Patria do TOP 3 rebríčka gymnázií na Slovensku podľa INEKO. Ich maturanti študujú na univerzitách v Cambridge, Londýne, Edinburghu i v Mníchove. Gymnázium Poštová v Košiciach má latku nastavenú poriadne vysoko. V rozhovore s riaditeľom školy Mgr. Ottom Révészom sme sa porozprávali aj o tom, či dokážu mladých pripraviť na meniaci sa pracovný trh.
Ste jedno z najlepších gymnázií na Slovensku. Čo je za tým, aký máte recept na úspech?
Úspechu predchádza príležitosť, a tú má u nás každý. Pre naše vzdelávanie je kľúčová profilácia podľa záujmov a predpokladov žiaka. Nejde len o študijné zameranie, pre ktoré sa žiaci rozhodujú v deviatom ročníku ZŠ. Všetci naši žiaci si vyberajú z pestrej ponuky voliteľných predmetov, ktoré v maturitnom ročníku predstavujú gro ich štúdia. A tak nie je nič výnimočné, že medzi absolventmi máme úspešných lekárov, vedcov, právnikov, technikov či umelcov, bez ohľadu na to, či sú z matematickej, jazykovej alebo všeobecnej triedy. Prirodzenou súčasťou nášho vzdelávania je podpora žiakov v účasti na rôznych súťažiach a olympiádach. Snažíme sa im na to vytvárať čo najlepšie podmienky. Za ich úspechmi sa skrýva zanietenosť učiteľov, obetavosť a chuť podeliť sa so žiakmi o nepoznané a tajomné. A tieto úspechy by neprišli, ak by naši žiaci neprejavili svoju bojovnosť, možnosť ukázať a prezentovať všetko, čo v nich je.
Koľko vašich študentov pokračuje na univerzitách? Dostanú sa aj do zahraničia?
Tradíciou školy je vysoká kvalita poskytovaného vzdelávania, dôraz na rozvoj talentu a príprava žiakov na vysokoškolské štúdium, vďaka čomu škola aj v školskom roku 2021/2022 patrila medzi najlepšie hodnotené školy – v nezávislom inštitucionálnom celoštátnom porovnaní škôl. V posledných desiatich rokoch sme sa vždy umiestnili v TOP 3 rebríčka gymnázií INEKO. O vysokej kvalite vzdelávania svedčí aj fakt, že 99 percent našich absolventov pokračuje v štúdiu na vysokých školách. Študujú pritom na školách po celej Európe, nielen na Slovensku (University of Cambridge, King’s College London, University of Edinburgh, Univerzita Karlova v Prahe, University of Reading, Technische Universität München, Medizinische Universität Wien, Bocconi University Milan).
Žijeme v naozaj v ťažkých časoch, akoby sa všetko menilo. Pripravujete mladých na budúcnosť. Čomu ich predovšetkým učíte? Viete ich pripraviť na meniaci sa pracovný trh?
Myslím, že v škole sú vytvorené podmienky pre slobodné vzdelávanie, s podporou aktivít študentov smerom k bádaniu. Prostredníctvom voliteľných predmetov sme zabezpečili možnosti rastu pre žiakov. Študenti si môžu vybrať zo širokého spektra voliteľných predmetov, akademických, ale aj praktických. Niektoré voliteľné predmety máme zastrešené odborníkmi z praxe alebo vysokoškolskými učiteľmi. Škola je zapojená do spolupráce a projektov na národnej aj medzinárodnej úrovni. Hoci sme všeobecnovzdelávacia inštitúcia, vieme, že prepojenie teoretických poznatkov s praxou je dôležitým motivačným faktorom a pridanou hodnotou pre absolventov gymnázia. Máme rozbehnutú spoluprácu s firmami, sme členmi združenia IT Valley Košice a chcel by som vyzdvihnúť aj spoluprácu s vysokými školami, predovšetkým s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a s Technickou univerzitou v Košiciach.
Začali ste s naším vydavateľstvom spolupracovať na projekte Veľvyslanectvo mladých. Čo vás oslovilo na tomto projekte?
Najviac nás oslovilo stretnutie s pani Máriou Rehákovou, ktoré bolo veľmi inšpiratívne. Mnohých našich žiakov zaujala myšlienka zapojiť sa do projektu. Prezentovala ho veľmi zaujímavo a odpovedala žiakom na otázky, ktoré boli pre nich dôležité. Po stretnutí sme mali živú diskusiu a žiaci získali presvedčenie, že ak ich nejaká oblasť zaujíma, práve vďaka projektu majú možnosť svoje vedomosti a skúsenosti posunúť ďalej. A to v oblastiach, v ktorých sú naozaj výnimoční. Pre mladších žiakov bude rozhovor s porotou v angličtine aj jazykovou výzvou a vyskúšajú si zladiť svoje prezenčné a jazykové schopnosti.
Viera Mašlejová
FOTO: O. R.