Profesionálne vyhorenie je problém, s ktorým sa stretáva čoraz viac ľudí. Vzniká v dôsledku únavy, rutiny každodenných činností alebo zlého výberu miesta práce. Základom pre zavedenie protiopatrení je dostať sa k zdroju znechutenia. Odkladanie problému je pre zamestnanca veľkou hrozbou. Apatia, frustrácia a podobné negatívne emócie sa prehlbujú a je čoraz ťažšie vrátiť sa do vnútornej rovnováhy..
Ako sa to začína? Na čo si dať pozor?
Syndróm vyhorenia je vždy spojený so stresom. Zamestnanec si nevšíma prehlbujúci sa stav telesnej a duševnej únavy. Na druhej strane sa dostane do víru práce, málo odpočíva a ženie sa za úspechom. Toto je pravdepodobne najčastejšia príčina znechutenia v práci, ktorú si všimneme neskoro. Ako teda správne rozpoznať prvé príznaky frustrácie pri plnení pracovných povinností? Pozorovanie vlastného tela, ktoré reaguje bolesťou, a venovanie pozornosti výkyvom emočnej nálady sú prvé kroky, ktorými sa začína boj o seba samého. Obnovenie stratenej duševnej rovnováhy vám pomôže vrátiť sa k situácii a k vašej práci..
Odkiaľ pochádza profesionálne vyhorenie?
Okrem prepracovanosti má syndróm vyhorenie aj iné zdroje. Ide o problémy v tíme zamestnancov, ako sú hádky, nezdravá rivalita alebo dokonca diskriminácia z rôznych dôvodov. V práci zvyčajne strávite osem a viac hodín, takže medziľudské vzťahy sú mimoriadne dôležité. Ďalším problémom je zlá organizácia práce, ktorej je príliš veľa alebo príliš málo. Nadmerné požiadavky šéfa na zamestnancov, príliš rýchle tempo plnenia úloh a nepríjemné poznámky šéfa – to všetko robí prácu čoraz menej atraktívnou..
Ďalším dôležitým faktorom, ktorý prispieva k pocitu profesionálneho vyhorenia, je neustály pocit strachu zo straty zamestnania alebo pozície. K profesionálnej apatii prispieva aj nedostatok príležitostí na povýšenie a profesionálny rozvoj vo všeobecnosti. Spokojnosť s prácou narúšajú aj ťažké pracovné podmienky, nízke mzdy a chaotické riadenie v rámci spoločnosti..
Ako sa vyrovnať s profesionálnym vyhorením?
Začnite tým, že využijete svoju dovolenku na úplný oddych. Odchod na pokojné miesto mimo civilizácie vám pomôže upokojiť sa a získať odstup od práce. Musíte tiež prehodnotiť svoje profesionálne ambície a plány. Prehodnotenie vašich priorít je základom pre začatie novej fázy vašej kariéry. Ak to nepomôže, je potrebné navštíviť odborníka. Najčastejšie navštevujú psychológa ľudia, ktorí sa dostali do tretej fázy profesionálneho vyhorenia. Okrem iného budete pociťovať odcudzenie, osamelosť a úplný nedostatok nadšenia pre prácu. V ťažkých prípadoch sa vyskytujú problémy s rodinou a priateľmi a problémy s duševným zdravím, napr. depresia..
Môžete využiť odbornú konzultáciu v ordinácii, po dohodnutí návštevy. Zaujímavou alternatívou je online psychoterapia. Pre mnohých ľudí je táto forma kontaktu s lekárom z rôznych dôvodov oveľa pohodlnejšia. Po prvé, je menej nepríjemné hovoriť s niekým na diaľku a po druhé, ušetrí sa veľa času na cestách..
Predtým, ako pôjdete na terapiu, skúste na sebe pracovať. Keď spozorujete prvé príznaky vyhorenia, pozrite sa bližšie na svoju prácu a svoje emócie. Niekedy je problém v detailoch a oplatí sa ho vyriešiť skôr, ako sa situácia stane vážnejšou..