Rozmarín lekársky – Rosmarinus officinalis patrí medzi obľúbené bylinky v gastronómii, no veľkej obľube sa teší aj v prírodnom liečiteľstve pre svoj široký dosah na rôzne zdravotné neduhy. Ako zazimovať rozmarín zasadený na terase v nádobe?
Sú dva spôsoby, ako môže táto rastlina prečkať zimu, je na vás, ktorý si vyberiete. Prvým spôsobom prezimovania je umiestnenie do vnútorných priestorov. Presnejšie do studenej miestnosti s dostatkom svetla. Teplota by tam počas zimy nemala presahovať 10 stupňov Celzia a zároveň by vzduch nemal byť suchý. Nezabúdajte však na pravidelnú zálievku – jej intenzita závisí od podmienok, za akých sa rastlinka zimuje. Platí, že čím je teplota vyššia a vzduch suchší, tým častejšie treba rozmarín polievať. Nezabúdajte tiež, že rastlina je v období vegetačného pokoja, preto treba vylúčiť akékoľvek hnojenie. S tým môžete začať až koncom februára. A keď to teploty dovolia, opäť začať rozmarín letniť – najprv v tieni – teda, ak počas zimy nebol na slnku a postupne ho presúvať na miesto určenia. Druhý spôsob spočíva v tom, že ho z terasy zoberiete a aj s nádobou zasadíte do zeme. Na tento účel vyberte miesto v blízkosti budov – počas zimy budú rastlinke „kúriť“. Malo by to byť zároveň miesto, kde bude rozmarín chránený pred severným vetrom, nemalo by však byť zamokrené, inak sa pravdepodobnosť prezimovania znižuje. Rozmarínu môžete pomôcť i nastlaním čečiny, no iba zľahka. Ide totiž o vždyzelený ker a prílišné zatienenie môže spôsobiť zahnívanie konárov.
Využitie rozmarínu
Asi 10 cm dlhé vetvičky rozmarínu môžeme pridať tesne pred dokončením k pečeným zemiakom alebo k pečenému mäsu, v menšom množstve je výborný k jahňacine, hydine a rybám, na pizzu a do cestovín. Dávame pozor pri dávkovaní čerstvých lístkov do jedál, rozmarín je totiž natoľko intenzívny, že potlačí jemné chute ostatných použitých ingrediencií.
Spracované red
Foto: Shutterstock