojenej školy, Biela voda, Kežmarok.
Súčasťou dvojdňového festivalu, ktorý sa konal pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja PaedDr. Milana Majerského, PhD., bol bohatý kultúrny program venovaný deťom a mládeži, v ktorom nechýbali tanečné vystúpenia, historické hry, súťaže či kreatívne aktivity. Súčasťou boli aj súťaže škôl v šiestich kategóriách – kadernícka, kuchárska, vizážistická, stolárska, murárska a odevná tvorba. Témou odevnej tvorby bola „Móda – s láskou k remeslu, s rešpektom ku histórii“ a o víťazovi rozhodovala porota na čele s generálnou riaditeľkou STAR production Máriou Rehákovou, jej členmi boli Branislav Jelenčík z Fakulty architektúry a dizajnu STU Bratislava riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
„So Súkromnou spojenou školou Biela Voda Kežmarok spolupracujeme už niekoľko rokov v rámci našich projektov – či už Slovenský deň kroja alebo Bratislavské módne dni – a som veľmi rada, že sme mohli podporiť aj tento krásny festival. Je to nádherná ukážka ako je dôležité uchovávať naše tradície v srdciach mladých ľudí. Bola som naozaj prekvapená šikovnosťou študentov v kategórii Odevná tvorba, kde som predsedala porote. Rozhodnúť o poradí bolo ťažké, ale napokon sme aj s kolegami našli víťazov,“ povedala Mária Reháková.
Na prvom mieste skončili študenti z SOŠ polytechnická J.A. Baťu Svit s kolekciou „Jemná krása v talianskej renesancií“, druhé miesto obsadila SOŠ techniky a služieb Spišská Nová Ves s kolekciou „Dámsky pracovný odev 15. storočia“ a bronzovú priečku tento rok získali študenti z SOŠ Garbiarska 1, Kežmarok s kolekciou „Spútané krásou histórie“.