Vysoké denné teploty a vyšší vek môžu spôsobiť neraz zdravotné problémy. Mnoho seniorov sa dostane do stavu, keď sa ich organizmus prehreje. Je to nebezpečný stav, ktorý treba riešiť.
Seniori, dávajte si pozor, na prehriatie organizmu. Môže k nemu dôjsť nielen po jednorazovom nechránenom pobyte na slnku, ale aj postupne, keď je senior vystavený vysokým teplotám niekoľko dní po sebe. Môže pritom ísť o život ohrozujúci stav. Prejavuje sa horúčkou, červenou, horúcou, suchou pokožkou, závratmi, rýchlym pulzom, bolesťami hlavy, nevoľnosťou, objaviť sa môže aj zvracanie, zmätočné správanie, letargia a omdlievanie. Je dôležité, aby senior nebol odkázaný iba sám na seba. Príznaky totiž môže podceniť a následne nemusí byť schopný si sám pomôcť, zavolať si záchranku. Prehriatie organizmu je nebezpečné aj preto, lebo môže skomplikovať ochorenia srdcovocievneho a pľúcneho systému. Taktiež u pacientov s cukrovkou môže dôjsť rýchlo k dehydratácii, čo potom vedie k zhoršeniu obličkových funkcií. Vysoké teploty neprospievajú ani pacientom s neurologickými ochoreniami.
Čo sa deje v organizme
Pri prehriati sa presúva teplo zo svalov do povrchových oblastí tela a dostáva zabrať aj srdcovo-cievny systém. Srdcová frekvencia sa zvyšuje viac, než pri záťaži v chlade, pretože tento kľúčový orgán pracuje na tom, aby udržal telesnú teplotu v norme. Zvyšuje sa tak aj objem krvi prečerpaný za minútu, a to v horúčavách bez klimatizácie v niektorých prípadoch až 4-násobne. Regulačný mechanizmus tela zabezpečí pri vyšších teplotách zvýšené potenie. Zároveň však dochádza k strate tekutín a k zahusťovaniu krvi. Teplom sa cievy rozšíria, klesne tlak krvi, srdce začne intenzívnejšie pracovať. Jeho sťahy sú výraznejšie a frekvencia rýchlejšia.
Výhrou je chladný byt
Proti prehriatiu organizmu treba bojovať čo najrýchlejšie. Organizmus je potrebné predovšetkým schladiť. Ak je to možné, a osoba to ešte zvládne, premiestnime ju do chladnejšej časti domu či bytu, alebo v prírode pod strom, do tieňa. Na hlavu môžeme priložiť vlhký uterák a podávame vodu, avšak v malých dúškoch. Ak človek upadne do mdlôb, voláme záchranku. Prehriatiu organizmu je najlepšie predchádzať. Preto by sa seniori mali zdržiavať v chladnom prostredí. Najvýhodnejšie je, ak potrebný chládok máte priamo doma v byte. Senior si podľa potreby môže ľahnúť, oddychovať. Stále treba dbať na dostatočný pitný režim, aj keď ste vo vnútri a nejdete nikam von. Aj sami sa doma môžete schladiť vlažnou vodou. Navlhčené uteráky si prikladajte na čelo, krk a slabiny. Správne ochladzovanie sa prejaví do pol hodiny, či po 40 minútach. Ak je vám naďalej zle, zavolajte lekára.
Spracovala: vm
Foto: Shutterstock