Analytici úseku menovej politiky a bankových obchodov Národnej banky Slovenska (NBS) upozorňujú, že predložený návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2025-2027 je iba začiatkom dlhej cesty k ozdraveniu verejných financií. Deficity verejných financií síce klesajú, avšak naďalej zostávajú na vysokých úrovniach. Konsolidácia bude musieť v budúcich rokoch pokračovať s cieľom splniť vládne ciele.
Rozpočtový cieľ pre rok 2025 je stanovený na úrovni 4,7 % HDP, pričom sa očakáva zníženie schodku v porovnaní s rokom 2024 o 1,1 percentuálneho bodu. „K dosiahnutiu tohto cieľa prispeje konsolidačný balíček v hodnote 1,9 % HDP,“ uvádzajú analytici. Zároveň dodávajú, že časť získaných prostriedkov z tohto balíčka je určená na nové výdavky, čo znižuje efekt konsolidácie.
Ďalšie zníženie deficitov na úroveň vládnych cieľov si vyžiada dodatočné opatrenia porovnateľnej výšky s aktuálnym konsolidačným balíčkom. Analyzované rozpočtové návrhy na ďalšie dva roky naznačujú, že bez prijatia dodatočných opatrení by deficity naďalej zostávali vysoké, pričom verejný dlh sa stabilizuje na úrovni 60,5 % HDP do roku 2027. Vláda bude musieť prijať opatrenia v hodnote 1,9 % HDP, aby dosiahla ciele stanovené na rok 2027, varujú analytici.
„Efektívne čerpanie eurofondov by mohlo podporiť rastový potenciál ekonomiky,“ podotýkajú analytici. Poukazujú na výzvu v súčasnom období, kde Slovensko za svojimi schopnosťami v tejto oblasti zaostáva. Využívanie prostriedkov z EÚ a plánu obnovy by mohlo priniesť potrebný rastový impulz, avšak čerpanie prostriedkov je stále pomalé.
Analytici tiež zdôrazňujú, že dosiahnutie fiškálnej udržateľnosti bude vyžadovať trvalé úsilie v podobe konsolidácie a ďalších fiškálnych opatrení, a to aj za rámec súčasného rozpočtového horizontu. Podľa analytikov je Slovensko len na začiatku dlhej cesty k ozdraveniu svojich verejných financií.