Dlhovekosť je fascinujúcim fenoménom. V čase, keď väčšina z nás hľadá spôsoby, ako si predĺžiť zdravie a život, existujú príbehy ľudí, ktorí dokázali prežiť viac než sto rokov v relatívnom zdraví a duševnej pohode. Jedným z takýchto príbehov je aj život Marie Branyasovej, ktorá bola najstaršou žijúcou osobou na svete až do svojej smrti v roku 2024.
Maria Branyasová, narodená v roku 1907 v San Franciscu, USA, bola svedkom viacerých historických udalostí, ktoré formovali 20. a začiatok 21. storočia. Jej život je nielen príbehom osobnej dlhovekosti, ale aj príbehom prekonania ťažkostí a prispôsobenia sa neustále sa meniacemu svetu. Branyasová sa narodila v rodine katalánskych imigrantov a detstvo prežila v Kalifornii a Louisiane. V roku 1914 sa spolu s rodinou vrátila do Katalánska, kde zažila prvú svetovú vojnu.
Jej spomienky na cestu loďou cez Atlantický oceán sú živým svedectvom nebezpečenstiev tej doby: „Počas vojny Nemecko neustále útočilo na sever a cez severné trasy sa nedalo prejsť, avšak mohli sme ísť spodnou trasou, cez Azory a Kubu,“ uviedla v rozhovore pre Catalan News v roku 2019. Jej život bol plný historických míľnikov. Prežila španielsku občiansku vojnu, na ktorú mala len zlé spomienky: „Niektorí ľudia povstali a začali páchať zverstvá,“ povedala. V roku 2020, vo veku 113 rokov, sa stala najstaršou osobou, ktorá prekonala ochorenie COVID-19, čo ešte viac zvýraznilo jej výnimočnú odolnosť. Napriek pokročilému veku si Maria udržiavala dobré zdravie a pamäť, až kým v roku 2024, vo veku 117 rokov a 168 dní, neodišla z tohto sveta. Čo však prispelo k tomu, že sa Maria Branyasová dožila tak vysokého veku?
Genetika a rodinné zázemie
Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré prispievajú k dlhovekosti, je genetika. Nie je neobvyklé, že ľudia, ktorí sa dožijú vysokého veku, majú v rodine predkov, ktorí tiež žili dlhý život. Genetika však nie je všetko. Rodinné zázemie, stabilita a podpora, ktoré človek zažíva počas svojho života, môžu tiež prispieť. Veď kto by sa dobre necítil v potitívnom a podnetnom prostredí?
Odolnosť voči stresu
Maria Branyasová prežila niekoľko vojen, vrátane prvej svetovej a španielskej občianskej vojny. Jej schopnosť prispôsobiť sa ťažkým životným podmienkam a prekonávať stresové situácie môže byť jedným z dôvodov jej dlhovekosti. Schopnosť zvládať stres a nepriaznivé situácie je kľúčová pre zachovanie fyzického a duševného zdravia. Koľkí z nás o tom aj vedia a predsa sa to ťažšie aplikuje.
Aktívny životný štýl a dobrá výživa
Fyzická aktivita, hoci len v podobe prechádzok a každodenných činností, prispieva k udržaniu dobrého zdravia a funkčnosti orgánov a svalov, čo môže výrazne predĺžiť život. Dôležitým aspektom dlhovekosti je aj strava. Konzumujte takú, ktorá je bohatá na čerstvé ovocie, zeleninu, ryby, orechy a olivový olej. V našich podmienkach je ideálne dopestovať si vlastné ovocie a zeleninu.
Hlboké spoločenské väzby
Silné spoločenské väzby a podpora od rodiny a priateľov sú na nezaplatenie. Osamelosť je často spájaná s vyšším rizikom úmrtnosti, zatiaľ čo tí, ktorí majú silné vzťahy, majú tendenciu žiť dlhšie. Ďalším kľúčovým faktorom, ktorý môže prispievať k dlhovekosti, je udržiavanie dobrého mentálneho zdravia a pozitívneho prístupu k životu. Štúdie opakovane ukazujú, že optimizmus, schopnosť nachádzať radosť v maličkostiach a vďačnosť sú spojené s nižším rizikom chronických ochorení a dlhším životom. Mentálna stimulácia a neustále vzdelávanie sa pomáha udržiavať mozog aktívny a môže spomaliť zhoršovanie kognitívnych funkcií spojené so starnutím.
Zdravé návyky od mladosti
Zdravé návyky, ako sú pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava, dostatočný spánok a znižovanie stresu, sú základnými kameňmi dlhého a zdravého života. V mnohých prípadoch ľudia, ktorí sa dožívajú vysokého veku, spájajú svoj dlhý život so spirituálnou alebo filozofickou stránkou života. Maria Branyasová viedla život, ktorý bol hlboko zakorenený v rodinných hodnotách a tradičných katalánskych zvykoch. Mnohí ľudia, ktorí dosahujú pokročilý vek, nachádzajú zmysel života vo viere, spiritualite alebo jednoducho v filozofickom prijatí všetkých životných skúšok a radostí. Schopnosť nachádzať zmysel a pokoj v živote, akceptovať nevyhnutné zmeny a straty a napriek tomu sa sústrediť na pozitívne aspekty života, môže významne prispieť k emocionálnej stabilite a dlhovekosti. Aj keď to často krát nie je jednoduché.
Meditácia, modlitba alebo iné formy duchovnej praxe môžu zase pomôcť znižovať stres a podporovať duševné zdravie. Dlhovekosť nie je len otázkou genetiky alebo šťastia, ale je výsledkom celoživotného prístupu k zdraviu a pohode. Každý z nás má možnosť ovplyvniť svoj životný štýl a robiť rozhodnutia, ktoré môžu prispieť k dlhému životu. Aj v dnešnom svete plnom technológií a rýchlych zmien je možné žiť dlhý a naplnený život, ak sa sústredíme na to, čo je skutočne dôležité. Nech už je naším cieľom dosiahnuť vysoký vek alebo jednoducho zlepšiť kvalitu svojho života, môžeme sa inšpirovať príkladom ľudí ako Maria Branyasová. Jej pokojný a dlhý život, ktorý skončil presne tak, ako si to priala – v spánku, pokojne a bezbolestne – je krásnym príkladom toho, že dlhovekosť nie je len o rokoch, ale aj o tom, ako tieto roky prežijeme.
Najdlhšie žijúci ľudia na svete
Jednou z najznámejších najdlhšie žijúcich osôb bola Jeanne Calmentová z Francúzska, ktorá žila 122 rokov a 164 dní. Je považovaná za človeka s najdlhšie overenou dĺžkou života v histórii. Jeanne Calmentová sa narodila v roku 1875 a zomrela v roku 1997. Ďalšou významnou osobnosťou bola Jiroemon Kimura z Japonska, ktorý sa dožil 116 rokov a 54 dní, a bol oficiálne uznaný Guinnessovou knihou rekordov ako najstarší muž v histórii. Kimura žil od roku 1897 do roku 2013 a pripisoval svoju dlhovekosť jednoduchému životnému štýlu, ktorý zahŕňal fyzickú aktivitu a zdravú stravu.