Pre väčšinu z nás je cestovanie o objavovaní nových miest a zážitkov. Ale čo keď sa na cestu vydáte so svojím partnerom, s ktorým ste súčasťou projektu väčšieho ako vy dvaja? Dá sa vďaka tomu posilniť vzťah alebo vás práve nástrahy spoločných ciest rozdelia?
V našom rozhovore s Lenkou a Davidom Haringovcami, „Harovcami“, ktorí precestovali kus sveta, zistíte, aké výzvy, radosti a nečakané momenty ich na cestách čakali. Dozviete sa tiež, ktoré miesto ich najviac prekvapilo a ako sa zmenila ich vzájomná dynamika.
Ktoré miesto vás na vašich cestách doteraz najviac prekvapilo a prečo?
Pre nás to bol určite Laos. Krajina, ktorá je často v úzadí za ďalšími hráčmi ako Vietnam či Thajsko. Je to krajina plná vysmiatých ľudí, skvelého jedla a hlavne, scénickej prírody. Miesto plné jaskýň, lagún a skál s nádhernými výhľadmi.
Ako sa vaša dynamika vo vzťahu zmenila počas cestovania? Existujú nejaké nové zvyky, ktoré ste si vytvorili?
Náš stereotyp sa pri cestovaní úplne narušil. Každý sme si museli nájsť novú rolu v denno-dennom fungovaní. A tým pádom, že sme boli neustále na novom mieste, v novom prostredí, museli sme sa na seba naučiť reagovať v tých najčudnejších podmienkach. Zažili sme sa v situáciách plných strachu, napätia, beznádeje, ale aj obrovskej radosti a šťastí, a teda, učili sme sa spoznávať tie emócie, ktoré sme predtým na tom druhom nezažili. Jedným z našich nových zvykov je, že sa snažíme každé jedlo dňa tráviť spolu a popri tom sa rozprávať. Alebo napríklad nepozerať večer televízor. Radšej si sadneme na terasu a debatujeme. Taktiež sme zistili, že máme doma haldy oblečenia, ktoré sme pretriedili a darovali. Naučili sme sa žiť jednoducho.
Aké výzvy ste museli prekonať počas svojich ciest a ako ste ich zvládli ako pár?
My máme vo veľa veciach podobné zmýšľanie a podobné priority, čo bolo veľmi dôležité zosúladiť hneď na začiatku. Spolu ako tím sme sa dohodli na fixnom rozpočte – do čoho chceme investovať peniaze a kde sa uskromníme. Okrem toho sme sa zhodli, že nemôžeme ísť na každú jednu atrakciu v krajine, tak sme si obaja vybrali top miesto, ktoré chceme navštíviť a podľa toho sme urobili plán. Ako vždy, všetko je o kompromisoch.
Máte nejaké zaujímavé alebo vtipné príbehy z ciest, ktoré by ste sa chceli podeliť?
Chceli by ste počuť, ako sme sa v Iraku dostali na futbalový zápas, kde bola Lenka jediná žena? Alebo ako nás v Nepále naháňal nosorožec, ako sme sa v Indonézii ocitli na obľúbenom ostrove princeznej Diany alebo ako nás opitý taxikár vyhodil z auta uprostred Ugandy? Či ako sme zapadli na rozbitých cestách na Madagaskare? Na našej ceste bol každý deň unikátny a plný dobrodružstva.
A čo rozpočet? Viete ostatným cestovateľom odporučiť vami overené tipy a triky ako si užiť veľa muziky za rozumnú cenu?
V prvom rade si treba stanoviť približný rozpočet na deň. Podľa toho riešiť ubytovanie, dopravu či stravu. My sme častokrát ubytovanie objednávali na poslednú chvíľu cez rôzne rezervačné aplikácie alebo sme sa bez rezervácie chodili pýtať od hotela k hotelu. Tak sme väčšinou natrafili na tie najlepšie ceny. Čo sa týka dopravy, letenky sme počas výzvy riešili cez Kiwi.com, kde sa dajú nájsť naozaj výhodné letecké spojenia.
V krajine sme sa najradšej presúvali tak, ako miestni. To nám zaručilo nezabudnuteľné zážitky, dobré ceny, ale aj žiadny komfort – keď sme sa napríklad 24 tlačili v autobuse pre pätnástich. Medzinárodné reštaurácie sme prekračovali míľovými krokmi a radšej sme hľadali zabudnuté malé miestne podniky, kde často varila nejaká babička a kde jedli len miestni. Tam nám chutilo najviac.
Ako sa vám darí vyvážiť cestovanie s vašimi osobnými preferenciami a potrebami?
Vždy sa treba prispôsobiť novej realite v danej krajine a úplne zabudnúť na preferencie, ktoré máme doma. Napríklad, keď sme v malej dedinke uprostred Madagaskaru, kde nám nefunguje internet, tak sa jednoducho zaobídeme. Keď trávime čas v Indii, nedáme si na raňajky kávu ako obvykle doma, ale miestny čaj. Keď sa ocitneme v horách v Pakistane, nebudeme sa dožadovať horúcej sprchy. Vždy sa treba naladiť na miestne pomery a prispôsobiť danej situácii s otvorenou mysľou. Tak sa človek dokáže vžiť s ich bežným životom.
Aké najzaujímavejšie kultúrne alebo gastronomické zážitky ste mali na vašich cestách?
Ako prvá nám zišla na um práve India. Či už to je návšteva posvätného mesta pre hinduistov – Varanasi, zlatého chrámu, kde sa denne nasýti až 100 000 ľudí v Amritsare, návšteva kina v Jaipure alebo prechádzka po najväčšej práčovni na svete v Bombaji, India prináša toľko kultúrnych zážitkov, koľko sme nikde inde na svete nezažili. Z pohľadu gastronómie bola India pre nás zaujímavá, no skúsili sme aj živé červy v Indonézii alebo jahňacie taštičky v Kirgizsku. Tie však na zoznam najchutnejších jedál pripisovať nebudeme.
Ktoré miesto, ktoré ste navštívili, by ste odporučili ostatným párom a prečo?
Ak máte radi pláže, indonézsky Lombok nás príjemne prekvapil alebo zamierte na sever Madagaskaru na ostrov St. Marie. Tu stretnete len málo turistov a určite si oddych pod palmami užijete. V prípade, že vás skôr láka dobrodružstvo, kempovanie pod nočnou oblohou v Namíbii je nezabudnuteľné. Ak skôr radi objavujete romantické mestečká, Uzbekistan je perfektná destinácia. Krajina leží na hodvábnej ceste a ponúka prekrásne kultúrne pamiatky.
Ako plánujete svoje cesty a rozhodujete sa, kam ísť ďalej? Máte nejakú stratégiu alebo sa nechávate viesť náhodou?
Ak ideme na kratšiu cestu, destináciu si vopred vyhliadneme a ideme si splniť sny. Tak tomu bolo aj teraz v lete, keď sme za mesiac navštívili Madagaskar, Reunion a našu obľúbenú Indiu vďaka výzve World Travel Hackers od Kiwi.com. No, keď sme sa vlani vydali na našu 14-mesačnú cestu po svete, plán bol jasný len na prvých pár dní. Potom sme sa inšpirovali inými cestovateľmi, ktorých sme na ceste stretli, ako aj netradičnými zážitkami, ktoré dané destinácie ponúkajú.
Aké sú vaše najlepšie tipy pre páry, ktoré chcú začať cestovať alebo zlepšiť svoje spoločné cestovateľské zážitky?
Najskôr sa dohodnite, kam chcete ísť. Aj plán a očakávania od ubytovania, jedla či dopravy si určite vykomunikujte ešte pred cestou. Potom už stačí urobiť prvý krok a vyraziť. Či už je to na víkend ísť do Tatier alebo na týždeň do zahraničia, tu zistíte, ako dokážete spolu komunikovať mimo bezpečného prostredia doma. Choďte do tohto experimentu s otvorenou mysľou a pozitívnou náladou.
Ako sa staráte o svoje vzťahy a komunikáciu počas dlhých ciest? Existujú nejaké techniky, ktoré vám pomáhajú udržať harmonický vzťah na cestách?
Máme tri stratégie, ktorých sa držíme a veríme, že nám pomáhajú “neštekať” po sebe. Každý máme svoju vlastnú úlohu a v tej partnerovi stopercentne dôverujeme. Napríklad, Dávid má na starosti výber ubytovania, tak Lenka sa do toho vôbec nestará. Príde na hotové.
Druhá vec, ktorú sme si osvojili je neriešiť každú maličkosť a nerozčuľovať sa nad vecami, ktoré nevieme ovplyvniť. Ak dostaneme defekt v autobuse v Botswane, nebudeme nervózni. Nebudeme robiť scény, len preto, že stratíme pol hodinu života. Prispôsobíme sa.
Tretia vec, ktorá je pre nás dôležitou je, požiadať o pomoc. Keď je jeden z nás zahltený úlohami a má toho ponad hlavy, aj každé mikro rozhodnutie ho môže znervózniť. Tomu sa snažíme vyhnúť tak, že druhý člen tímu pomôže a úlohu vyrieši.
Čo ste sa naučili o sebe a o svojom partnerovi počas tohto cestovateľského dobrodružstva?
Byť s niekým 24/7 nie je vždy jednoduché, najmä keď človek čelí stresu. Potom sa častokrát objavia reakcie, ktoré nečakáte. Čo vás však tieto výkyvy z normálnej línie naučia je, ako spolu komunikovať vo vyhrotených situáciách. Pri našom type dobrodružného cestovania tiež zistíte, na aké “dno” komfortu človek dokáže padnúť a kde sú jeho hranice.
Aký je váš najväčší cestovateľský sen, ktorý by ste chceli splniť v budúcnosti?
Znova sa vydať na dlhšiu cestu, tentokrát niekde smerom na západ.
Ako sa vám podarilo zostať v kontakte s rodinou a priateľmi počas vašich ciest?
S rodinou máme vytvorený skupinový chat, kde sme im každý deň (keď sme mali internet) posielali zopár fotiek, aby mohli priamo zdieľať pocity s nami. Čo sa týka kamarátov, sociálne siete sú v dnešnej dobe obrovskými pomocníkmi, cez ktoré sme sa primárne spojili.
Plánujete pokračovať v cestovaní aj po skončení výzvy, alebo máte iné plány do budúcnosti?
Výzva s Kiwi.com bola perfektným letným dobrodružstvom, o akom sme predtým ani nesnívali. Tento projekt nás veľmi bavil a vymýšľame, ako by sme aj naďalej mohli cestovať. Cestovanie je naša vášeň a bolo by perfektné, keby sa nám podarí pokračovať v tom. Zimu však strávime za polárnym kruhom na severe Nórska a dúfame, že potom si znova nasadíme túlavé topánky.
FOTO: Instagram Harovci