Dobrou prípravou sa postaráte o to, že váš dom bude čistý, útulný aj odolný voči chladnejšiemu počasiu. Prinášame prehľad najdôležitejších krokov, ktoré by ste doma po dlhom období jari a leta nemali zabudnúť skontrolovať.
Vyčistite odkvapy po letných búrkach
Odkvapy sa časom zanášajú nečistotami a ak by sa celkom zapchali, mohla by sa poškodiť fasáda domu. Prípadne by si to odniesla povala, ktorá by ostala vytopená. Ak si chcete odkvapy vyčistiť svojpomocne, budete potrebovať hlavne dlhý rebrík, z ktorého dočiahnete na strechu. Nečistoty z odkvapu môžete ukladať buď do zaveseného vedra alebo priamo na zem. Najskôr odstráňte veľké kusy ako listy, konáre, šišky. Pozornosť venujte aj odkvapovým zvodom a sifónom, ktoré sú často prehliadané. Pokiaľ si na túto prácu netrúfate sami, môžete využiť aj služby profesionálov.
Vylepšite si izoláciu okien a dverí
Izolačná kapacita dverí a okien sa rokmi znižuje. Platí to najmä pre drevené dvere a okná. Teplý vzduch uniká cez medzery, čím sa zníži účinnosť vykurovania vášho domu a tým sa zvýšia aj náklady na vykurovanie. Najlacnejšou a najjednoduchšou alternatívou pre zaizolovanie dverí a okien je penová izolačná páska. Je samolepiaca a použiť ju zvládne každý. Častým problémom je aj podfukovanie cez prahy dverí. Aby ste tento problém vyriešili, odporúčame zaobstarať si dverovú lištu. Tá slúži na utesnenie priestoru pod dverami. Lišta je samolepiaca a ani k jej montáži nepotrebujete nič špeciálne.
Skontrolujte kotly, radiátory a klimatizáciu
Ak si kúrite sami, je dôležité, aby sa na váš kotol pred začiatkom vykurovacej sezóny pozrel odborník. Skúsený technik preverí jeho funkčnosť, vyčistí ho a odstráni akékoľvek nahromadené nečistoty, ktoré by mohli ovplyvniť jeho výkon. Zároveň skontroluje bezpečnostné prvky, ako je poistný ventil, termostat a tlakomer. Tlak vody v kotli je potrebné kontrolovať pravidelne. Ideálne by sa mal pohybovať medzi 1 a 2 barmi.
Radiátory, ktoré neboli dlhšiu dobu používané, môžu obsahovať vzduchové bubliny, čo spôsobí, že nebudú dostatočne vyhrievať. Vzduch uvoľníte pomocou odvzdušňovacieho kľúča. Začnite s najvyššie umiestnenými radiátormi v dome a postupne prejdite na nižšie poschodia. Skontrolujte tiež, či sa rovnomerne zohrievajú. Ak niektoré miesta zostávajú studené, môže byť problém s prietokom vody alebo s usadeninami v radiátore.
Klimatizácie, ktoré sa používajú aj ako vykurovacie jednotky, je treba pred začiatkom zimy taktiež vyčistiť alebo v nich vymeniť filtre. Zanesené filtre znižujú prietok vzduchu, čo môže viesť k nižšej účinnosti systému. Skôr ako začnete klimatizáciu používať na vykurovanie, prepnite ju do tohto režimu a skontrolujte, či funguje správne. Ak zistíte nezvyčajné zvuky alebo zápach, zavolajte odborníka na servis.
Ubezpečte sa, že máte správne nastavené poistenie
Či už je vonku zima alebo teplo, poistenie nehnuteľnosti a domácnosti predstavuje v každom ročnom období najefektívnejší spôsob, ako sa ochrániť pred finančnou stratou v prípade zničenia vášho majetku neočakávanou udalosťou. Treba však počítať s tým, že kvôli stále stúpajúcim cenám bývania a nákladov na rekonštrukcie vám už pôvodná, pred pár rokmi nastavená poistka nebude na úhradu opráv v dome stačiť.
„Nastaviť si poistenie na aktuálnu hodnotu svojho majetku – teda nehnuteľnosti aj vybavenia domácnosti – je kľúčové. Zároveň je potrebné mať v poisťovni dohodnutú automatickú indexáciu poistnej sumy. Tá zabezpečí, že svoj majetok budete mať poistený vždy na jeho aktuálnu hodnotu a vyhnete sa neželanému podpoisteniu,“ vysvetľujeza poisťovňu KOOPERATIVA hovorkyňa Silvia Nosková Illášová a zdôrazňuje, že pri tomto postupe a so správnym výberom pripoistení sa dá spoľahnúť na preplatenie celej očakávanej sumy za opravy po vzniknutej škode.
Poistné riešenie Bezstarostný domov od Kooperativy umožňuje nastaviť si kompletné poistenie nehnuteľnosti a domácnosti podľa svojej situácie a potrieb, a to všetko na jednej zmluve. K poisteniu svojho domova si zvolíte zároveň pripoistenia podľa vlastného výberu. Poistnú ochranu pre prípad extrémneho počasia či nepozornosti suseda si tak môžete rozšíriť napr. aj na záhradu a jej súčasti – stromy, skalku či jazierko. Zároveň môžete získať aj ďalšie bezplatné benefity a asistenčné služby. Poisťovňa vám dokáže pomôcť aj v bežných situáciách. Napríklad, ak sa vymknete alebo stratíte kľúč, uhradí služby zámočníka, v prípade technickej havárie v dome alebo byte preplatí náklady za služby inštalatéra, plynára či elektrikára.