Zaujala svojou veľkosťou a čiernou farbou. Čalúnnica je nový, invázny druh včely, ktorú po prvýkrát zaznamenali na západnom Slovensku, no po pár dňoch aj vo vzdialených Košiciach. Vďaka svojím obrím rozmerom vzbudzuje rešpekt a otázky.
„My sme ju našli pri Bratislave a ľudia nám poslali jej ďalšie fotky z okolia Nových Zámkov, Komárna i Košíc. Je bežné, že vedci vyzvú verejnosť, aby nám pomohli a keď sa niečo mimoriadne objaví a spolupracovali s nami,“ vysvetľuje Mgr. Adrián Purkart, PhD., z Prírodovedeckej Fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý spolu s kolegom Mgr. Marekom Semelbauerom, PhD., z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied u nás ako prví spozorovali a zatriedili túto včelu. Povedzme si však o novom živočíchovi niečo viacej. Včela čalúnnica – respektíve čalúnnicka včela – Megachile sculpturalis, rodom Megachile, je jedným z fascinujúcich druhov včiel, ktorý je známy svojou jedinečnou technikou hniezdenia a svojim správaním. Pochádza z Ázie – Taiwanu, Číny, Japonska a Kórey a do Európy sa dostala už v roku 2008, pričom prvýkrát jej výskyt zaznamenali vo Francúzsku. V súčasnosti je známa od Pyrenejí až po Kaukaz a v posledných rokoch ju zachytili v Budapešti a vo Viedni, preto jej príchod na Slovensko odborníci predpokladali. Okrem Európy sa včely čalúnnice rozšírili aj do iných častí sveta, konkrétne do Severnej Ameriky.
Zabýva sa u nás
„Nemôžeme jej rozšírenie pripisovať na vrub otepľovania, pretože vo svojej domovine sa vyskytuje v chladných oblastiach. Tu skôr ide o to, že ju niekto – dopravou, lietadlom, zaniesol do Európy,“ hovorí Adrián Purkart. Fakt, že jej nevadia nízke teploty znamená, že u nás sa rozšíri aj do chladnejších oblastí Slovenska. „Dá sa očakávať, že v horizonte niekoľkých rokov ju budeme mať po celom Slovensku a je predpoklad, ak sa niečo nepredvídané nestane, že tu už ostane na stálo,“ uvádza vedec. Čalúnnice preferujú rôzne typy biotopov, od lesov po mestské oblasti, kde nachádzajú vhodné miesta na hniezdenie a dostatok potravy. „Či a aké druhy kvetov preferujú, z ktorých rastlín zberajú peľ, to ešte musíme vyskúmať, presne to nevieme. V Ázii je trocha iná skladba rastlín ako u nás, rastú tam typické kvety a stromy pre ich zemepisnú šírku,“ konštatuje Purkart.
Má menej jedu ako včela medonosná
Hovoríme o obrej včele, aké má teda rozmery? Podľa zoológov, ktorí nového „obyvateľa“ objavili, samičky môžu mať až dva a pol centimetra. Včela je celá čierna, ale má hnedú chlpatú hruď a tmavo tieňované – zadymené krídla. Tieto včely majú silné čeľuste, ktoré používajú na rezanie listov a kôry, čo je charakteristické správanie pre tento rod. „Ide o samotársky druh včely, ktorá nie je v princípe útočná. Síce aj včela čalúnnica má žihadlo, tak ako ostatné druhy včiel, avšak samotárske druhy včiel nemajú vo zvyku útočiť na ľudí. Pre ľudí by nemala byť viac nebezpečná ako naše druhy samotárskych, lesných včiel. Má aj menej jedu ako včela medonosná, preto predpokladám, že aj prípadná alergická reakcia po poštípaní bude menšia,“ myslí si Purkart
Invázia na príbytky iných včiel
Na čo však odborníci upozorňujú je to, že môže ohrozovať naše domáce druhy včiel a môže pre ne pôsobiť ako konkurent. „Včela čalúnnica môže takpovediac narúšať a ničiť „obydlia“ našich samotárskych a lesných včiel. Tým im vlastne znepríjemní život, ohrozí ich bežné, prirodzené fungovanie, na ktoré sú u nás nastavené. Preto sa aj o tejto včele hovorí ako o inváznej – teda, že podnikne takouto formou inváziu proti iným druhom včiel. A v tom vidím určité nebezpečie do budúcnosti,“ vraví odborník.
Odfoťte ju a pošlite aj súradnice
Prispieť k výskumu nového živočíšneho druhu môžete aj vy. Ak zbadáte nápadne veľkú čiernu včelu s hnedou hruďou a tmavými krídlami, prosíme odfotografujte ju, a fotku zašlite spolu s GPS súradnicami a dátumom na Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV) alebo Katedru zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Pomôžete tak mapovať tento druh a jeho šírenie na Slovensku. Vyskytuje sa na rôznych kvetoch alebo v blízkosti hmyzích hotelov.
Viera Mašlejová
Foto: A. P., Shutterstock