Ak je niečo, čo by sme v letných mesiacoch najradšej opomenuli, potom je to potenie. Ráno si oblečieme do práce krásne letné šaty, a len čo v nich vyjdeme von, už ich zdobia mláky z potu v podpazuší. Ako sa popasovať s týmto problémom nám poradí kožná lekárka Karolína Baumgartnerová.
Prečo sa potíme?
Potenie je prirodzený mechanizmus tela na ochladzovanie. Pri niektorých činnostiach – ako napríklad cvičenie alebo choroba, je potenie dokonca považované za niečo žiadúce. Problém nastáva, keď nás potenie obmedzuje v našom bežnom živote, potíme sa pri bežných činnostiach, či z hanby z prepotenej dlane nechceme niekomu podať ruku. Na niečo takéto existuje aj medicínsky termínus technikus – hyperhidróza. Pacienti s týmto problémom nás často vyhľadávajú aj v kožnej ambulancii…
Škodíme tým nejako organizmu, keď mu bránime v potení?
Na tele sa nachádzajú milióny potných žliaz. Tým, že redukujeme potenie v niektorých lokalitách určite neškodíme organizmu ako takému. Len si robíme život príjemnejším.
Sú nejaké zdravotné riziká spojené s potením?
Áno, zvýšená potivosť môže prispievať k tvorbe niektorých dermatóz. Spomeniem napríklad u detičiek časté potničky alebo zapareniny. Aj malé deti sa totiž potia, preto by sme na pravidelnú hygienu nemali zabúdať. V lete obzvlášť. Aj dieťatko si zaslúži každodennú sprchu alebo krátky kúpeľ. U dospelých sa tiež v súvislosti s nadmerným potením môžu vyskytnúť zapareniny. Kožné záhyby sú ideálnym miestom na množenie kvasiniek, a v takomto prostredí sa dobre darí aj niektorým druhom baktérií.
Je pravda, že nie len obézni ľudia trpia nadmerným potením? Čím je to spôsobené?
Určite neplatí, že zvýšené potenie je doménou len obéznych ľudí. Máme aj mnohé ultraštíhle pacientky, ktoré si pre hyperhidrózu chodia dávať do axíl aplikovať pravidelne botulotoxín. Niekedy môže nadmerná potivosť súvisieť s ochorením štítnej žľazy, povahou pacienta – neurotický typ a podobne, hormonálnymi zmenami alebo je daná geneticky. Obézni ľudia sa však potia viac aj z toho dôvodu, že majú vyššie percento telesného tuku, ktorý funguje doslova ako generátor tepla.
Ako môžeme rozlíšiť bežné potenie od hyperhidrózy?
Hyperhidróza alebo nadmerné potenie je stav, keď sa telo potí aj v pokoji, defacto v situáciách, pri ktorých by sa za normálnych okolností potiť ani nemalo alebo pri najmenšom stimule reaguje neadekvátne silným potením. Hyperhidrózu delíme na primárnu, bez spojitosti s iným ochorením a sekundárnu, ktorá môže sprevádzať napríklad poruchy štítnej žľazy, diabetes, poranenia hlavy – mozgu, a iné.
Aplikáciu botulotoxínu do podpazušia pre oslabenie aktivity potných žliaz sa ukazuje ako populárna procedúra. Odporúčate takéto riešenie?
Tento spôsob eliminácie potenia je populárny nielen u mladých ľudí, ale je vyhľadávanou procedúrov u všetkých ročníkov, aj u tých vyšších. Aj muži radi prichádzajú na toto ošetrenie. Pokiaľ vás trápi nadmerné potenie v oblasti pazúch, dlaní alebo chodidiel, aplikácia botulotoxínu vám môže doslova zmeniť život. Plný efekt sa rozvíja do týždňa od aplikácie a pretrváva následne niekoľko mesiacov. Osobne považujem túto medicínsku procedúru za jeden z najväčších zlepšovákov každodenného života. Žiadny kozmetický produkt nevie natoľko redukovať potenie ako botulotoxín. Jeho aplikácia je navyše vhodná aj u alergikov alebo atopikov, ktorí bežne dostupné prípravky nemusia tolerovať.
Aký je rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom?
Najväčší rozdiel medzi nimi je v tom, že dezodoranty síce maskujú pach potu, no neovplyvňujú činnosť potných žliaz a neredukujú potenie ako také. Laicky povedané, hoci budete mať mokré pazuchy, no aspoň nebudete smrdieť (úsmev). Antiperspiranty nielen prekrývajú pach potu, ale aj redukujú jeho tvorbu.
Je lepšie uprednostniť guličkový alebo sprejový produkt?
To závisí len na osobnej preferencii. Vo všeobecnosti poznáme guličkové, tuhé, krémové alebo sprejové antiperspiranty. Spreje ako také majú niekedy tendenciu vysúšať jemnú kožu. Majú však asi najjednoduchšiu aplikáciu zo všetkých. Po nanesení nemusíte čakať na zaschnutie produktu a môžte sa rovno obliecť.
Je niečo, čo si máme všímať na kozmetických prípravkoch proti poteniu v zložení, aby sme nedráždili pokožku?
Tak ako v akejkoľvek inej kozmetike, aj v dezodorantoch a antiperspirantoch sa môžu nachádzať látky, ktoré môžu pokožku, najmä tú citlivú, dráždiť. Či už sa jedná o rôzne parfumy, alebo aj soli hliníka, ktoré môžu pôsobiť alergizujúco. Ani takzvané prírodné antiperspiranty však nie sú z obliga. Práve tie niekedy pôsobia obzvlášť alergizujúco. Je to dané obsahom rôznych esenciálnych olejov a bylinných zložiek. Pre atopikov takéto produkty nie sú vôbec vhodné.
Aké druhy látky sú vhodnejšie na minimalizáciu potenia počas horúcich dní?
Určite treba siahať po prírodných a vzdušných materiáloch, medzi ktoré patrí bavlna, ľan alebo hodváb.
Ako môžeme predísť kožným problémom spojeným s potením u detí, ako sú zapareniny alebo plienkové vyrážky?
Pravidelná každodenná hygiena je na mieste aj u tých najmenších detí. Raz za deň krátky kúpeľ alebo sprcha, plus po každej veľkej potrebe, pokiaľ nám to situácia umožňuje, treba zadoček umyť pod tečúcou vodou s použitím trošky nedráždivého mydla alebo syndetu. Na prevenciu zaparením odporúčam aplikovať pri prebaľovaní barérové pasty – napríklad rybaciu.
Letný TIP od odborníčky – Úplne ideálne je aplikovať antiperspirant po večernej sprche na úplne suchú kožu, aby mali potné žľazy dostatočný čas na resorbciu produktu. Antiperspiranty fungujú na princípe krátkodobej „zátky“ potnej žľazy. V noci sú potné žľazy menej aktívne ako cez deň, preto sa aj produkt dostane tam, kde ho chceme mať.
Aké najväčšie chyby v súvislosti s potením robíme v lete?
Nedostatočná hygiena a nepoužívanie či už dezodorantu alebo antiperspirantu z obavy poškodenia si zdravia (úsmev). U nás dostupné prípravky nie sú škodlivé. Klinické štúdie nepreukázali spojitosť užívania týchto prípravkov s následným rozvojom napríklad nádorového procesu. Každopádne platí, že produkt máme aplikovať na umyté a osušené podpazušie. Pred aplikáciou sa treba najskôr osušiť. Ďaľšou častou chybou je aplikácia príliš malého množstva produktu – antiperspirant by sme mali aplikovať na celú oblasť pazuchy, nielen „špricnúť“ na stred.
MUDr. Karolína Baumgartnerová je kožná lekárka s atestáciou v odbore dermatovenerológia. Po absolvovaní Lekárskej fakulty UK pracovala na Detskom kožnom oddelení na Kramároch. Od roku 2021 pracuje v Lasercentrum Paracelsi. Venuje sa najmä tvárovým dermatózam, ale aj detským pacientom. Okrem práce vo svojej ambulancii a šesťročnej dcéry Anny ju naplno zamestnáva aj instagramový účet karolina.baumgartner, na ktorom podáva medicínske fakty ľudskou rečou a približuje sledovateľom svet skincare.
Prečítajte si tiež:
-
Chcete zažiariť? S touto kolekciou to dokážete na počkanie!
Raz sú to výrazné čierne linky kombinované so sexy červenými perami, inokedy nežný nude look, ktorý pôsobí, akoby ste sa ani nenalíčili. Trendy v líčení sa neustále menia, no máme aj dobré správy – svieži a prirodzený look s akcentom na žiarivú pleť nevyjde z módy nikdy. Ako ho docieliť?
-
Koncoročné vianočné večierky sú na spadnutie: Viete, čo si obliecť?
Vianočné večierky sú nielen o radosti, dobrom jedle a stretnutiach s kolegami či priateľmi, ale aj o tom, aby ste zažiarili. Ak stále premýšľate, čo si obliecť, máme pre vás prehľad najtrendovejších kúskov z obchodov.
-
Babie leto vo Vancouvri
Rozľahlá krajina s nádhernou prírodou a prívetivými ľuďmi. Obmývaná oceánom a plniaca sny mnohým ľuďom z celého sveta.