Je tu zima s ňou prichádza nosenie vlnených, či kašmírových svetrov, kardigánov, čapíc, rukavíc a viest. Vlna a oblečenie s jej prímesou, však treba ošetrovať a prať inak ako bežné bavlnené tričká, ktoré nosíme každý deň. Aby sme predišli predčasnému znehodnoteniu vlnených kúskov a zabezpečili krásny vzhľad oblečenia z jemných materiálov čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať zopár základných krokov. Ako na to prezrádzajú nasledujúce riadky.
Špeciálna starostlivosť
Nielen vlna, ale tiež hodváb, či kašmír patria medzi materiály, ktoré si zaslúžia špeciálnu starostlivosť. Prací prostriedok určený špeciálne pre tieto druhy tkanín je nevyhnutným pomocníkom pri ich správnej údržbe. Aby sa kúsky z týchto špeciálnych tkanín udržali v perfektnom stave, je nevyhnutné v prvom rade zvoliť vhodné pracie prostriedky. Bežné pracie prášky môžu byť pre jemné prádlo príliš agresívne a spôsobiť poškodenie vlákien. Na trhu nájdete množstvo špeciálnych pracích gélov pre jemné tkaniny, ktoré jemne čistia a zároveň chránia štruktúru vlákien. Odporúčame prací gél ELDA WOOL 1000 ml, z ponuky e-eshopu vonavydomov.eu, ktorý je špeciálne navrhnutý pre starostlivosť o vlnu a jemné materiály. Prostriedok je nielen špeciálne určený na vlnu, ale navyše aj krásne vonia. Jeho jemná kvetinovú vôňa je doslova láskou na prvé opratie. Postačí vám ho naozaj málo, na cca jeden kilogram bielizne len 10-15 mililitrov gélu.
Môžem prať jemné a vlnené oblečenie v pračke?
V prvom rade je dobré skontrolovať štítok na odeve, ktorý sa chystáte prať. Ak to štítok povoľuje a vy sa rozhodnete pre pranie v práčke, vyberte si špeciálny program na jemné a vlnené oblečenie, alebo vlnu. Tieto programy používajú nízku teplotu vody a minimálne otáčky, čím predchádzajú zničeniu vlneného odevu.
V prípade, že to štítok nepovoľuje a ide naozaj o jemný vlnený materiál, zvoľte ručné pranie. V prípade ručného prania je takisto vhodné použiť prací gél určený na vlnu, ale tiež dbať na jemné pohyby a vodu s nižšou teplotou. Po vypraní jemne vyžmýkajte prebytočnú vodu bez krútenia a nechajte oblečenie vyschnúť na rovnej ploche.
Rovnako dôležité sušenie
Sušenie jemného oblečenia a doplnkov je rovnako dôležité ako pranie. Vlnené veci nevešajte na šnúru, ale sušte ich na rovnej ploche. Je to preto, že ak by ste ich zavesili, pod váhou vody sa nielen svetre, ale aj šále a čiapky môžu zbytočne natiahnuť. Rovnako sa neodporúča sušenie v sušičke, ktoré by tiež mohlo vlnený, či jemný materiál poškodiť.
Môžem vlnené oblečenie žehliť?
Ideálne je vlnené oblečenie nežehliť, ak však cítite že by to bolo vhodné, najlepšie je použiť nízku teplotu a paru. Pri vlnenej bielizni môže byť lepšou voľbou jednoducho zavesiť ju v kúpeľni, kde para z horúcej sprchy jemne vyhladí záhyby. Na ochranu vlákien sa tiež odporúča medzi žehličku a oblečenie vložiť tenkú bavlnenú látku.
Prací gél prací gél ELDA WOOL 1000 ml, kúpite na www.vonavydomov.eu