Leto už je tu a s ním prišiel čas na dobrodružstvá vonku – festivaly, výlety a dlhé dni plné slnka. Všetci si chceme užiť túto sezónu naplno, ale je dôležité myslieť aj na našu planétu. Mnoho bežných letných aktivít môže mať nechcený vplyv na životné prostredie. Prinášame preto niekoľko praktických tipov, ako si užiť leto ekologicky a s čistejším svedomím.
Letné čítanie bez plytvania zdrojmi
Letné dovolenky sú skvelou príležitosťou na oddych s dobrou knihou. Najudržateľnejšie čítanie je to elektronické, pretože tým ušetríte nielen papier a farby potrebné na tlač, ale aj váhu navyše (a tým aj palivo) vo všetkých dopravných prostriedkoch, ktorými cestujeme s knihou v ruke. Ale aj telefóny, tablety alebo Kindle majú na našu planétu dopad.
Preto zvážte tento rok svoje technológie upgradovať udržateľne – obstaraním repasovaného modelu. Swappie ponúka vysoko kvalitné repasované iPhony, ktoré sú skvelou ekologickou voľbou. Získate špičkové zariadenie bez toho, aby ste prispievali k elektronickému odpadu. Tento postup výrazne znižuje dopyt po nových materiáloch, šetrí zdroje a minimalizuje ekologickú škodu spôsobenú ťažbou surovín a výrobnými procesmi. Každý repasovaný telefón taktiež ušetrí takmer 62 kg CO2, ktoré by sa inak dostali do atmosféry.
Pred-milované knihy voňajú najlepšie
Ak hľadáte spôsob, ako čítať udržateľnejšie, ale nechcete sa vzdať vône papiera a pocitu fyzickej knihy v ruke, skúste si zaobstarať letné čítanie z druhej ruky. Knihobot vám umožní nájsť široký výber pre-loved kníh, ktoré sú nielen lacnejšie, ale aj šetrnejšie k životnému prostrediu. Nákupom použitých kníh pomáhate znižovať množstvo odpadu a podporujete opätovné využitie zdrojov. Vyberte si svoj ďalší prázdninový román, životopis alebo náučnú literatúru z druhej ruky a užite si čítanie s vedomím, že prispievate k ochrane našej planéty.
Lesk a ligot, ktorý nevadí prírode
Nielen letné oslavy môžu byť plné lesku bez toho, aby tým trpelo životné prostredie. Tradičné trblietky bývajú vyrobené z malých čiastočiek plastov (a rozkladajú sa na mikro- a nano- plasty), ktoré škodia nielen prírode, ale aj ľuďom. Aj preto EÚ vydala na konci minulého roka nariadenie, ktoré bude postupne nerozložiteľné trblietky a ďalšie mikroplasty zakazovať. Namiesto nich vyskúšajte biologicky odbúrateľné trblietky z rastlinných materiálov. Táto ekologická alternatíva znižuje plastové znečistenie a je bezpečná pre vašu pokožku. Je to zmena, ktorá nebude vidieť, ale planéta ju pocíti.
Na svojich oslavách sa môžete vyhnúť konfetám z umelých materiálov a mať radosť z toho, že chránite planétu. Tradičné konfety, často vyrobené z PVC alebo z fólií potiahnutých kovom, sa rozkladajú stovky rokov a pri odhodení kontaminujú pôdu aj vodné plochy. Okrem toho môžu byť nebezpečné pre divokú zver, ktorá ich môže omylom prehltnúť, čo vedie k vážnym zraneniam alebo dokonca k úhynu. Papierové konfety sa síce ľahko rozložia, ale farby, ktoré sú v nich použité, môžu byť toxické, a pri procese rozkladu sa vsakujú do pôdy. Oveľa lepšou alternatívou sú nefarbené konfety z prírodných materiálov, ako je ryžový papier alebo sušené listy. Dajú sa ľahko vyrobiť aj doma pomocou špeciálnych dierkovačov v rôznych tvaroch.
Radosť z prírodnej starostlivosti o pleť
Ochrana pokožky pred škodlivým UV žiarením je v lete nevyhnutná, ale je dôležité voliť produkty, ktoré sú šetrné k nám aj k prírode. Nedávne štúdie upozornili na chemikálie ako oxybenzón a oktinoxát, ktoré môžu byť potenciálnymi endokrinnými disruptormi a sú škodlivé pre morský život, prispievajú k bieleniu koralov. Na ochranu svojho zdravia aj životného prostredia zvážte používanie minerálnych opaľovacích krémov s oxidom zinočnatým alebo oxidom titaničitým, ktoré sú bezpečné a účinné.
Pokiaľ ide o peelingy, skúste si vyrobiť vlastné. Cukrový alebo kávový peeling je ľahko vyrobiteľný doma – stačí zmiešať obrusovaciu ingredienciu s olejom a mydlom a máte zero-waste kozmetiku, ktorá na rozdiel od peelingov s mikroplastovými guličkami neškodí prírode. Našťastie EÚ postupne zakazuje produkty obsahujúce mikroplasty, ktoré najviac znečisťujú životné prostredie. Napriek tomu môžete už teraz pri nákupe kozmetiky ušetriť plasty nielen vo výrobkoch, ale aj v ich obaloch.
Summer look s dobrým pocitom
Slow fashion je skvelá voľba pre tých, ktorí chcú mať štýl a zároveň myslieť na našu planétu, ale nie každý si môže dovoliť minúť za šatník vysoké čiastky. Lacnou a ekologickou alternatívou sú secondhandy, swapy a on-line platformy na predaj a nákup oblečenia. Ako túto udržateľnú aktivitu ešte vylepšiť? Nakupujte oblečenie z prírodných materiálov namiesto polyesteru, aj recyklovaného. Oblečenie z polyesteru totiž pri praní vypúšťa škodlivé mikroplasty, ktoré sa dostávajú do vodného kolobehu.
Pre ešte väčší prínos pre prírodu sušte oblečenie cez leto vonku namiesto v sušičke. Tým nielenže ušetríte elektrinu, ale tiež sa vyhnete teplu, ktoré sušička (rovnako ako ďalšie aktívne spotrebiče) počas prevádzky vypúšťa. Navyše vzduch s nižšou vlhkosťou pôsobí chladnejšie, čo sa v parných dňoch obzvlášť hodí.
Ochladiť sa dá aj bez klimatizácie
Letné horko môže byť vyčerpávajúce, ale existuje niekoľko spôsobov, ako sa efektívne ochladiť aj počas najteplejších mesiacov. Využitie žalúzií a závesov môže výrazne znížiť teplo vstupujúce do vášho domova, pretože až 30 % tepla prichádza cez okná. Dôležité je tiež správne vetrať – cez deň zatvárať okná a dvere a na noc ich otvoriť, aby dovnútra prúdil chladnejší vzduch. Ventilátory sú skvelým pomocníkom. Ich efekt môžete zvýšiť tým, že pred ne umiestnite misku s ľadom.
A nezabudnite na hydratáciu – pite dostatok vody a v najhorších chvíľach sa osviežte rozprašovačom. Pre tých, ktorí majú problém so spaním v horúčave, môže pomôcť presun do chladnejšej miestnosti alebo použitie chladivých obkladov na krk a zápästie. S týmito jednoduchými trikmi môžete aj tie najteplejšie letné dni prežiť v príjemných teplotách a užívať si leto naplno.