Pamätáte si slávnu repliku z filmu Dirty Dancing? Je v nej silný a ukázalo sa, že aj veľmi populárny odkaz: niet sily, čo by človeka mohla zastaviť robiť, čo ho baví a podeliť sa aj so svojou vášňou s ostatnými.
Na stránkach Slovenky často píšeme o ťaživých diagnózach. Záleží nám však aj na tom, inšpirovať čitateľov príbehmi ľudí, ktorí našli cestu, ako s trvalým poškodením žiť šťastný a naplňujúci život. Integrácia je výzva a nie sú s ňou až také bohaté skúsenosti, ako by sme si všetci priali.
V rámci myšlienky zapájania ľudí so znevýhodnením pohybu do činností bežného dňa, ale aj umenia a kultúry, prichádzajú s unikátnym projektom Slovenský ľudový umelecký kolektív a Nadácia Adeli. Pacientov s poruchami pohybu integruje svetoznámy SĽUK do jedného zo svojich predstavení. Premiéra predstavenia „Tancuj, tancuj, neseď v kúte“ bude 29. októbra 2024 v piešťanskom Dome umenia. Ako to už pri charitatívnych podujatiach býva, sympatizanti osvietených myšlienok majú možnosť spolu s kúpou vstupenky podporiť projekt finančne TU:
https://donio.sk/tancuj-tancuj-nesed-v-kute
Saskia sa narodila so závažnou ortopedickou diagnózou
4 ročná Saskia bude najmladšou účastníčkou projektu „Tancuj, tancuj, neseď v kúte!“. Neposedné živé striebro s veľkými hnedými očami chce všetko vedieť, všade chce byť, rapoce odušu a potmehúdsky sa usmieva. Jej mama Katka s úsmevom trefne poznamená: „Je jej všade a vždy plno, ale chvalabohu za to.“ Dnes sa už naplno usmieva aj ona, hoci preplakaných nocí má za sebou neúrekom. Po narodení Saskie prišiel šok. Pohľad na bábätko bolel. Saskia mala vytočené obe nožičky dozadu, kolená mala pri tváričke. Saskiu si na Slovensku netrúfli operovať, napokon sa na to podujali v Brne. Sasinke narezali stehenné kosti a otočili kolenné kĺby. Dohromady má malá slečna za sebou už 6 operácií. „To, kde je Saskia je dnes, je vďaka intenzívnym rehabilitáciam v ADELI a poctivému cvičeniu doma. Cupitanie, hoci spočiatku veľmi kostrbaté, dalo Sasinke nový rozmer slobody.“ – hovorí mama Katka, pyšná na svoju dcéru. Nádejou rodiny je, že Saskia, čerstvá škôlkárka sa bude aj so svojim znevýhodnením hladko integrovať medzi rovesníkov a vyvíjať sa v samostatnú, sebavedomú slečnu.
„Projekt Tancuj, tancuj, neseď v kúte nepomáha len našim pacientom, ale pomáha celým ich rodinám. A preto potrebujeme pomoc verejnosti, aby sme v Nadácii ADELI vytvorili čo najlepšie podmienky pre prípravu predstavenia ako aj dokumentárneho filmu, ktorý zveční tento proces, skúsenosť a zážitok.“ – hovorí Radka Šulovská, riaditeľka Nadácie ADELI a spoluautorka projektu. Efekt takéhoto projektu má však aj ďalšiu úroveň: socializuje celú rodinu. Tak ako zdravotné postihnutie rodinu izoluje od spoločnosti, tak takýto projektu ju dokáže znovu zasadiť do komunity. V projekte je momentálne zapojených 10 pacientov z ADELI a oni ako aj ich príbuzní zažívajú prvýkrát nevšednú pozornosť a prejavy priazne aj od ľudí, ktorí sa im doteraz „hanbili prihovoriť“.
Radka Šulovská, riaditeľka Nadácie ADELI:
V rámci pripravovaného unikátneho predstavenia, ktoré vzniká v spolupráci so Slovenským ľudovým umeleckým kolektívom (SĽUK), vytvoríme jedinečnú príležitosť pre desiatich pacientov z nášho centra, aby strávili čas s profesionálnymi tanečníkmi. Tento zážitok im umožní preniknúť do fascinujúceho sveta tanečného umenia a podporí ich sociálne zručnosti. Výsledkom ich spolupráce bude premiéra predstavenia „TANCUJ, TANCUJ, NESEĎ V KÚTE“, ktorá sa uskutoční v utorok 29. októbra večer v Dome umenia v Piešťanoch.
Takýto projekt má pre našich pacientov nesmierny terapeutický potenciál. Úsilie v kolektíve, spojené s cieľom vytvoriť spoločné dielo, prispieva k ich emocionálnemu a psychickému rozvoju. Tanečná terapia, ktorú tento projekt ponúka, poskytuje našim pacientom cennú príležitosť na socializáciu a objavovanie nových aspektov seba samých. Prostredníctvom tejto interakcie sa môžu otvoriť a odhaliť svoju kreatívnu stránku, čo prispieva k celkovému zlepšeniu ich pohody a posilňuje pocit spolupatričnosti. Vstup do umeleckého sveta im umožní rozvíjať sa a objavovať radostnejšie, uvoľnenejšie a emotívnejšie aspekty ich života.