Mnohí ľudia zvyknú chovať doma mačky a neraz si na svoje zvieratko tak zvyknú, že sa u nich dožije seniorského veku. Ako sa o mačky seniorky starať?
Mačka sa za seniora považuje po dovŕšení siedmeho až desiateho roku života. V tomto období dochádza k funkčným zmenám orgánov a mení sa aj denná rutina mačiek. Pokiaľ vašej mačke „v rokoch“ nechutí jesť, pomôžte jej zohriatím jedla na telesnú teplotu. Jedlo viac rozvonia, čo u mačky prebudí jej stratený apetít. Avšak chudnutie je u starších mačiek pomerne prirodzené, na rozdiel od nadváhy, ktorú treba regulovať zmenou stravy. Mačka seniorka sa menej pohybuje a jej energetický výdaj sa výrazne znižuje. Tomu treba prispôsobiť objem krmiva, ktoré jej dávate. V opačnom prípade hrozí vznik obezity, ktorá neskôr vedie k rôznym chronickým ochoreniam. Čo sa týka typu krmiva, siahnite skôr po mokrom krmive. Staršie mačky majú často problémy so zubami a ďasnami, takže tvrdé krmivo by im mohlo spôsobovať nepríjemnú bolesť. Potrebujú tiež dostatok tekutín, čo mokré krmivo vhodne doplní.
Tiež potrebujú vitamíny
Pozor, obezita neprimerane zaťažuje kĺby a celý pohybový aparát, čo môže zvieraťu spôsobovať bolesť. Po dohode s veterinárom môžete mačke k bežnému krmivu pridať kĺbovú výživu. S pribúdajúcim vekom mávajú mačky problémy aj so vstrebávaním živín. Krmivo má preto obsahovať dostatok dôležitých vitamínov, ako sú vitamíny A, E a C. Podľa štúdií vitamíny E a C pomáhajú udržiavať mačku v dobrej duševnej kondícii a podporujú správne fungovanie jej mozgu vo vyššom veku. Vzhľadom na to, že sa vyšší vek zvykne podpísať aj na zdraví vašej mačky, nemali by ste podceňovať pravidelné kontroly u zverolekára.
V 15-tich majú našich 77
Mačky v pokročilom veku preferujú predovšetkým oddych, pokoj a nejaké to šantenie už pre ne nie je také lákavé. V priemerne sa mačky dožívajú zhruba pätnásť rokov. Sú však aj také, ktoré majú osemnásť či dokonca dvadsať rokov. Vo veľkej miere to závisí napríklad od toho, akú má mačka výživu, aký je jej zdravotný stav a svoju úlohu môže zohrať aj plemeno, a to predovšetkým u šľachtených mačiek. Desaťročná mačka má v prepočte na ľudský vek zrelých 56 – 57 rokov. Pätnásťročná mačka má zhruba 77 rokov a osemnásťročnej mačke už ťahá na 90-tku.
Ako zistíte vek mačky
Či je mačka stará alebo nie, je niekedy veľmi ťažké rozpoznať, a to predovšetkým okolo desiateho roku života, kedy sa proces starnutia odštartuje. Celkovo môže byť problematické zistiť vek mačky, hlavne pokiaľ nepoznáte jej dátum narodenia. Stáva sa to napríklad pri adopcii mačky z útulku. Pokiaľ teda tieto údaje nemáte k dispozícii, pomôžu vám s určením veku práve jednotlivé znaky starnutia u mačiek. A to sú – pokles aktivity a ohybnosti, strata lesku a kvality srsti a jej zblednutie. Mačky seniorky majú problémy s nadmerným močením, a to aj mimo určeného miesta. Postupne u nich dochádza k oslabeniu zraku, sluchu a čuchu. Sú náchylnejšie na ochorenia a prichádzajú o zuby, alebo je ich chrup poškodený.
Spracované vm
Foto: Shutterstock