Jesenné a zimné obdobie je čas, kedy je ľudský organizmus vystavený vplyvu negatívnych vonkajších faktorov. Vtedy sa zvyšuje riziko ochorenia a imunita nášho tela je vystavená skúške. Často zabúdame, že aj vlasy potrebujú v tomto náročnom období hĺbkovú starostlivosť. V opačnom prípade sa stávajú krehkými, mastnými a nie veľmi estetickými.
Starostlivosť o vlasy v období jeseň-zima sa líši od kúr, ktoré vlasy potrebujú v sezóne jar-leto. Je oveľa hlbší a zameraný na zvlhčenie. A to všetko preto, aby sme sa pokúsili čo najviac ochrániť pokožku hlavy pred vylučovaním priveľkého kožného mazu. Podľa definície má maz ochrannú funkciu. Sebum sa vyrába s cieľom chrániť citlivú a jemnú pokožku hlavy pred škodlivými poveternostnými vplyvmi. Pri absencii dostatočnej starostlivosti o vlasy telo produkuje nadbytočný maz, v dôsledku čoho sa vlasy začnú veľmi rýchlo mastiť a ťažko sa upravujú. Aby ste tomu zabránili, stojí za to skúsiť použiť vhodné hydratačné terapie. Všetku potrebnú kozmetiku pre starostlivosť o vlasy na jeseň a v zime nájdete v hebe.
Jesenná a zimná hydratácia
V zime a na jeseň by sa hydratácia vlasov nemala chovať ako doplnková kúra, ale len v rámci základnej starostlivosti. Tak ako si každé ráno nanášate na tvár hĺbkovo hydratačný krém, rovnako by ste mali pristupovať aj k hydratácii vlasov. Samozrejme, kúra, ktorá je základom starostlivosti o vlasy, je umývanie vlasov. Malo by sa to robiť pomocou hydratačných šampónov, najlepšie obohatených o aktívne zložky a extrakty.
Počas umývania vlasov vykonajte masáž pokožky hlavy, ktorá zlepšuje krvný obeh. Končekmi prstov jemne zatlačte na masírovanie pokožky hlavy krúživými pohybmi. To má veľký vplyv na stav vlasových korienkov. Dôležité je používať šampóny, ktoré neobsahujú parabény, sulfáty ani fosfáty. Po umytí vlasov šampónom je dôležité vlasy dôkladne opláchnuť, aby ste ich pripravili na použitie kondicionéru.
Vlasové kondicionéry na jeseň a zimu
Na dôkladnú ochranu vlasov pred chladom a ich dodatočnú výživu sa oplatí používať špeciálne zimné kondicionéry. Ich správne zvolené zloženie pomôže posilniť účinok šampónu. Každá, aj tá najšpecializovanejšia starostlivosť, bude neúčinná, ak nepôjde ruka v ruke s rozumným správaním. Zima a jeseň sú ročné obdobia, ktoré si vyžadujú vhodné teplé oblečenie. K tomuto typu doplnkov by mali patriť najmä čiapky. Žiaľ, zo strachu, že si pokazia účes, sa veľa žien tomuto prvku oblečenia vyhýba. To je veľká chyba, pretože týmto jednoduchým spôsobom ohrozujeme nielen svoje zdravie, ale aj stav a estetický vzhľad vlasov. Ako sme už spomenuli, pokožka hlavy produkuje veľké množstvo kožného mazu, aby sa chránila pred negatívnymi vonkajšími atmosférickými faktormi. Čím je počasie vonku nepriaznivejšie, tým viac mazu budú produkovať mazové žľazy pokožky hlavy. V praxi to znamená, že vlasy sa rýchlo stávajú mastnými a neatraktívnymi. Náš tip? Vždy noste čiapku. Ak je však obava, že sa pod vplyvom čiapky začnú vlasy elektrizovať, potom – aby sa tomu zabránilo – treba čiapku po každom praní ponoriť do vody s avivážou. Okrem toho môžete skúsiť vnútro čiapky, ktorú nosíte, nastriekať špeciálnou antistatickou tekutinou. Na jeseň a v zime by ste nikdy nemali chodiť von s mokrými vlasmi!
Sušič poškodzuje vlasy
Bohužiaľ, počas tohto obdobia sa neodporúča používať ani bežný sušič vlasov. Horúci vzduch ním produkovaný je pre vlasovú pokožku ďalším tepelným šokom a reakciou naň je produkcia dodatočného množstva mazu. Existujú však dve riešenia tejto situácie. Po prvé, je vhodné nechať vlasy vždy večer a nechať vlasy uschnúť prirodzene. Žiaľ, potom hrozí, že na druhý deň sa nebudú chcieť dobre usporiadať. Druhým možným riešením je sušiť si vlasy o niečo dlhšie, pomocou letného prúdu vzduchu, alebo použiť fén s ionizátorom. Za odporúčanie stojí najmä posledné riešenie. Tieto typy zariadení produkujú špeciálny prúd iónov, ktorý obklopuje vlasy a poskytuje im dodatočnú ochranu. Týmto spôsobom sa účinne odstraňuje problém s nadmerným mastením vlasov. Sušička s ionizátorom navyše spôsobí, že vlasy budú oveľa menej náchylné na statickú elektrinu.