Skôr než sa pustíme do výsadby živého plota, musíme si ujasniť, aký plot chceme. Na výber máme stálozelený, opadavý, kvitnúci, či zmiešaný. Ďalej, aký vysoký ho chceme mať, či to bude voľne rastúci plot, alebo ho bude treba strihať. Prinášame vám niekoľko tipov drevín vhodných na výsadbu živých plotov.
Krušpán vždyzelený
Je celoročne zelený neopadavý krík, ktorý v polovici jari zakvitne drobnými žltými kvietkami. V dobrých podmienkach dorastie aj do výšky 5 metrov. Dá sa tvarovať, zostrihanie dopomôže k jeho hustejšiemu vzhľadu. Pestuje sa najmä pre drobné a stálozelené listy, ktoré znášajú tvarovanie a strihanie. Kvitne v apríli až v máji. Je plne mrazuvzdorný, vyžaduje si slnko až polotieň. Obľubuje stredne ťažkú, piesočnato-hlinitú až hlinitú pôdu. Rastie pomaly. Pozor na jedovatosť. Spôsobuje otravy a alergie. Jedovatá je celá rastlina, v ktorej „kolujú“ steroidné alkaloidy. Deti by určite nemali ochutnávať lístky, ani kvety. Do vzduchu však žiadne jedovaté látky nevypúšťa, ani na dotyk nie je škodlivý.
Dráč Thunbergov
Dráč Thunbergov je opadavý ker z rodu dráč, z čeľade dráčovité. Prvý Európan, ktorý sa o existencii tohto kra zmienil už roku 1784, bol švédsky lekár Thunberg. Nezvyčajný ker našiel v Japonsku.Dráč má rád slnečné stanovištia, ale i presvetlené kúty, miesta pri múrikoch alebo v predzáhradkách pred domom. Na úplne tmavých miestach trpí, nemusí vôbec kvitnúť a listy sú dlhé a zdeformované. Na pôdu nie je náročný, vydrží aj dlhšie obdobie sucha. Pre lepší rast a kvitnutie kríky pravidelne prihnojujeme. Od marca až do mája zakvitne žltými kvetmi, v zime je obsiaty i dekoratívnymi červenými plodmi. Vďaka tomu, že jeho pestovanie nie je náročné, hodí sa aj pre úplných začiatočníkov. Dá sa aj dobre tvarovať. Kvitne od marca do mája. Dorastá do výšky jeden meter. Je plne mrazuvzdorný. Vyhovuje mu stredne ťažká, piesočnato-hlinitá, až hlinitá vápenatá pôda. Táto drevina rýchlo rastie. Pozor na jedovatosť, tŕne a ostne. Môžete si vybrať rôzne kultivary, ktoré poskytujú veľkú farebnú škálu listov.
Hlohyňa šarlátová
Je to neopadavá, vždyzelená drevina vhodná na strihané a voľne rastúce živé ploty. Má zelené lesklé zúbkaté listy. Kvitne bielymi kvetmi v máji až v júni. Plodom sú malvice, žltej, oranžovej až červenej farby, ktoré dlho skrášľujú tento ker. Nie sú jedlé. Strihané formy menej kvitnú a plodia, vytvárajú však nepreniknuteľné husté ploty, cez ktoré sa nič neprederie. Vhodná je aj do znečisteného prostredia. V oblastiach s výskytom tuhých mrazov a prevládajúcich vetrov je potrebná ochrana. Rez – na jar odstraňujeme zväzky plodov strihaním, potom aj v strede leta. Kvitne v júni a v júli. Je plne mrazuvzdorná. Typ pôdy – stredne ťažká, piesočnato-hlinitá, hlinitá. Drevina rýchlo rastie. Pozor na tŕne, ostne.
Vavrínovec lekársky
Je vždyzelený veľmi dekoratívny hustý ker so vzpriamenými okrúhlymi lesklými tmavozelenými listami. Na konci jari kvitne voňavými drobnými bielymi kvetmi, ktoré sa neskôr menia na tmavočervené plody. Kvitne v máji až v júni. Dorastá do štyroch metrov. Je plne mrazuvzdorný. Má rád svetlo až polotieň. Obľubuje stredne ťažké, piesočnato-hlinité až hlinité pôdy. Vavrínovec je cenený pre svoju stavbu – konáre rastú symetricky nad sebou, takže svojimi prírastkami, ktoré sú vždy husto olistené už od zeme, dokonale zaplní pohľad zo všetkých strán. Pozor, lesklé čierne plody, ktoré sú pochúťkou pre vtáctvo, sú pre človeka mierne jedovaté.
Pajazmín vencový
Bielo-krémové kvietky pajazmínu vencového kvitnú už začiatkom mája a šíria okolo seba prenikavú vôňu. Vďaka tomu priťahuje motýle a včely. Tento krík si nepotrpí na stanovište, ak je možnosť, zasadíme ho na mierne tienené miesto. Sú vyšľachtené aj plnokveté odrody pajazmínu vencovového, tie však nie sú aromatické. Na zimu opadáva. Kvitne v máji až v júni a dorastá do výšky štyroch metrov. Je plne mrazuvzdorný. Má rád stredne ťažké, piesočnato-hlinité až hlinité pôdy.
Spracovala vm
Foto: shutterstock