Slová sú silné. Dokážu potešiť, zaujať, ohromiť aj zabolieť. A aj pri nich je dôležitá stará známa múdrosť – nielen obsah je podstatný, ale aj ako ich hovoríme. Kamila Hermannová je sociologička, dlhoročná lektorka kurzov komunikácie, rétoriky a rozvoja osobnosti. Vo svojej práci pomáha ľuďom lepšie sa odprezentovať, vyjadrovať myšlienky a pracovať s trémou.
Aká bola u vás prvotná motivácia začať vzdelávať dospelých?
Pochádzam z učiteľskej rodiny a chcela som vždy ísť učiť. Dedko bol dokonca komik, tak som inklinovala aj k divadelnému prejavu. Ako dieťa som chodila na dramatický krúžok. Nakoniec som sa rozhodla pre štúdium sociológie v Prahe a už počas štúdia som sa stala lektorkou kurzov rozvoja osobnosti. Po skončení skoly som pracovala v Slovenskom rozhlase na odbore mediálneho výskumu a robila som po celej krajine školenia anketárskej siete. Neskôr som chodievala školiť na ministerstvá a rôzne štátne úrady a pomaly som začala smerovať k vlastnej vzdelávacej agentúre.
Existujú politici s uveriteľným a fascinujúcim rečovým prejavom. Mohol by každý jedinec dokázať tak pútavo rozprávať, ak by absolvoval potrebné rétorické kurzy? Je to otázka talentu, alebo iba driny?
Myslím si, že do veľkej miery sa to dá dosiahnuť. Ak sa na to človek naozaj sústredí, má na to dostatok času a okolo seba kvalitných odborníkov, prejav sa dá veľmi dobre vycibriť. Druhá vec je obsah. Čím menej človek preciťuje to, čo hovorí, tým menší dopad to v konečnom dôsledku má. Aj keby rozprával na prvý pohľad brilantne. Politici si často svoje prejavy sami nepíšu, nechávajú to na odborníkov a tam ide častokrát skôr o efekt ako o naozajstné odovzdanie informácií. Aj keď sa na prvý pohľad ľudia nechajú ovplyvniť, hlbšia stopa tam nezostane. Vždy je potrebná autenticita. Tú neoklamete.
Vy ako profesionálka dokážete za prejavmi politikov vycítiť manipuláciu?
Častokrát áno. Vidím to aj na gestách, ako sú naučené, že to nie je danému človeku prirodzené. Aj ja som raz bola som požiadaná o napísanie politického prejavu, ale odmietla som. Nesúznie to so mnou.
Aké portfólio tém školíte a ponúkate?
Najskôr sme vyučovali širokú škálu soft skills, napríklad ako zvládať časový manažment, stresový manažment, tímovú prácu, prezentačné a komunikačné zručnosti a podobne. Aktuálne ponúkame verejnosti najviac kurzov v oblasti komunikácie a rétoriky. Ako správne predniesť prejav na verejnosti, jeho zásady, formy komunikácie ako je asertívna alebo nenásilná, riešenie konfliktov a podobne. Kurzy je možné navštíviť v skupine, alebo aj individuálne v podobe mentoringu. Človek, ktorý absolvuje takýto kurz, nemusí ísť hneď prezentovať projekt pred 1000 ľuďmi, ale si ujasní niektoré princípy fungovania psychiky a to, prečo máme problémy niektoré veci povedať. Mnohí ľudia trpia trémou nielen na verejnosti, ale aj v domácom prostredí, povedať niečo partnerovi, kamarátom, rodičom..
Ako dokážeme nové nadobudnuté rečové schopnosti využiť na domácej pôde?
Rozvoj rečníckych a komunikačných schopností je predovšetkým o vnútornom svete. Každý z nás má bohaté vnútro, len nie vždy vieme nájsť správnu formu, ako veci dobre pomenovať. Nedokážeme harmonicky zosúladiť to, čo si myslíme, čo pri tom cítime a ešte aj zvoliť správnu formu, ako to povieme. V tomto smere potrebujeme všetci určitú formu rozvoja. Na školách nás to nikto neučil a každému to môže pomôcť.
Dostáva sa vám aj pozitívna spätná väzba od študentov v duchu toho, že sa niekam viditeľne posunuli v rámci komunikácie?
Áno a to ma vždy veľmi poteší. Niekedy mi pošlú študenti videá z konferencií, ktoré absolvovali a je tam naozaj viditeľný posun, to zahreje pri srdci. Mám aj dlhodobé komunikačné mentoringy, kde som so študentom sama a tam sú tie ohlasy veľmi konkrétne. Mala som študentku, ktorá mala problémy v práci, kde s ňou manipulovali a ona si nevedela zastať samú seba a po našich sedeniach mi natešená zatelefonovala, že sa situácia zmenila. Ľudí všeobecne teší osobný rozvoj. To je niečo, čo je dobré robiť pre nás samotných. Vidím to na nich, ako sa posunuli a ako im to robí radosť. Žijeme našťastie dobu, ktorá nám umožňuje sa posúvať.
Sú dospelí dobrí študenti? Nie je jednoduchšie robiť s deťmi ako s nepopísanou tabuľou?
Jeden rok som učila aj na súkromnom gymnáziu základy spoločenských vied a dejepis. Všetko závisí od motivácie. Ľudia ku mne prichádzajú z vlastného záujmu, nik ich k tomu nenúti a vtedy sa s nimi aj výborne pracuje. Chodievam školiť aj do firiem a zopárkrát sa mi už stalo, že vedúci poslal svojich zamestnancov „povinne“ na komunikačné školenie a tam je potom motivácia výrazne nižšia.
Dá sa zbaviť trémy pred publikom?
Áno, ale vyžaduje si to dlhodobú prácu. Myslím si, že na 100 % sa jej zbaviť nedá a že to ani nie je žiadúce. Ide o to, aby sme trému mali my a nie ona nás. Aby nás úplne neparalyzovala. Mať trochu trémy je zdravé. Je to motor, ktorý ženie človeka k tomu, aby sa dobre pripravil. Každý potrebuje iný čas na to, aby trému zvládol, ale z mojich skúsenosti sa ju dá „poraziť“. Treba venovať čas tréningu a najmä vystavovať sa situáciám, ktoré pre nás nie sú komfortné. Potom to ide.
Máte chorobu z povolania, keď počujete ľudí rozprávať?
Áno, niekedy sa musím vedome nastaviť na to, že sa budem zameriavať iba na obsah. Človek, ktorý robí s touto témou, má prirodzene tendenciu hodnotiť všetky zložky prejavu, ale dá sa to odblokovať.
Máte za sebou množstvo lektorských kurzov, artikulujete naozaj ukážkovo, dá sa aj vo vašom prípade ešte posúvať ďalej?
To sa dá stále. Čím viac sa človek venuje komunikácii, tým viac dvier sa mu neustále otvára. Otvárajú sa nové levely, dimenzie a možnosti cibrenia komunikácie. Je to nekonečný priestor.
Ako oddychujete od slov?
Cítim, že niekedy potrebujem byť sama. Vtedy sa idem prejsť, alebo si čítam a nie som obmedzená časom. V zime rada lyžujem a v lete plávam.
Poďme na cudzie jazyky. Vy ste pôvodom z Čiech a na vašom prízvuku to málinko občas počuť. Dá sa prízvuk materinskej reči úplne stratiť, keď rozprávam iným jazykom?
Čeština a slovenčina sú unikátom, pretože to počuť tak na Čechoch žijúcich na Slovensku ako aj na Slovákoch, ktorí žijú veľa rokov v Čechách a rozprávajú výborne česky. Darmo, sme Čechoslováci, to je špecifický jazyk.
Dá sa rozprávať v dvoch jazykoch dokonale?
Podľa mňa áno. Najmä pre deti, ktoré vyrastajú v dvojjazyčnom prostredí, to nie je problém. Poznám mnoho ľudí, ktorí preklápajú dva jazyky.
Spomeniete si na pracovnú skúsenosť, ktorá vám spravila naozajstnú radosť? Keď ste si povedali, že máte radi svoju prácu?
Mám ju naozaj rada a cítim to pri každom školení. Mám v tomto veľké šťastie. Aj ja pociťujem stres, keď idem do nového prostredia, to je prirodzené. Nepoznám ľudí, ktorých idem školiť, ich predstavy, netuším ako budú reagovať. Ale keď sa zoznámime a vytvoríme príjemnú atmosféru, opätovne príde radosť. Niekedy je to veľmi vyčerpávajúce, ale cítim, že to má zmysel. Ak na konci kurzu vidím, ako sa im zmenil rečový prejav, cítim naozaj zadosťučinenie.
Každodenný tréning rečníctva
- Občas si prečítajte niečo nahlas
- Ak viete, že máte problém s artikuláciou, čítajte si jazykolamy
- Hrajte slovné hry
- Vytvárajte metafory a synonymá zo slov
- Robte jednoduché dychové cvičenia