Správa OSN tvrdí, že svetová populácia bude aj počas nasledujúcich 50 rokov rásť. Týmto tempom bude v 80. rokoch 21. storočia žiť na Zemi viac ako 10,8 miliardy obyvateľov. Neskôr však začne populácia klesať a koncom tohto storočia klesne na 10,2 miliardy. V porovnaní s aktuálnou situáciou je to stále o dve miliardy viac. Avšak ako populácia sa meníme. Odchádzame z dedín a stáva sa z nás doslova mestská svetová populácia, čo značne mení spôsob nášho života.
Nechceme byť len centrom diania, my v centre diania aj chceme žiť. Stáva sa z nás mestská populácia. Podľa odborníkov ide o trend, ktorý naberá na popularite. Mestá sa preto zväčšujú a rozširujú. Približne polovica svetovej populácie žije len v mestách. Dokonca najväčší počet obyvateľov sa aktuálne nachádza práve v ázijských veľkomestách. Až 28 % populácie sa sústredí v 63 krajinách sveta. Žijeme čím ďalej tým hustejšie, čo mení aj náš pohyb a spôsob života.
Na čele najľudnatejších miest sa nachádza Tokio v Japonsku s populáciou viac ako 37 miliónov. Zaujímavé je, že aj napriek starnúcej populácii je Tokio stále najväčším mestom sveta. Za ním nasleduje Dillí v Indii a Šanghaj v Číne.
Priemerná dĺžka života porastie
Podľa OSN sa aktuálna dĺžka života pohybuje okolo 73,3 roka života, čo je o 8,4 % percenta viac ako v roku 1995. Ona však ešte porastie. Očakáva sa, že do roku 2054 bude priemerná dĺžka života 77,4 roka. Populácia vo veku 65 rokov teda prekročí mladších ako 18 rokov. Pyramída sa bude pomaly obracať. Do polovice 30. rokov 21. storočia totiž počet ľudí vo veku 80 rokov a viac prevýši počet detí vo veku jeden rok a menej. S rastúcim počtom ľudí v pokročilom veku bude stúpať dopyt po zdravotníckych a sociálnych službách. Vlády budú musieť investovať do rozvoja infraštruktúry pre seniorov, vrátane dôchodkových systémov, zdravotnej starostlivosti a služieb pre dlhodobú starostlivosť. Staršia populácia bude mať vplyv aj na pracovný trh. Mnohé krajiny už dnes prijímajú opatrenia, ktoré umožňujú ľuďom pracovať dlhšie. Predlžovanie aktívneho pracovného veku sa stáva nevyhnutnosťou, pretože menej mladých ľudí bude schopných nahradiť pracovníkov, ktorí odchádzajú do dôchodku.
Vzostup afrických metropol
Populačný rast sa v súčasnosti presúva do Afriky. Lagos v Nigérii a Kinshasa v Konžskej demokratickej republike zaznamenávajú výrazný nárast obyvateľstva, ktorý v budúcnosti môže prekonávať ázijské metropoly. „Populácia sveta bude naozaj ďalej rásť, ale pravdepodobne už iba 30-40 rokov. Potom sa rast zastaví, a začne sa mierne zmenšovať. Čoraz viac krajín sveta je v režime, že rastú pomaly, alebo sa zmenšujú. Čoraz viac krajín sveta má počet detí narodených jednej žene pod tzv. záchovnou hodnotou 2. Čo sa týka miest, budú to práve mestá v rozvojovom svete, kde bude obyvateľstvo najrýchlejšie pribúdať, najmä v subsaharskej Afrike. Chudobní vidiečania tam hľadajú lepší život, no končia v slumoch. Subsaharská Afrika bude určite viac ako dva krát viac ľudnatá ako dnes do konca storočia, možno aj tri krát viac. Európa spolu so Severnou Amerikou budú mať rovnakú miliardu obyvateľov ako dnes. Čoraz viac miliónových miest v rozvinutých krajinách sa preto prepadá v rebríčku top miest nižšie a nižšie,“ tvrdí profesor Branislav Bleha z Katedry ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja Univerzity Komenského v Bratislave.
Významný pokles pôrodnosti
Hoci populácia rastie, pôrodnosť klesá. V roku 1990 bola pôrodnosť na úrovni 3,3 pôrodu na jednu ženu, no dnes je to len 2,3. Napriek poklesu pôrodnosti mestá po celom svete neustále rastú a stávajú sa stále dôležitejšími centrami života. Tento paradox môže byť vysvetlený urbanizáciou, kde sa ľudia sťahujú do miest kvôli lepším pracovným príležitostiam, lepšiemu prístupu k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti. Migrácia z vidieka do miest zvyšuje populáciu mestských oblastí, aj keď celkový počet pôrodov klesá. V mnohých krajinách sa zvyšujú životné náklady, najmä vo veľkých mestách. Stúpa cena bývania, vzdelania a zdravotnej starostlivosti, čo vedie k tomu, že páry váhajú nad založením väčšej rodiny. Mestá sú dnes často motormi inovácií a technologického rozvoja, čo zase priťahuje mladých profesionálov a kvalifikovaných pracovníkov. Títo ľudia sa sústreďujú v mestských oblastiach, čo vedie k ich rastu, aj keď majú menej detí. Mnoho mladých ľudí si volí mestský životný štýl, ktorý zahŕňa viac nezávislosti a flexibility. Mestá sú preto stále viac miestami, kde sa formujú nové životné štýly, ktoré nemusia zahŕňať tradičné rodinné vzorce.
Pre mnohých mladých ľudí vychovaných na vidieku je to aj lákavá predstava, zabezpečiť si život podľa svojich predstáv na novom mieste. Budúcnosť ukáže, ako sa jednotlivé spoločnosti vysporiadajú s týmto fenoménom a aké opatrenia zavedú na zmiernenie jeho dôsledkov. „Vyrastala som v malej dedinke Lietava pri Žiline. Mali sme so sestrami idilické detstvo v lone prírody. Keď som však chcela ísť za kultúrou, nákupmi, či len tak sa poprechádzať, mohla som ísť akurát tak za dedinou do humna. Už v puberte som cítila, že raz z rodnej viesky odídem. Nebavilo ma hrať sa s rovesníkmi pri krčme, či pred kostolom. Šla som študovať do Bratislavy, lde som si našla manžela paradoxne zo Žiliny a zostali sme žiť v Petržalke. Máme trojizbový byt v paneláku, kde vychovávame štyri deti. Moja mama iba zalomila rukami, keď nás prišla pozrieť a doteraz ani nechodí. Ja som úplne spokojná, školské zariadenia kúsok, dobrá MHD, veľký výber obchodov a služieb, dostupné reštaurácie. Za dedinu by som nemenila. Smejem sa na mojej bratislavskej kolegyni, ktorá so zasnenými očami túži po pokoji na dedine. Ona si to predstavuje všetko tak romanticky, ale reálne by podľa mňa zutekala. Ale môžem sa mýliť..“, tvrdí Majka, pôvodom z malebnej Lietavy.
Top 20 najľudnatejších miest:
- Tokio, Japonsko: 37 115 035
- Dillí, India: 33 807 403
- Šanghaj, Čína: 29 867 918
- Dháka, Bangladéš: 23 935 652
- Sao Paulo, Brazília: 22 806 704
- Káhira, Egypt: 22 623 874
- Mexico City, Mexiko: 22 505 315
- Peking, Čína: 22 189 082
- Bombaj, India: 21 673 149
- Osaka, Japonsko: 18 967 459
- Chongqing, Čína: 17 773 923
- Karáčí, Pakistan: 17 648 555
- Kinshasa, DR Kongo: 17 032 322
- Lagos, Nigéria: 16 536 018
- Istanbul, Turecko: 16 047 350
- Buenos Aires, Argentína: 15 618 288
- Kalkata, India: 15 570 786
- Manila, Filipíny: 14 941 953
- Guangzhou, Čína: 14 590 096
- Tianjin, Čína: 14 470 873