Najprv sa nám ukážu vzrastom tie menšie – samec je celý biely, samica má hnedé a čierne „šplechy“ na srsti. Do ich stáda patria aj ďalšie dve čierne samice a dve hnedé mláďatká. Takto si v ZOO Bratislava prezeráme celkom z blízka lamy alpaku.
„Aj návštevníkov berieme – tak ako vás, priamo do výbehu, dostanú sa teda celkom blízko k zvieratám. Lamy sú pre nás cudzokrajné, preto sa o ne veľa ľudí zaujíma,“ vysvetľuje Alexandra Ritterová, hovorkyňa ZOO Bratislava. Lama alpaka je zdomácnená lama. Vyvinula sa z drobnejšej lamy vikune. Jej huňatý kožuch naznačuje, že dokáže úspešne čeliť drsným klimatickým podmienkam vysoko v juhoamerických Andách, kde je jej domov. Na rozdiel od lamy krotkej nie je alpaka využívaná ako nákladné zviera, ale len na mimoriadne kvalitnú vlnu a netučné mäso.
Prejdeme cez záhradné dvierka a ocitneme sa vo výbehu ďalšej lamy – ide o lamu krotkú. Tiež je tu pár – samec a samica, ktorá je aktuálne gravidná a spokojne si odpočíva v tieni. Vidíme, že Bogyóo – ako sa volá samec, je oveľa vyšší, môže mať tak dva metre. Na privítanie si to namieri priamo k nám, akoby chcel poskytnúť osobne rozhovor. „Tie stáda musia byť oddelené, teda hlavne samce. Keby boli v jednom výbehu, tak by sa mohli aj pozabíjať, aj keď ide o domestikované zvieratá,“ hovorí nám ich chovateľ Peter Neuman.
Krídlami lákajú samičku
Spoločnosť vo výbehu im robia aj pštrosy – nandu pampový, ktorý dorastá do výšky 1,5 metra a váži od 15 do 30 kíl. Tu v ZOO sedia samce aj na vajciach. „Nemáme však povolenie dochovávať mláďatá, preto im napokon vajíčka zoberieme,“ vysvetľuje chovateľ.
Ako sa ďalej dozvedáme, nandu je najväčším vtákom Južnej Ameriky a je to takzvaný nelietavý vták. Radí sa do podtriedy bežcov, kam patrí aj pštros africký či emu hnedý – veľký nelietavý vták Austrálie. Aj napriek tomu, že nevie lietať má pomerne veľké krídla. Pomáhajú mu ako pomôcka pre rýchlejší beh či kormidlo pri zmene smeru. Zároveň ich používa na lákanie samičky či naopak, na zastrašenie súpera.
Viera Mašlejová
Foto: Desana Dudášová