Máme pár tipov, ako sa o ne neprísť ani s nástupom zimného obdobia. Či už bylinky pestujete na záhrade alebo máte kvetináč na parapete, mali by ste podniknúť potrebné kroky, aby vám milované rastlinky vydržali a prežili až do jari.
Najprv je dôležité si určiť priestorové možnosti v byte či dome. Ak ste majiteľom väčšej nehnuteľnosti s priestormi navyše, je najlepším riešením zimná záhrada, v ktorej môžete pestovať bylinky, kríky i okrasné rastliny a to bez ohľadu na počasie, ktoré zúri vonku. Vhodnou alternatívou pre menšie priestory sú sklenené balkóny a loggie. Tie vám umožnia pohodlné pestovanie väčšieho množstva rastlín v príhodných podmienkach a dobrým prístupom pre záhradníčenie, avšak s trošku obmedzeným priestorom. Ak nie je možné využiť ani jednu z predchádzajúcich variant, nezúfajte. Bylinky, samozrejme, môžete zasadiť aj do kvetináčov na parapetoch okien, kde majú dostatok svetla. Alebo ich zavesiť voľne v priestore.
Nezabudnite rosiť listy
Veľmi dôležitou súčasťou pre prezimovanie rastlín v izbových podmienkach je samostatná nádoba. K prezimovanie sú vhodné hrantíky, kvetináče, vedrá aj koše. Môžete myslieť kreatívne a poňať zimovanie rastliny dekoráciu domáceho interiéru. Zalievať by ste ich mali najmä ráno, a to vlažnou vodou. Nezabúdajte na rosenie listov, aby ste tak zabránili usadzovaniu prachu na listoch. Prach totiž zabraňuje rastlinám v dýchaní. Zavďačíte sa im kvalitným substrátom, no bez zbytočného prihnojovania, ktoré by mohlo nežiaduco ovplyvniť vôňu a chuť byliniek. Zvážte, aké typy rastlín najlepšie prežijú zimu. Najrozšírenejšími nenáročnými bylinkami sú medovka lekárska, mäta pieporná, bazalka, pažítka, rozmarín lekársky alebo levanduľa.
Medovka lekárska
Medovka sa vyznačuje mierne horkou chuťou a využíva sa najmä pre jej liečivé vlastnosti – posilňuje mozog, srdce, tráviacu sústavu. Znižuje stres a tiež sa považuje za prírodné antidepresívum. Výška dosahuje 70-150 cm a preferuje slnečné miesta. Najvhodnejšie variantom pre zimné pestovanie je preto presklená časť bytu. Listy s citrónovou vôňou vám navyše môžu príjemne prevoňať izbu.
Mäta pieporná
Pre svoju nenáročnosť a odolnosť je prezimovanie mäty piepornej možné aj na záhone. Iba je nutné chrániť koreňový systém, napríklad prikrytím čečiny. Ak sa rozhodnete pre domáce pestovanie, napríklad pre jej sviežu vôňu, ktorá prevonia byt, je nutné jej vyhradiť samostatný kvetináč. Mäta vyžaduje pravidelnú výdatnú zálievku.
Bazalka
Ďalšia vždyzelená rastlina s aromatickou vôňou, ktorá môže ozdobiť každý interiér a bezpochyby aj jedlo. Dosahuje výšku 20-60 cm. Bazalka je veľmi teplomilná. Neodporúča sa jej umiestnenie cez zimné mesiace bezprostredne pri okne kvôli námraze, ktorá sa na skle môže objaviť. Vhodné je výdatné polievanie priamo ku koreňom. Najlepším variantom pre umiestnenie je kuchyňa. Tu ju budete mať vždy poruke a navyše niečo zelené a živé kuchyni vždy pristane.
Pažítka
Pre prezimovanie pažítky je dôležité zasadiť cibuľky tak hlboko, ako boli v záhone. Počet cibuliek by mal byť okolo dvadsať. Pri jej pestovaní je preferované svetlé miesto, kde sa teplota vzduchu pohybuje v rozmedzí 15-20 stupňov Celzia. Substrát, ktorý nahrádza zeminu v záhone, bol mal byť stále vlhký, je preto dôležité ho pravidelne zalievať.
Levanduľa
Tento voňavý a užitočný poloker má v rámci zazimovania veľkú výhodu, ktorou je mrazuvzdornosť. Vďaka tomu je pestovanie levandule možné aj vo vonkajšom prostredí. Odporúčame vám na to hlboké kvetináče alebo iné nádoby, ktoré ochránia koreňový systém pred mrazom. Pomerne nenáročná je rastlina počas zimy aj na živiny.
Šalvia a pamajorán
Tieto dve bylinky toho spája viac a jedným zo spoločných znakov je schopnosť prezimovať vonku. Po poklese teplôt však nezabudnite pôdu okolo nich vystlať, najlepšie slamou alebo ihličím.
Materina dúška
Ani materina dúška nepatrí k odporcom zimy, no u nej je potrebné dávať si pozor na prudké mrazy. Vtedy je lepšie premiestniť ju dovnútra, no len na miesto s dostatkom denného svetla, aby tento prechod zvládla.
Rozmarín
Čím je rastlinka mladšia, tým viac tepla potrebuje. Ani staršie druhy však nie sú ochotné znášať zimu, takže odporúčame premiestnenie do teplých miestností v byte či rodinnom dome.