Benzíny a nafta by mohli v najbližších dňoch na slovenských čerpacích staniciach ešte zlacnieť. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, stále tankujeme lacnejšie ako pred rokom.
Zmena by mohla nastať v jeseni. „V horizonte nadchádzajúcich dvoch týždňov, by mohli ceny na našich čerpacích staniciach poklesnúť, najmä pri benzíne, čo by potvrdilo výnimočnosť tohto leta z pohľadu sezónnosti, kedy tankujeme za celé leto v priemere o 7 % lacnejšie ako pred rokom. Jeseň však zatiaľ vyzerá skôr v prospech vyšších priemerných cien palív, avšak rôznorodosť faktorov nateraz nedáva vyššiu istotu predikcie. Až ekonomický vývoj USA, Európy a Číny, udajú smer cenám ropy a následne aj vývoju cien pohonných hmôt,“ uviedol Boháček.
Aj v predposledný augustový týždeň, sú domáce ceny benzínu stále najvyššie v porovnaní s okolitými krajinami a dokonca tankujeme priemerne drahšie ako v Rakúsku. Najviac vieme na benzíne spomedzi okolitých krajín ušetriť v Česku a v Poľsku (8 resp. 7 centov na liter). Cena nafty je u nás zväčša nižšia ako u našich susedov s výnimkou Česka, kde na litri ušetríme stále približne 4 centy.
Ak by sme sa aktuálne rozhodli na dovolenku autom, tak napríklad pri ceste do Chorvátska sa nám oplatí natankovať plnú nádrž benzínu v Maďarsku za 1,55 eura za liter a následne ju doplniť priamo v Chorvátsku, kde sú ceny benzínu iba o 2 centy vyššie ako u nás. Menej výhodné to bude pri tankovaní nafty, ktorej cena je v cieli vyššia v priemere o 8 centov.
Ak je našou auto-dovolenkovou destináciou vzdialenejšie Bulharsko, oplatí sa nám smerovať tankovanie stále až na cieľ, kde vieme na natankovaní benzínu, ale aj nafty pohodlne ušetriť v priemere 21 centov. „Pri ceste do Talianska sa nám vyplatí tankovať benzín v Rakúsku a naftu opäť raz doma. V Taliansku sa totiž ceny udržiavajú v priemere o 24 centov vyššie, ako u nás,“ podotkol Boháček.
Priemerné ceny palív na domácich čerpacích staniciach v 33. týždni tohto roka sa podľa údajov Štatistického úradu SR opäť mierne znížili. Cena natural 95-oktánového benzínu sa v priemere predávala za 1,568 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu sa predávala za 1,778 eura za liter (-1 eurocent na liter). Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili v priemere rovnako o 2 centy lacnejšie za 1,474 eura za liter. „Úrovne cien benzínu i nafty sú tak rovnaké, ako na začiatku júla minulého roka,“ dodal Boháček.
Ceny ropy Brent sa v závere tohto týždňa pohybovali na 77 a WTI pri 73 amerických dolárov za barel, čím zaznamenali ceny medzitýždenne pokles o približne 4 %. Obe referenčné ceny ropy zaznamenali začiatkom týždňa najnižšie hodnoty od začiatku januára po tom, čo vládne úrady v USA výrazne znížili svoj odhad počtu pracovných miest pridaných zamestnávateľmi v krajine od tohto roka do marca. To vyvolalo obavy z možnej recesie v USA, ktorá by poškodila dopyt po rope v krajine najväčšieho spotrebiteľa palív.
Nedávne údaje z Číny, najväčšieho dovozcu ropy, tiež poukázali na hospodárske ťažkosti a spomalenie dopytu po rope zo strany tamojších rafinérií. Jediným pozitívom pre ceny bola podľa analytika správa, že Federálna rezervná banka USA (FED) čoskoro zníži úrokové sadzby, čo pomohlo zmierniť určité obavy z ekonomického výhľadu. „Zápisnica z júlového zasadnutia centrálnej banky ukázala, že väčšina jej predstaviteľov si myslí, že FED je na ceste k zníženiu úrokových sadzieb už budúci mesiac,“ doplnil Boháček.
V oblasti geopolitiky, obnovený tlak na prímerie v Gaze medzi Izraelom a Hamasom pomohol zmierniť problémy s dodávkami a znížiť obavy trhu z výpadku produkcie v oblasti, keď delegácie USA a Izraela začali v Káhire nové kolo stretnutí s cieľom vyriešiť nezhody týkajúce sa návrhu na prímerie. „Na druhej strane, globálne zásoby ropy sa za posledné dva mesiace znížili, čo naznačuje, že rast ponuky zaostáva za dopytom, čo by malo napomôcť aj cenám v raste,“ konštatoval Boháček.
Jeho výhľad pre ceny ropy ostáva naďalej neutrálny s rizikom rastu. „Pokles v tomto týždni považujeme za korekciu, ktorú môžu účastníci trhu využiť pre opätovné nákupy, ak sa potvrdia scenáre trajektórie menovej politiky FED a bude pokračovať stav relatívne nízkych globálnych zásob ropy,“ uzavrel Boháček.